Ako chovať morča?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

10.09.2024

Ako chovať morča?

Morča je vďaka svojej povahe a menším nárokom na starostlivosť obľúbeným domácim zvieratkom mnohých ľudí. Aj tak je ale dôležité poznať zásady, ktoré by mal dodržovať každý pri chove morčiat. Poďte sa s nami pozrieť na základy starostlivosti, ktoré zaistia, že morča bude zdravé a šťastné.

Prostredie

Aby sa morčiatko vo svojom novom domove cítilo pohodlne a bezpečne, je potreba vybrať správnu klietku a umiestniť ju na vhodné miesto. Ideálna klietka pre morča by mala mať rozmery minimálne 80 x 50 cm. Čím väčší priestor, tým lepšie - morčatá milujú pohyb. Dno klietky musí byť pevné, pretože drôtená podlaha by mohla spôsobiť poranenie tlapiek. Klietku umiestnite na pokojné tiché miesto. Morčatá sú veľmi citlivé na hluk a pokiaľ sú mu vystavené dlhodobo, môže to mať vplyv na ich zdravotný a psychický stav. Miesto by malo byť chránené pred prievanom a hlavne pred priamym slnečným žiarením.


Do klietky patrí tiež niekoľko dôležitých vecí. Základom je vhodná podstieľka. Najviac sa hodí seno či iné špeciálne podstieľky pre hlodavce. Aby ste predošli nepríjemnému zápachu a šíreniu baktérii, pravidelne podstieľku meňte. 


Ďalej nezabudnite do klietky zaobstarať napájačku na vodu, misku na potravu a rôzne hračky, ktoré podporia rozvíjanie schopností a poskytnú zábavu, takže sa morča nebude ani chvíľu nudiť. Na druhej strane je nutnosťou vhodný úkryt na odpočinok aj pre prípad, že vaše morčiatko niečo vystraší a potrebuje sa schovať.


Kŕmenie pre morčatá

Správna strava je pre zdravie morčaťa nevyhnutná. Jej základ tvorí seno, ktoré by malo byť k dispozícii neustále. Seno podporuje trávenie, ale tiež pomáha obrusovať zuby, ktoré morčatám celý život dorastajú. K obrusovaniu je tiež dobré pridať napríklad silnejšie vetvičky ovocných alebo iných listnatých stromov. Pridať môžete bezobilné granule, napr. z lucerny. Majte na pamäti, že zrná ani iné obilniny nepatria do prirodzenej potravy týchto bylinožravcov!


Čerstvú zeleninu môžete podávať takmer bez obmedzenia, vhodné sú napríklad papriky, uhorky, kaleráby, zeler, mrkvy alebo karfiol a akákoľvek listová zelenina. Z ovocia sú vhodné hlavne jablká. Morčatá potrebujú dostatočný prísun vitamínu C, ktorý sa nachádza v žihľave, paprike, ostružinových listoch a ríbezliach či v mrkve. Je možné ho doplniť aj kvapkami alebo podávať špeciálne krmivo obsahujúce tento vitamín. Rozhodne sa vyhnite podávaniu potravín určených ľuďom, ako sú mliečne výrobky, sladkosti alebo napríklad suché pečivo.


Zelenina slúži morčatám zároveň ako zdroj vody, pretože sú to zvieratká, ktoré vo svojej pôvodnej domovine prakticky nepijú, stačí im rosa alebo rastliny, ktoré tu majú k dispozícii. Pri chove v domácich podmienkach je však lepšie ponúknuť vášmu zverencovi napájačku a meniť v nej každý deň vodu, aj keď to vyzerá, že z nej vôbec neubúda. Platí to hlavne v horúcich letných dňoch alebo naopak v zime, pokiaľ morčiatko chováte v pre vás príjemne vykúrenom byte.


Socializácia

Morčatá sú spoločenské zvieratá a nutne potrebujú spoločnosť buď iných morčiat alebo aspoň vás ako chovateľa. Pokiaľ máte možnosť chovať viac morčiat, určite neváhajte, bude to pre ne to najlepšie! Ak nechcete chovať morčatá vo veľkom, skontrolujte si, že spolu žijú jedinci rovnakého pohlavia, teda niekoľko samičiek alebo naopak niekoľko samčekov. Morčatá majú veľmi miernu povahu a navzájom sa dobre znášajú. Pokiaľ pre vás táto možnosť nepripadá do úvahy a chcete spokojné morča, venujte zvieraťu dostatok času, ktorý strávite hraním a vzájomnou interakciou.


Hygiena a starostlivosť o zdravie

Morčatá nekúpeme, pretože voda narušuje prirodzenú ochrannú vrstvu ich kože. O svoju hygienu sa postarajú sami. Pokiaľ je morča výrazne znečistené, kúpeľ je možný, ale maximálne 2x ročne. Čo je nutné robiť častejšie, je strihanie pazúrov, aby nedošlo k ich prerastaniu. Pokiaľ sa sami neodvážite, zájdite za veterinárom. Ten zároveň skontroluje, či má morčiatko dostatočne obrúsené zuby a nedochádza k ich prerastaniu. Prerastené zuby bránia morčaťu v riadnom príjme potravy a môžu ho ohroziť na živote jeho oslabením a väčšou náchylnosťou k infekciám.


Chovanie morčaťa predsa len nie je úplne jednoduché, ako sa môže zdať, ale pokiaľ sa budete držať základných zásad, bude Váš maznáčik šťastným a milým spoločníkom na veľa rokov. Zamerajte sa teda na to, aby váš nový spolubývajúci mal príjemný domov, vyváženú stravu a dostatok pozornosti.

Ďalšie články

7 tipov na jarnú údržbu pasienkov

30.04.2025

7 tipov na jarnú údržbu pasienkov

Správna jarná starostlivosť o pasienky je kľúčová pre zabezpečenie kvalitnej a výživnej pastvy počas celej sezóny. V tomto článku sa pozrieme na hlavné kroky, ktoré by mal každý chovateľ pred začiatkom pastevného obdobia urobiť.

Prečítať článok
Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

29.04.2025

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Ako vyzerá včelársky rok?

29.04.2025

Ako vyzerá včelársky rok?

Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.

Prečítať článok