Druhy dojenia a typy dojární
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

14.05.2025

Druhy dojenia a typy dojární

Dojenie je každodennou súčasťou chovu dojníc – spôsoby jeho vykonávania sa však môžu výrazne líšiť. Od tradičného ručného dojenia až po moderné robotické systémy, každá farma si vyberá riešenie, ktoré vyhovuje jej potrebám a možnostiam. Líšia sa aj samotné dojárne – priestory, kde sa dojenie vykonáva. V tomto článku si prejdeme základné typy dojenia a typy dnes používaných dojární.

Druhy dojenia

Dojenie delíme na dve základné kategórie – ručné a strojové. Ručné dojenie patrí medzi tradičné metódy, ktoré sa dnes používajú len výnimočne – predovšetkým v menších hospodárstvach alebo tam, kde chýba dojiace zariadenie. Na nadojenie jedného litra mlieka je potrebných zhruba 80 až 120 stlačení, pričom sa obvykle začína zadnou štvrťou vemena.

Strojové dojenie

Strojové dojenie je čoraz viac rozšírené aj u menších chovateľov a v hospodárstvach. Je nielen rýchlejšie, ale aj šetrnejšie k zvieratám a hygienickejšie v porovnaní s ručným dojením. Celkovo sa delí na tri hlavné kategórie – dojenie na mieste státia, dojenie v dojárni a dojenie pomocou robotov.


Dojenie na mieste státia

Ide o staršiu metódu, pri ktorej sa dojiace zariadenie používa priamo v maštali a mlieko sa zbiera do kanví alebo do zberného potrubia. Tento typ sa kedysi používal najmä v uzavretých maštaliach, ale s nástupom modernejších systémov (voľné ustajnenie) sa stáva menej častým. Stále sa však môže vyskytovať v starších alebo nerekonštruovaných maštaliach.


Dojenie v dojárni

Táto metóda je dnes bežná na väčšine väčších fariem. Kravy sa privádzajú do špeciálne upraveného priestoru – dojárne, kde sú dojené strojovo. Ide o účinný a osvedčený systém s primeranými nákladmi na obstaranie. Existuje niekoľko typov dojární (viď nižšie), ktoré sa líšia počtom dojicích miest a technológiou. Výber správneho typu závisí od veľkosti podniku, ale aj od požiadaviek na obsluhu.


Dojacie roboty

Najmodernejšia a stále obľúbenejšia forma dojenia. Dojnice si samy vyberajú, kedy budú dojené – bez nutnosti priameho zásahu človeka. Robotické rameno pomocou ultrazvuku, lasera alebo kamerového systému lokalizuje cecky a presne nasadí dojacie násady. Pred dojením sa cecky vyčistia a po dojení ešte prebehne dezinfekcia, aby boli pripravené pre ďalšiu dojnicu.

Typy dojární

Dojárne sa líšia počtom miest a tým, ako sú zvieratá pri dojení postavené. Podľa toho ich delíme na štyri základné typy:


Tandemová dojáreň

Zvieratá stoja za sebou, bokom k obsluhe. Vstupujú a odchádzajú postupne – keď jedna krava odíde, môže prísť ďalšia. Tento systém umožňuje individuálny prístup.


Rybínová dojáreň

V tejto dojárni kravy stoja v uhle približne 40°, zadnou časťou smerom k obslužnej chodbe. Mávajú obdĺžnikový, trojuholníkový (trigonový) alebo kosoštvorcový (polygonový) tvar. Niektoré rybínové dojárne majú tzv. rýchly výstup, kde zvieratá vstupujú a odchádzajú naraz, čo značne urýchľuje celý proces.


Paralelné dojárne (side by side)

Sú podobné rybínovej dojárni, ale zvieratá stoja vedľa seba kolmo k obsluhe, zadnou časťou k dojivému personálu. Tento typ je dnes najbežnejší a umožňuje rýchlu a efektívnu prácu.


Rotačné dojárne (kruhové)

Tu zvieratá stoja na otáčajúcej sa plošine, ktorá sa pomaly pohybuje v kruhu. Tento systém má najvyšší výkon a výrazne šetrí čas aj prácu. Existuje niekoľko variantov:

  • Rotandem – rotačná tandemová dojáreň
  • Rotoribina – rotačná rybínová dojáreň
  • Rotoradiála – rotačná paralelná dojáreň

Výber spôsobu dojenia a typu dojárne výrazne ovplyvňuje produktivitu, pohodlie zvierat a kvalitu mlieka. Každý chov by si mal zvoliť také riešenie, ktoré bude vyhovovať jeho potrebám, priestorovým možnostiam aj personálnym kapacitám. Vďaka moderným technológiám dnes existuje široká škála možností, ako dojenie zefektívniť a spríjemniť – nielen pre dojnice, ale aj pre chovateľov.

Ďalšie články

Užitočné živočíchy v záhrade

02.07.2025

Užitočné živočíchy v záhrade

Záhradkárčenie je veľmi obľúbené – takmer každý pozná niekoho, kto pestuje vlastnú zeleninu, kvety alebo bylinky. Pestovanie vlastnej úrody prináša radosť, relaxáciu aj pocit sebestačnosti. V záhradách sa však nevyskytujú len rastliny – sú tu aj ďalší obyvatelia, ktorí si zaslúžia našu pozornosť.

Prečítať článok
Ako kŕmiť ošípané?

01.07.2025

Ako kŕmiť ošípané?

Ošípané patria medzi nenáročné hospodárske zvieratá, no aj pri nich platí, že kvalita krmiva sa výrazne odráža na raste, zdraví a úžitkovosti. Či už chováte prasiatka, prasnice alebo výkrmové ošípané, správne zostavená kŕmna dávka a dostatok čistej vody sú úplným základom. V tomto článku sa pozrieme na kľúčové zásady výživy ošípaných v domácich podmienkach.

Prečítať článok
Druhy syrov a odkiaľ pochádzajú

24.06.2025

Druhy syrov a odkiaľ pochádzajú

Syr nie je len eidam na chlebe. Na svete existujú stovky druhov syrov – plesňové, tvrdé, čerstvé, parené... Každý región má svoj typický syr, ktorý odráža miestnu tradíciu aj chuť. Pozrime sa, odkiaľ niektoré slávne syry pochádzajú.

Prečítať článok