
Autor: Luboš Burda
03.01.2024
Rastliny v byte. Aké vybrať?
Asi každý z nás sa môže pýšiť tým, že vlastní aspoň jednu izbovú rastlinu. A rovnako tak asi každý z nás môže povedať, že nejakú tú rastlinku zahubil. Ale aj tak sa snažíme naďalej pestovať, pretože vieme, že nám v byte napomáhajú a navyše dopĺňajú interiér k dokonalosti. Viete však, aké sú pre nás prospešné? A aké sa hodia do bytu?
Aké pozitíva prinášajú rastliny v byte
Existujú rastliny, ktoré sú pre naše zdravie veľmi blahodárne. Na druhú stranu však sú aj tie, ktoré nám môžu iba priťažiť. Všeobecne známe, rastliny vzduch obohacujú o kyslík, ktorý je pre nás životne dôležitý. Ďalšia veľmi užitočná vlastnosť je, že dokážu zvlhčovať vzduch, niektoré z nich pri nadmernej vlhkosti dokonca aj vzduch regulovať, a pohlcovať prach a ostatné toxíny, ktoré sa v ovzduší môžu vyskytovať napríklad z náterov či lepidiel. Na suchý vzduch možno zaobstarať napríklad monsteru, rôzne druhy fikusov, dracenu či inú rastlinu so širokými listami. Naopak vlhký vzduch, u ktorého je zvýšená možnosť výskytu plesní, skvele absorbuje papraď a brečtan. Do interiéru ale skôr budú zapadať fitónie alebo lopatkovce, ktoré splnia rovnakú úlohu. Toxíny bude veľmi dobre pohlcovať svokrin jazyk, obličník, eukalyptus, gerbera, ale aj už spomínaný lopatkovec.
Nedá sa zabudnúť taktiež vplyv na celkovú pohodu. Zelená farba je skrátka a dobre skvelá, pretože žltozelená časť spektra, ktorú odráža, dokáže človeka upokojiť a zbaviť pocitu únavy. Energiou nabíjajú aj bylinky, ktoré možno máte v kuchyni. Šalvia, mäta, medovka a ďalšie dokážu posilniť imunitu a povzbudiť náš deň.
Výber vhodnej rastlinky
Pri výbere vhodnej rastliny do bytu sa zamerajte na pár vecí, vďaka ktorým nemožno šliapnuť príliš vedľa. Najprv si rozmyslite, do akej miestnosti chcete kvetinu umiestniť a či je izba svetlejšia alebo tmavšia. V obývacej izbe sa väčšinou pestujú rastliny väčšieho rozmeru, priestor oživujú a dodávajú mu na útulnosti. Do spálne umiestnite druhy, ktoré čistia vzduch a podporujú lepší spánok. Medzi tie patrí napríklad aloe vera, ktoré na rozdiel od ostatných mení oxid uhličitý na kyslík aj v noci. Ďalšími vhodnými adeptmi môže byť brečtan, eukalyptus či svokrin jazyk. V kúpeľni by mali byť skôr vlhkomilné, napríklad obličník či dracéna. Do kuchyne potom samozrejme môžu prísť rôzne bylinky alebo odolné kvety.
Od náročných ku skromnejším
Patríte do skupiny ľudí, ktorá sa o svoje rastliny stará ako o domáceho maznáčika alebo skôr k tej, ktorá si raz za pol roka spomenie, že by kvet mal zaliať? Tak či onak, prispôsobte svoju starostlivosť rastline, aby zbytočne netrpela.
Náročnejšie druhy väčšinou bývajú náchylnejšie na zmeny svetla, teploty i vlhka. Vyberte im teda miesto, kde budú spokojné. K týmto druhom sa radí napríklad fitónia, ktorá je náročná na zalievanie a vlhkosť ovzdušia, indická azalka, ktorá potrebuje teplotu okolo 18 °C, Stromanthe triostar, ktorá potrebuje vysokú vlhkosť alebo tiež miniatúrne ruže, ktoré sú určené skôr na vonkajšie pestovanie, teda sa im v byte veľmi nedarí.
Radi cestujete, a tak Vaše rastlinky nemajú pravidelný prísun vody? Alebo si jednoducho nespomeniete, kedy ste naposledy zalievali, a tak ju zalejete ešte raz „pre istotu“ alebo to necháte byť na „nasledujúci týždeň“? Existujú druhy, ktoré aj tento nepravidelný režim prežijú. Všetkým známe sú kaktusy a sukulenty, ktoré sa zalievajú minimálne. Ďalšou takou rastlinkou je svokrin jazyk, ktorý sa prispôsobí akémukoľvek prostrediu a nemá také nároky na zalievanie. Taktiež dracéna je vhodnou možnosťou, pretože nepotrebuje veľa vody. Podobne to bude u zelenca, lopatkovca, filodendronu či šeflery.
Rastliny do nášho života patria
Rastliny v byte sú veľmi prospešné pre naše zdravie. A pokiaľ vieme ako na pestovanie určitého druhu, môžu nám byť nápomocné mnoho rokov. Potom už záleží na tom, ako na nebudete myslieť – či ste nadšený pestovateľ alebo stály začiatočník.
Ďalšie články

30.04.2025
7 tipov na jarnú údržbu pasienkov
Správna jarná starostlivosť o pasienky je kľúčová pre zabezpečenie kvalitnej a výživnej pastvy počas celej sezóny. V tomto článku sa pozrieme na hlavné kroky, ktoré by mal každý chovateľ pred začiatkom pastevného obdobia urobiť.
Prečítať článok
29.04.2025
Je pre psa lepší obojok alebo postroj?
Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.
Prečítať článok
29.04.2025
Ako vyzerá včelársky rok?
Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.
Prečítať článok