

Autor: Pavel Frček
17.06.2024
Ako trénovať psy
Výcvik psov je kľúčovým prvkom pri vytváraní vzájomne sa rešpektujúceho vzťahu medzi Vami a Vaším štvornohým priateľom. Tento proces si vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti, pochopenia a dôslednosti. Či už ste sa rozhodli pre výcvik šteňaťa alebo staršieho psa, je potrebné dodržiavať niekoľko dôležitých zásad.
Vzdelávanie x odborná príprava
V prvom rade je dôležité vysvetliť rozdiel medzi týmito dvoma pojmami. Výcvik psa sa chápe ako každodenné spolužitie zvieraťa a majiteľa. Ide o to, aby chlpatý priateľ dokázal zostať doma sám a vedel, kedy a kde je čas na prechádzku alebo odpočinok.
Výcvik zahŕňa základné cviky, ako je „sadni, ľahni“ alebo zložitejšie váľanie sudov, ale aj špecifický výcvik pre „psie profesie“ - napr. policajný pes.
Začiatok výcviku psa
Šteňa prakticky vychováva jeho matka, kde sa učí žiť s ostatnými šteňatami. Potom s ňou pokračujte hneď po prinesení do nového domova. A ako vychovávať psa? V prvom rade je dôležité stanoviť od začiatku základné pravidlá (napríklad, kde môže a kde nemôže ležať).
Cviky nie sú až také dôležité, takže je na vás, kedy začnete s výcvikom. Samozrejme však platí, že čím skôr, tým lepšie. Najprv môžete vyskúšať základné cviky, potom skúste zložitejšie a prepracovanejšie.
Ako cvičiť psa?
Výcvik je dlhodobý proces, ktorý si vyžaduje trpezlivosť a dôslednosť. Nespoliehajte sa na to, že Váš pes pochopí všetky povely okamžite. Preto buďte trpezliví a opakujte cviky, kým si Váš chlpatý priateľ cvik dostatočne neosvojí. Okrem toho buďte dôslední a nerobte kompromisy vo svojich požiadavkách, odmenu dávajte ihneď po vydaní povelu.
Výcvik by mal prebiehať na pokojnom mieste, kde Vás nebude nič rušiť. Dôležitá je aj dôslednosť. Každý člen domácnosti by mal používať rovnaké povely, slová, gestá. Predíde sa tak zmätku.
Psy, a najmä šteňatá, majú krátku dobu pozornosti (10 - 15 minút), preto je účinnejšie trénovať kratšie, ale pravidelne. Pri krátkych, ale intenzívnych tréningoch dokážete udržať pozornosť a maximalizovať účinnosť výcviku.
Sociálna interakcia je kľúčom k rozvoju sociálnych zručností Vášho psa a prevencii nežiaduceho správania, ako je agresia alebo strach. Zabezpečte, aby Váš zvierací priateľ mal možnosť stretnúť sa s rôznymi ľuďmi, psami a prostredím. Pomôže to zvýšiť jeho sebadôveru a znížiť stres v nových situáciách.
Odmeny - pozitívne posilnenie
Pozitívne posilňovanie je kľúčovou metódou výcviku psov, ktorá zahŕňa odmeňovanie požadovaného správania. Ak chlpatý priateľ pochopí, za čo je odmeňovaný, bude určitý cvik vykonávať znova. Odmena musí nasledovať bezprostredne po vydaní povelu. Môžete použiť psie pamlsky, pohladenie alebo kliker. Táto metóda nielenže pomáha naučiť psa nové zručnosti, ale tiež posilňuje Vaše puto a dôveru. Opačný výsledok dosiahnete, ak budete psa za zlé správanie trestať.
Ďalšie články

29.04.2025
Je pre psa lepší obojok alebo postroj?
Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.
Prečítať článok
29.04.2025
Ako vyzerá včelársky rok?
Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.
Prečítať článok
27.04.2025
Chov činčíl
Chov činčíl si získava stále väčšiu obľubu vďaka ich roztomilej podobe, priateľskej povahe a mimoriadne hebkej srsti. Tieto malé hlodavce, pôvodom z juhoamerických And, boli v prírode takmer vyhubené kvôli lovu na kožešinu. Dnes sa činčily chovajú prevażne ako domáci miláčikovia. Sú to nočné zvieratá, ktoré väčšinu dňa prespia a aktívne sú až po zotmení. Sú veľmi spoločenské, preto sa odporúa chovať ich aspoň v páre. Priemerná dĺžka života činčíl je 10–15 rokov, pričom výnimočne sa môžu dožiť až 20 rokov.
Prečítať článok