-800x800.png)

Autor: Pavel Frček
30.01.2025
Magické účinky pestreca mariánskeho
Pestrec mariánsky môžeme považovať za malý zázrak rastlinnej ríše. Ide o bodliak s fialovými kvetmi, pri ktorom by ste rozhodne nepovedali, že má veľmi priaznivé účinky na pečeň. Táto rastlina sa v liečiteľstve používa už viac ako 2 000 rokov a v súčasnosti je dôležitou súčasťou mnohých liečiv a doplnkov stravy na podporu pečene (pre ľudí aj zvieratá).
Prospešné látky
Hlavnou účinnou látkou pestreca mariánskeho je silymarín. Ide o zmes flavonolignanov, ktoré sa nachádzajú najmä v semenách, v menšej koncentrácii aj v listoch a koreni. Silymarín prispieva k normálnej činnosti pečene a žlčníka, pomáha s prirodzenou detoxikáciou a má silné antioxidačné účinky. Semená navyše obsahujú veľké množstvo bielkovín a jedlého oleja (zdroj kyseliny linolovej, olejovej a nenasýtených mastných kyselín), aminokyselín, antioxidantov kvercetín a vitamínu E, ktoré sú taktiež veľmi prospešné pre zdravie.
Priaznivé účinky
Ako už bolo spomenuté, pestrec mariánsky má množstvo pozitívnych účinkov na organizmus. Podporuje normálnu činnosť pečene a žlčníka, napomáha správnemu tráveniu a prečisteniu organizmu a obsahuje množstvo antioxidantov. Ďalej pomáha udržiavať hladinu cukru v krvi v normálnych hodnotách. Má pozitívny vplyv na srdce a celkovo posilňuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu.
Formy užívania
Pestrec sa najčastejšie vyrába v dvoch formách. Prvou formou sú sušené semená pestreca a druhou formou je olej z pestreca. Obe je možné podávať primiešaním do krmiva. Prípravky sa môžu líšiť v množstve účinných látok, preto je vždy potrebné venovať zvýšenú pozornosť odporúčanému dávkovaniu.
Pestrec je skvelým prírodným liečivom a doplnkom stravy, avšak pred jeho zaradením do jedálnička vášho domáceho miláčika by ste sa mali vždy poradiť so svojím veterinárnym lekárom. Vyhnete sa tak prípadným rizikám alebo nevhodnej kombinácii s inými liečivami a doplnkami. Z našej ponuky vám môžeme odporučiť SILYFEED BASIC – PESTREC MARIÁNSKY, ktorý je vhodný ako pre psy, tak aj pre mačky.
Ďalšie články

16.05.2025
Prečo krava stále prežúva a pes hltá? Trávenie zvierat pod lupou
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo dobytok trávi hodiny prežúvaním a pes naopak potravu takmer ani nežuje? Je to kvôli rozdielnemu typu trávenia. Zatiaľ čo niektoré živočíchy majú jednoduchý žalúdok, iné si evolúcia vybavila viacerými oddielmi, mikrobiálnym trávením alebo dokonca pomocou kamienkov. Aké sú hlavné rozdiely medzi jednotlivými skupinami zvierat?
Prečítať článok
15.05.2025
Aký druh vlny si vybrať? Porovnanie alpaky, kašmíru, merino vlny a ďalších
O tom, že existujú rôzne plemená oviec, už asi počul každý. Ale vedeli ste, že aj vlna môže mať viacero druhov? Nezískavame ju len z oviec, ale aj z lám či dokonca z králikov.
Prečítať článok
14.05.2025
Druhy dojenia a typy dojární
Dojenie je každodennou súčasťou chovu dojníc – spôsoby jeho vykonávania sa však môžu výrazne líšiť. Od tradičného ručného dojenia až po moderné robotické systémy, každá farma si vyberá riešenie, ktoré vyhovuje jej potrebám a možnostiam. Líšia sa aj samotné dojárne – priestory, kde sa dojenie vykonáva. V tomto článku si prejdeme základné typy dojenia a typy dnes používaných dojární.
Prečítať článok