Autor: Juraj Korim

09.02.2024

V čom spočívajú hlavné rozdiely medzi maslom a margarínom?

Hovorí sa, že je margarín iba lacnou náhradou masla s takmer nulovou pridanou hodnotou. Čo ak by sme vám však povedali, že obsahujú veľké množstvo esenciálnych mastných kyselín, ktoré sú všeobecne považované za prospešné pre ľudské zdravie. V novom článku si povieme o zásadných odlišnostiach medzi chladenými výrobkami.


Margarín sa lepšie maže

Margarín má bezpochyby veľkú výhodu, a to vďaka jeho skvelej roztierateľnosti. Prakticky iba otvorte kelímok s rastlinným tukom a mažete si svoj chlieb.


Pri masle musíte premýšľať konštruktívnejšie a nechať ho aspoň pár minút pri izbovej teplote. Zmäknutie napomôže rozkrájaniu na drobné kúsky.


Zloženie, chuť a výživové hodnoty

Čo je vlastne margarín? Rastlinné maslo nemá samo o sebe žiadnu chuť, dôležitú úlohu tu zohráva výsledné dochutenie a celý proces výroby. Aj preto platí, že medzi margaríny môžeme pozorovať znateľnejšie odchýlky ako u masla, ktoré je vyrobené prevažne z pasterizovaného spracovaného mlieka.

Medzi rozdiely potravín s názvami margarín a maslo ďalej patrí, že maslo oproti svojej „náhrade“ nezahŕňa farbivá a konzervačné látky. Spravidla tento mliečny výrobok obsahuje 80 a viac percent tuku. V porovnaní s maslom margaríny neobsahujú cholesterol a sú menej kalorické, avšak maslo môže byť považované za bohatšie na látky, ktoré prispievajú k posilneniu imunity.

V minulosti sa hovorilo o škodlivom zložení margarínov, čo sa počas rokov zmenilo. V súčasnosti dostupné produkty už obsahujú oveľa viac nenasýtených mastných kyselín, ktoré sú bohaté na vitamíny a minerály. Dokonca sa uvádza, že súčasné rastlinné maslo má prínosnejšie zloženie ako to klasické, hoci jeho chuť, ako je známe, nemožno zameniť. Je ale potrebné starostlivo vyberať, a to nie na základe ceny výrobku, ale zloženia a kvality.

Priemyselná výroba

Tušíme, čo máte na mysli. Margarín sa vyrába chemicky, kým maslo ručne. Bohužiaľ, v dnešnej dobe (až na výnimky) si nemajú obe potraviny čo vyčítať. Predtým bolo bežné vyrábať maslo pomocou maselnice na výrobu masla, dnes sa bežne predajná mliečna potravina vyrába taktiež priemyselne.

Využitie

Každý z nich nájde svoje uplatnenie v kuchyni, no s istými obmedzeniami. Margarín použijete nielen ako vrstvu na chlieb, pridáva sa aj do nátierok, krémov a náplní. Maslo má široké uplatnenie, a to ako súčasť ciest múčnikov, pečiva či komponentov krémov, zápražok, alebo napríklad do zemiakovej kaše.

Na margaríne rozhodne nevyprážajte. Rastlinné tuky a margaríny s vysokým obsahom vody nie sú na vysoko tepelnú úpravu stavané. Vhodné nie je ani maslo, hoci sa bežne na panvici uplatňuje. Pri vyšších teplotách sa vytvárajú nežiaduce karcinogénne zlúčeniny.

A čo nátierkové maslo?

Jednoduchá odpoveď. Nátierkové maslo nemá s maslom ako takým nič spoločné, pretože nespĺňa normy pre zloženie tejto potraviny. Hoci mu nie je ubraté na jeho lahodnosti, správne by sa malo používať označenie "nátierka".


Rada na záver

Či už ste „tím maslo“ alebo „tím margarín“, nepodceňujte pri výbere ich zloženia a radšej si priplaťte. Namiesto masla, uvoľňujúceho pri vysokých teplotách škodlivé látky, použite na smaženie radšej repkový olej.

Ďalšie články

Prečo krava stále prežúva a pes hltá? Trávenie zvierat pod lupou

16.05.2025

Prečo krava stále prežúva a pes hltá? Trávenie zvierat pod lupou

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo dobytok trávi hodiny prežúvaním a pes naopak potravu takmer ani nežuje? Je to kvôli rozdielnemu typu trávenia. Zatiaľ čo niektoré živočíchy majú jednoduchý žalúdok, iné si evolúcia vybavila viacerými oddielmi, mikrobiálnym trávením alebo dokonca pomocou kamienkov. Aké sú hlavné rozdiely medzi jednotlivými skupinami zvierat?

Prečítať článok
Aký druh vlny si vybrať? Porovnanie alpaky, kašmíru, merino vlny a ďalších

15.05.2025

Aký druh vlny si vybrať? Porovnanie alpaky, kašmíru, merino vlny a ďalších

O tom, že existujú rôzne plemená oviec, už asi počul každý. Ale vedeli ste, že aj vlna môže mať viacero druhov? Nezískavame ju len z oviec, ale aj z lám či dokonca z králikov.

Prečítať článok
Druhy dojenia a typy dojární

14.05.2025

Druhy dojenia a typy dojární

Dojenie je každodennou súčasťou chovu dojníc – spôsoby jeho vykonávania sa však môžu výrazne líšiť. Od tradičného ručného dojenia až po moderné robotické systémy, každá farma si vyberá riešenie, ktoré vyhovuje jej potrebám a možnostiam. Líšia sa aj samotné dojárne – priestory, kde sa dojenie vykonáva. V tomto článku si prejdeme základné typy dojenia a typy dnes používaných dojární.

Prečítať článok