Nosné sliepky: Aké plemená znášajú najviac vajec
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

04.05.2022

Nosné sliepky: Aké plemená znášajú najviac vajec

Pokiaľ doma chováte sliepky predovšetkým kvôli tomu, aby ste v kuchyni vždy mali k dispozícii dostatočnú zásobu čerstvých vajec, oplatí sa vybrať to najlepšie slepačie plemeno z hľadiska množstva vajec, ktoré dokáže znášať. Aké nosné plemeno je najlepšie? Plemien, ktoré zvládnu spoľahlivo dopĺňať vašu domácu zásobu vajec, je hneď niekoľko. Preto si v tomto článku predstavíme tie najlepšie nosnice, ktoré znášajú veľa vajec, či už je leto, alebo zima a niektoré navyše ponúknu aj veľa chutného mäsa.

Hybridky

Ak vám ide len o znášanie čo najväčšieho počtu vajec, jednoznačnú voľbu predstavujú hybridky. Nie sú určené na množenie, v ich prípade ide naozaj hlavne o maximálnu produkciu vajec. Od hybridiek sa dočkáte vajec takmer každý deň, keď znáša aj cez 300 vajec s hnedou škrupinou ročne. Označenie hybridky zahŕňa celý rad druhov nosníc schopných takéto znášky. Vo svojom chove môžete jednotlivé druhy kombinovať. Medzi obľúbené druhy hybridiek patria napríklad nosnice Isabrown alebo Dominant. U chovateľov sú obľúbené aj pre svoju odolnosť.

Leghornky

Leghornky sú biele sliepky krásne na pohľad, ktoré však ohromia nielen svojim vzhľadom, ale aj počtom znesených vajec. Za rok sa dočkáte až 250 vajec s čisto bielou škrupinou. Leghornky patria k plachým plemenám, takže sa bohužiaľ nenechajú skrotiť.

Sussexky

Tiež sussexky patria so schopnosťou znášať až 250 vajec ročne medzi najlepšie nosnice, ktoré môžete mať vo svojom chove. Škrupiny vajec nemajú jednotné sfarbenie, môžu mať krémový odtieň až pomerne sýto hnedú farbu. Na čom si okrem hromady vajec pochutnáte je ich mäso, chuťové je naozaj výborné. Na rozdiel od leghornek majú sussexky pokojnú povahu a možno ich teda ľahko skrotiť - potom sa nebudú vyhýbať treba ani zobanie priamo z vašej ruky.

Plymutky

Plymutky je radosť chovat- sú pokojné a prítulné. Znáša okolo 200 vajec za rok, čo je síce o niečo menej ako predchádzajúce plemená, ale zase sa môžu pochváliť vysokou zmäsilosťou, takže až príde čas, budete mať veľa nielen vajec, ale aj mäsa. Nižšiu produkciu vajec v porovnaní s hybridkami aspoň čiastočne nahrádzajú nižšími nárokmi na kŕmenie. Vďaka ich otužilosti potom nebudete mať o vajcia núdzi ani v zime.

Správne kŕmenie je základ

Nakoniec sa pristane pripomenúť, že bez dostatočného množstva kvalitného kŕmenia nemôžete očakávať veľa vajec ani od tých najlepších nosníc. Iba správne kŕmenie a ideálne životné podmienky v spojení s nosnicami niektorého z najlepších nosných slepačích plemien zaručia, že budete v kurníku každý deň zbierať veľké čerstvé vajcia s dokonalou chuťou. Nosné sliepky jednoducho potrebujú mať toľko kŕmenia, čo ich zobáky ráčia.

Základom kvalitnej kŕmnej dávky sú obilniny, dobrou voľbou je u nás hojne využívaná pšenica. Samotná pšenica však ani napriek vhodnému zloženiu a dietetické parametre nie je dostačujúca,  mj. má vplyv na tvorbu suchého mäsa, a preto je vhodné ju doplniť. Chýbať by sliepkam nemalo ani proso, ktoré je veľmi bohatým zdrojom minerálnych látok.

Vyskúšajte naše liahne alebo kurníky!

Ďalšie články

Prečo krava stále prežúva a pes hltá? Trávenie zvierat pod lupou

16.05.2025

Prečo krava stále prežúva a pes hltá? Trávenie zvierat pod lupou

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo dobytok trávi hodiny prežúvaním a pes naopak potravu takmer ani nežuje? Je to kvôli rozdielnemu typu trávenia. Zatiaľ čo niektoré živočíchy majú jednoduchý žalúdok, iné si evolúcia vybavila viacerými oddielmi, mikrobiálnym trávením alebo dokonca pomocou kamienkov. Aké sú hlavné rozdiely medzi jednotlivými skupinami zvierat?

Prečítať článok
Aký druh vlny si vybrať? Porovnanie alpaky, kašmíru, merino vlny a ďalších

15.05.2025

Aký druh vlny si vybrať? Porovnanie alpaky, kašmíru, merino vlny a ďalších

O tom, že existujú rôzne plemená oviec, už asi počul každý. Ale vedeli ste, že aj vlna môže mať viacero druhov? Nezískavame ju len z oviec, ale aj z lám či dokonca z králikov.

Prečítať článok
Druhy dojenia a typy dojární

14.05.2025

Druhy dojenia a typy dojární

Dojenie je každodennou súčasťou chovu dojníc – spôsoby jeho vykonávania sa však môžu výrazne líšiť. Od tradičného ručného dojenia až po moderné robotické systémy, každá farma si vyberá riešenie, ktoré vyhovuje jej potrebám a možnostiam. Líšia sa aj samotné dojárne – priestory, kde sa dojenie vykonáva. V tomto článku si prejdeme základné typy dojenia a typy dnes používaných dojární.

Prečítať článok