Aké rastliny sú toxické pre mačky a psy?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

18.12.2024

Aké rastliny sú toxické pre mačky a psy?

Mnoho ľudí, ktorí zdieľajú svoju domácnosť s domácim miláčikom, má zároveň rado rastliny a pestujú ich pre radosť a potešenie. Živá flóra aj fauna nepochybne obohacujú a skrášľujú náš život. Je však potrebné myslieť na to, že kombinácia zvieratiek a rastlín môže prinášať určité nebezpečenstvá.

Nebezpečenstvo pre domácich miláčikov

Mnoho izbových aj záhradných rastlín, ktoré sa bežne pestujú, je pre domáce zvieratá jedovatých a v niektorých prípadoch až život ohrozujúcich. Najčastejšie sa s týmto nebezpečenstvom stretávame u psov a mačiek, pretože iné domáce zvieratá bývajú väčšinou chované v ohraničenom priestore.

Rozdiel mačka verzus pes

Mačky a psy majú mierne odlišný metabolizmus a citlivosť na jedovaté rastliny, ale vo všeobecnosti platí, že mačky sú citlivejšie a zároveň "zvedavejšie" – dostanú sa aj na miesta, ktoré sú pre psy bezpečne nedostupné. V každom prípade platí, že ak sú rastliny jedovaté pre mačky, budú pravdepodobne jedovaté aj pre psy.

Požitie jedovatej rastliny

Otravy rastlinami môžu vzniknúť pri ich neželanom požití – našťastie väčšina rastlín má horkú chuť a pre zvieratá sú teda neatraktívne. Napriek tomu sa môže stať, že náš miláčik nejakú rastlinu "ochutná". Často sa to stáva u šteniat alebo mačiatok, kde je problém väčší (ich telesná hmotnosť je menšia). U niektorých rastlín môže byť nebezpečný aj kontakt s pokožkou alebo sliznicami. Nesmieme zabúdať, že ani domácim miláčikom sa nevyhýbajú alergie a pes alebo mačka môžu byť alergickí aj na niektorú nejedovatú rastlinu.

Izbové rastliny

Medzi najjedovatejšie a teda najnebezpečnejšie rastliny patrí z izbových kvetov difenbachia, monstera, dracéna, fikus, potos, prýštec (počas Vianoc venujme pozornosť vianočným hviezdam a imelám), kaktusy alebo brečtan. Obzvlášť pre psy je nebezpečná aloe, ktorá u nich môže vyvolať vážne tráviace problémy ako hnačky a zvracanie. Pre mačky sú veľmi nebezpečné (okrem vyššie spomenutých druhov) všetky orchidey, dokonca aj pri požití malého množstva. Tieto jedovaté rastliny pre mačky je najlepšie doma vôbec nemať.

Rastliny pestované v záhrade

V záhrade by sme mali dávať pozor na tisy, oleandre, rododendrony, cyklámeny a krušpán (pri ktorom hrozia kožné reakcie pri kontakte). Jedovatá je aj väčšina ľaliovitých rastlín (konvalinky, hyacinty, tulipány, narcisy), a to nielen ich zelené a kvitnúce časti, ale aj cibuľky, ktoré môžu lákať mačky svojou vôňou. Pozor teda aj pri ich skladovaní v pivnici alebo záhradnom domčeku, kam naše mačky chodia na pravidelné deratizačné kontroly!

Pozor na ďalšie jedovaté druhy!

Tento zoznam jedovatých rastlín prosím nepovažujte za kompletný – môže sa stať, že vášmu konkrétnemu zvieraťu bude škodiť rastlina, ktorá jedovatá nie je a väčšine iných jedincov nespôsobí problémy. Nezmiňujeme tu ani všetky rastliny jedovaté pre ľudí, ktoré sa však bežne pestujú (napr. durman, orgován, okrasný tabak, cezmína, hortenzia), prípadne niektoré bežné jedlé druhy zeleniny, ako sú zemiaky alebo paradajky z čeľade ľuľkovitých, ktoré môžu byť pre zvieratá smrteľne jedovaté. Psom a mačkám takisto nikdy nepodávajte cibuľu, cesnak alebo avokádo!

Príznaky otravy

Medzi najčastejšie príznaky otravy zvieraťa jedovatou rastlinou patria zvýšené slinenie, zvracanie, hnačka, apatia alebo naopak nepokoj, dýchacie problémy, zrýchlený alebo spomalený srdcový tep, a pri kontaktných reakciách škrabanie a hryzenie srsti alebo výtok z očí, uší či nosa.

Prvá pomoc pri podozrení na otravu

Pri podozrení na otravu rastlinou je najdôležitejšia rýchla reakcia. Zvieratko je potrebné čo najrýchlejšie dopraviť k veterinárovi a rozhodne vziať so sebou rastlinu, ktorá otravu spôsobila. Nikdy sa nepokúšajte o domácu samoliečbu, pretože pri každej rastline je liečba iná!

Ďalšie články

7 tipov na jarnú údržbu pasienkov

30.04.2025

7 tipov na jarnú údržbu pasienkov

Správna jarná starostlivosť o pasienky je kľúčová pre zabezpečenie kvalitnej a výživnej pastvy počas celej sezóny. V tomto článku sa pozrieme na hlavné kroky, ktoré by mal každý chovateľ pred začiatkom pastevného obdobia urobiť.

Prečítať článok
Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

29.04.2025

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Ako vyzerá včelársky rok?

29.04.2025

Ako vyzerá včelársky rok?

Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.

Prečítať článok