

Autor: Pavel Frček
16.05.2025
Prečo krava stále prežúva a pes hltá? Trávenie zvierat pod lupou
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo dobytok trávi hodiny prežúvaním a pes naopak potravu takmer ani nežuje? Je to kvôli rozdielnemu typu trávenia. Zatiaľ čo niektoré živočíchy majú jednoduchý žalúdok, iné si evolúcia vybavila viacerými oddielmi, mikrobiálnym trávením alebo dokonca pomocou kamienkov. Aké sú hlavné rozdiely medzi jednotlivými skupinami zvierat?
Monogastrá: jednoduchý žalúdok, efektívny systém
Zvieratá s jednoduchým žalúdkom – takzvané monogastrá – zahŕňajú mäsožravce (napríklad psy a mačky), všežravce (ošípané), kone, osly, králiky alebo hlodavce. Ich tráviaci trakt sa skladá z dutiny ústnej, pažeráka, žalúdka, tenkého a hrubého čreva.
Potravu rozdrvia v ústach, kde enzým ptyalín začína štiepiť polysacharidy (preto nám po dlhšom žuvaní rožka začne chutiť sladko).
Pažerákom sa potrava presunie do žalúdka, kde prichádza na rad chemické trávenie – pomocou kyseliny chlorovodíkovej (HCl), ktorá potravu sterilizuje a aktivuje enzýmy na štiepenie bielkovín a tukov. Vznikajú tak menšie stavebné jednotky – aminokyseliny a mastné kyseliny. Tie sa vstrebávajú v črevách, kde sa pridávajú tráviace šťavy zo slinivky brušnej a žlčníka. V hrubom čreve dochádza k spätnému vstrebávaniu vody a minerálov a k zahusťovaniu zvyšku tráveniny.
V skratke: najprv u nás prebieha chemické (žalúdok – kyseliny) a enzymatické trávenie. Mikrobiálne trávenie prichádza na rad až následne.
Vtáčia špecialita: trávenie s pomocou kamienkov
Tráviaci trakt vtákov je podobný ako u monogastrických živočíchov, no s niekoľkými zaujímavosťami. Vtáky majú navyše vole, kde sa potrava zhromažďuje a niekedy aj predtrávi. Ďalej majú dvojdielny žalúdok – žľaznatý žalúdok produkuje tráviace šťavy, zatiaľ čo svalnatý žalúdok (žernov) funguje ako mlynček.
Preto vtáky – najmä hydina – prehĺtajú drobné kamienky, tzv. grit. Tie pomáhajú mechanicky drviť potravu, keďže vtáky nemajú zuby. Práve v žalúdku potom prebieha chemické a enzymatické trávenie.
Táto evolučná „skratka“ umožňuje vtákom rýchlo zožrať krmivo a bezpečne ho stráviť aj bez dlhého žuvania alebo prežúvania.
Polygastrá: keď má zviera štyri žalúdky, no ani jeden nie je zbytočný
Zvieratá ako skot, ovce alebo kozy patria medzi prežúvavce – teda polygastrá. Ich tráviaca sústava obsahuje štyri časti žalúdka: bachor, čepiec, kniha (tri predžalúdky) a slez (pravý žalúdok). Hoci sa niekedy uvádza, že majú štyri žalúdky, presnejšie je povedať, že ide o jeden zložený žalúdok so štyrmi oddielmi.
Po rozdrvení potravy v ústach sa sústo dostáva do bachora, kde začína mikrobiálne trávenie. Potrava je tu napádaná mikroorganizmami – baktériami, nálevníkmi aj hubami – ktoré dokážu rozkladať celulózu, čo my ani monogastrá nedokážeme. Zaujímavosťou je, že mikroorganizmy najprv spotrebujú jednoduché cukry z potravy a až potom sa púšťajú do zložitejších látok.
Keď má prežúvavec pokoj, sústo regurgituje – teda vracia späť do tlamy, kde ho znovu prežúva. Tento proces sa niekoľkokrát opakuje, kým nie je sústo dokonale rozdrvené. Potom prechádza ďalšími predžalúdkami a nakoniec do slezu, kde prebieha chemické a enzymatické trávenie podobne ako u monogastrických zvierat.
Krava si dokáže vytvoriť vlastné bielkoviny
Jednou z najzaujímavejších vecí na prežúvavcoch je to, že majú dva zdroje bielkovín. Prvým je klasický – z potravy (napr. strukoviny, sója a pod.), ide však o neplnohodnotné bielkoviny. Druhý zdroj je oveľa sofistikovanejší: mikroorganizmy v bachore. Tie nielenže pomáhajú s trávením, ale keď uhynú, pokračujú so strávenou potravou ďalej tráviacim traktom a ich telá sú strávené – čím vznikne kvalitný, plnohodnotný živočíšny proteín. V podstate si krava „vypestuje“ vlastné bielkoviny zvnútra.
Tento proces je kľúčový najmä pre poľnohospodárstvo, pretože prežúvavce dokážu zužitkovať aj menej kvalitné rastlinné bielkoviny a premeniť ich na vysoko hodnotné produkty – mlieko alebo mäso.
Nekŕmime kravu, kŕmime jej mikróby
Základom úspešného chovu prežúvavcov je pochopenie jedného jednoduchého pravidla: „Nekŕmime kravu, ale najmä mikroorganizmy v nej.“ Správne krmivo by malo byť kvalitné, bez plesní, hniloby či mrazu, a zmeny v strave je potrebné robiť postupne – napríklad pri prechode na zelenú pastvu. Ak sa o mikroorganizmy staráme dobre, odmenou bude zdravé a výkonné zviera. Či už ide o kravu na mlieko, býka na mäso alebo kozu na syry – všetko sa začína v bachore.
Ďalšie články

16.05.2025
Prečo krava stále prežúva a pes hltá? Trávenie zvierat pod lupou
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo dobytok trávi hodiny prežúvaním a pes naopak potravu takmer ani nežuje? Je to kvôli rozdielnemu typu trávenia. Zatiaľ čo niektoré živočíchy majú jednoduchý žalúdok, iné si evolúcia vybavila viacerými oddielmi, mikrobiálnym trávením alebo dokonca pomocou kamienkov. Aké sú hlavné rozdiely medzi jednotlivými skupinami zvierat?
Prečítať článok
15.05.2025
Aký druh vlny si vybrať? Porovnanie alpaky, kašmíru, merino vlny a ďalších
O tom, že existujú rôzne plemená oviec, už asi počul každý. Ale vedeli ste, že aj vlna môže mať viacero druhov? Nezískavame ju len z oviec, ale aj z lám či dokonca z králikov.
Prečítať článok
14.05.2025
Druhy dojenia a typy dojární
Dojenie je každodennou súčasťou chovu dojníc – spôsoby jeho vykonávania sa však môžu výrazne líšiť. Od tradičného ručného dojenia až po moderné robotické systémy, každá farma si vyberá riešenie, ktoré vyhovuje jej potrebám a možnostiam. Líšia sa aj samotné dojárne – priestory, kde sa dojenie vykonáva. V tomto článku si prejdeme základné typy dojenia a typy dnes používaných dojární.
Prečítať článok