Ako vybrať správnu napájačku pre hydinu

Autor: Juraj Korim

15.02.2024

Ako vybrať správnu napájačku pre hydinu

Jedlo a pitie, základné potreby na prežitie živých tvorov. Zdá sa to ľahké - sliepkam dáte do kurníka krmivo, napájačku s vodou a máte splnené. V podstate áno, to najdôležitejšie ste urobili, ale samotný výber pítka ovplyvní, ako často budete musieť dopĺňať vodu alebo vykonávať údržbu. Pozrite sa s nami na tipy, akú vybrať napájačku pre hydinu.


Napájačka vs. miska

"Prečo by som mal kupovať napájačku, psovi dávam vodu do misky a nikdy sa nesťažoval".


Je potrebné si uvedomiť, že voda v miske hydine ani zďaleka nevydrží tak dlho čerstvá, ako v napájačke. Aj napriek tomu by sa mal náustok čistiť aspoň každý druhý deň.

Veľkosť a druh hydiny

"K čomu mi je voda, keď ju nemám ako vypiť?". Kuriatká budú vďačné za malý náustok, zatiaľ čo brahmany by najradšej veľkú napájačku, v ktorej budú mať dostatok tekutiny, a navyše ju jednoducho neprevrátia. Zvážte na samom začiatku aj konkrétny druh vašej hydiny, aby následné nákupy neboli kontraproduktívne.


Kapacita napájačky

Spočítajte si, koľko vlastne chováte sliepok. Zatiaľ čo si štvorčlenná rodinka kury domácej vystačí s litrovou nádobkou plnou vody na deň, početnejšia familia bude potrebovať väčšiu, resp. viac napájačiek.


Skvelou voľbou pri väčšom chove sú barelové napájačky s kapacitou až 50 litrov, s ktorými si vystačí aj stovka sliepok. Napájačky sa veľmi ľahko dopĺňajú z vrchu.


Kapacitu môžeme chápať aj z hľadiska plného využitia – tu je na výber medzi napájačkami s jedným výstupkom alebo viacerými niplami, eventuálne s korýtkami.


Typ napájačky

V ponuke je hneď niekoľko typov napájačiek. Voda pre hydinu sa môže podávať formou žľabového kŕmidla s oddelenými drážkami, stojacou gravitačnou napájačkou či závesným náustkom. Platí, že najviac hygienické sú druhy s kvapkadlami, ktoré zabraňujú kontaminácii vody.


Materiál

Lacnejšie plastové napájačky pre hydinu sa ľahšie čistia. Robustné kovové pítka môžu byť naopak ďaleko odolnejšie a vhodnejšie na uchovávanie vody, čo bude hrať rolu predovšetkým v teplých mesiacoch. Naopak v zime, kedy teploty padajú aj hlboko pod bod mrazu, je potrebná adekvátna napájačka, v ktorej nebude voda zamŕzať.


Faktor ceny

Napájačky ponúkajú, podobne ako akýkoľvek iný tovar, rôzne cenové triedy. Najlacnejšie zásobníky na vodu sa dajú zohnať za pár desiatok korún, tie najkvalitnejšie veľké napájačky stoja aj cez tisíc, ale môžu sa vyplatiť aj vďaka svojej dlhodobej životnosti.


A čo ďalej?

Údržba, údržba… a občas nejaké to vajíčko. V neposlednom rade ste vo fáze každodennej starostlivosti o sliepky, ktorá pri správnom prístupe „prinesie ovocie“ obom stranám.

Ďalšie články

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

29.04.2025

Je pre psa lepší obojok alebo postroj?

Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Ako vyzerá včelársky rok?

29.04.2025

Ako vyzerá včelársky rok?

Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.

Prečítať článok
Chov činčíl

27.04.2025

Chov činčíl

Chov činčíl si získava stále väčšiu obľubu vďaka ich roztomilej podobe, priateľskej povahe a mimoriadne hebkej srsti. Tieto malé hlodavce, pôvodom z juhoamerických And, boli v prírode takmer vyhubené kvôli lovu na kožešinu. Dnes sa činčily chovajú prevażne ako domáci miláčikovia. Sú to nočné zvieratá, ktoré väčšinu dňa prespia a aktívne sú až po zotmení. Sú veľmi spoločenské, preto sa odporúa chovať ich aspoň v páre. Priemerná dĺžka života činčíl je 10–15 rokov, pričom výnimočne sa môžu dožiť až 20 rokov.

Prečítať článok