Obojok vs. Postroj
Ak sa pozriete okolo seba počas prechádzky, väčšina psov nosí obojok. Napriek tomu je obojok menej vhodný ako postroj. Prečo? Obojok sa nasadzuje priamo na krk psa, kde sa nachádza množstvo nervov, svalov a prechádza tadiaľ aj citlivá krčná chrbtica. Keď pes ťahá, riskuje zablokovanie týchto nervov. Najväčšie riziko hrozí, keď majiteľ prudko šklbne vodítkom – psovi to spôsobí bolesť a môže viesť aj k poraneniu.
Obojok taktiež poskytuje menšiu ovládateľnosť. Postroj naopak rozkladá tlak rovnomerne na celý hrudník psa, čo zlepšuje ovládateľnosť, uľahčuje otočenie a celkovo manipuláciu. Ďalšou zásadnou výhodou je bezpečnosť. Ak pes zareaguje prudko, napríklad keď zbadá zver alebo sa zľakne (napríklad pri ohňostroji), z obojka sa ľahko vyvlečie. Pri postroji táto situácia nehrozí – psa pevne fixuje a zabraňuje úniku, bez toho aby sa dusil.
Ako vybrať ten správny postroj?
Ideálny postroj nesmie obmedzovať pohyb psa, nesmie ho škrtiť ani byť príliš voľný. Na trhu existujú rôzne varianty – napríklad dlhšie, siahajúce až k bedrám, alebo kratšie. Dôležité je, aby postroj dobre sedel a umožnil psovi pohodlný a prirodzený pohyb.
Aký postroj určite nevyberať?
Vyhnite sa postrojom s príliš tenkými popruhmi. Tie sa môžu zarezávať, spôsobovať bolesť a obmedzovať pohyb. Nevhodné sú tiež postroje, ktorých predný pás vedie cez celú šírku hrudníka až k lakťom psa. Tento typ tlačí na lopatky, obmedzuje dĺžku kroku a zároveň tlačí na lakte, čím výrazne znižuje komfort a pohyblivosť vášho psa.
Aký postroj je vhodný?
Správny postroj zaručuje psovi maximálnu bezpečnosť a zároveň komfortný pohyb. Jeho popruhy by mali byť dostatočne široké, aby netlačili a nezarezávali sa. Ideálne by mali byť vyrobené z pevného, ale priedušného materiálu. Pri správne navrhnutom postroji je hlavný pás umiestnený na hrudnej kosti, takže aj keď pes zatiahne, neohrozí to jeho krčnú oblasť.
Nezabudnite!
Veľmi dôležité je vybrať správnu veľkosť postroja. Iba dobre padnúci model plní svoju funkciu a poskytuje vášmu psovi pohodlie a bezpečie.
Ďalšie články

09.07.2025
Prečo sliepky zobú vajcia a ako ich to odnaučiť?
Zobanie vajec je jeden z najčastejších zlozvykov u sliepok. Mnohí chovatelia si s týmto problémom nevedia rady a skúšajú rôzne „babské rady“ – napríklad ponorenie sliepky do vody. Pozrime sa však na účinnejšie a overené spôsoby, ako sliepky tohto neželaného správania odnaučiť.
Prečítať článok
08.07.2025
Prečo sú antiparazitiká dôležité pre našich miláčikov?
Zdravie našich domácich miláčikov je pre nás prioritou – či už ide o morča, psa alebo koňa. Pravidelnou starostlivosťou a prevenciou chránime svojich zvieracích spoločníkov pred rôznymi ochoreniami. Jednou z najčastejších hrozieb sú parazity, ktoré môžu spôsobovať nielen kožné problémy, ale aj vážne vnútorné ochorenia. Práve preto je dôležité nezanedbávať odčervovanie a pravidelne používať antiparazitiká.
Prečítať článok
07.07.2025
Ako na chov perličiek?
Perličky pochádzajú z Afriky a obývajú rôzne prostredia – od saván až po pralesy. Zo siedmich známych druhov je najrozšírenejšia perlička obyčajná, kropenatá a prilbová. Domestikácia prebehla pred 2 000 rokmi v oblasti dnešného Maroka. Dnes sú perličky obľúbené pre svoju úžitkovosť aj nenáročnosť. Pozrime sa, ako ich správne chovať.
Prečítať článok