

Autor: Pavel Frček
04.04.2024
Aké rastliny pestovať vo výbehu pre sliepky?
Starostlivosť o sliepky je rôznorodá. Zahŕňa nielen kvalitné krmivo, ale aj vhodné prostredie, v ktorom sa môžu voľne pohybovať a hľadať potravu. Uľahčite to svojim sliepkam a pestujte vo výbehu rastliny, ktoré sú prínosné pre ich zdravie a tiež pre pestrosť ich potravy.
Slepačí výbeh
Výbeh pre sliepky je jedným zo základných faktorov, ktoré robia naše sliepky šťastnými. Vďaka nemu sú naše vajcia výživné a chutné. Ak nemáte kurník s výbehom a nechcete nechať Vaše sliepočky len tak pobehovať po záhrade bez toho, aby Vám zničili záhony, odporúčame Vám zaobstarať si samostatný výbeh, ktorý Vám zabezpečí dostatok pohybu. A aké rastliny pre svoje sliepky vo výbehu pestovať?
Bylinky a trávy
Bylinky majú liečivé účinky nielen pre nás, ale aj pre naše sliepočky .Výborný vplyv na zdravie sliepok má napríklad žihľava, púpava, skorocel, ale tiež aj mäta, harmanček a kôpor, ktoré majú antioxidačné vlastnosti a pomáhajú ich imunitnému systému. Určite neurobíte chybu ani s repíkom lekárskym, ktorý obsahuje mnoho dôležitých minerálov a vitamínov.
Sliepočky si pochutnajú aj na ďateline, ktorá je vynikajúcim zdrojom vlákniny a bielkovín, alebo na vápenci, ktorý pomáha zlepšiť trávenie sliepok. Svoje využitie môžu nájsť aj okrasné trávy, ktoré chránia ostatné rastliny pred hrabaním a ďobaním sliepok.
Zelenina a ovocie
Zo zeleniny by ste nemali vynechať petržlen, ktorý je veľmi aromatický a poskytuje prospešné látky, ako sú vitamíny A, C a K. Bohatým zdrojom živín je aj špenát. Obsahuje železo, vápnik a vitamíny. Jeho listy poskytujú kurčatám dôležitú výživu a sú pre ne aj chutnou pochúťkou.
Jahody sú pre sliepky vynikajúcim zdrojom vitamínu C a antioxidantov. V horúcom lete slúžia aj ako osviežujúca pochúťka. Podobne aj maliny majú vysoký obsah vlákniny, ktorá podporuje zdravie tráviaceho traktu sliepok.
Stromy a kríky
Potravu pre sliepky možno nájsť aj v okolí stromov a kríkov. Stromy im tiež poskytujú tieň počas letných dní. Ovocné stromy poskytujú sliepkam nielen ovocné hody, ale aj hmyzie hody. Okrem týchto stromov sa odporúča pestovať aj dub, orech alebo liesku. Za zmienku stojí aj rakytník rešetliakový plný vitamínov. Sliepky využívajú tieto kríky ako úkryt v zime aj v lete. Vyberte si maliny, ríbezle, ruže, orgovány, ostružiny a ďalšie.
Ak majú sliepky nedostatok niektorého z vitamínov a iných užitočných látok, pokojne nasaďte vitamíny pre sliepky ako doplnok stravy.
Majte na pamäti, že nie všetky rastliny sú pre sliepky bezpečné. Medzi ne patria napríklad azalka, narcis, oleander alebo cibuľa. Preto sa uistite, že rastliny vo výbehu sú neškodné a prinášajú sliepkam maximálny úžitok. Vhodne zvolené rastliny môžu prispieť k zdraviu a pohode Vašich sliepok a zároveň obohatiť ich stravu o prírodné a nutrične hodnotné zložky.
Ďalšie články

29.04.2025
Je pre psa lepší obojok alebo postroj?
Na trhu nájdete množstvo rôznych typov postrojov a obojkov. Ako však spoznať, ktorý z nich je ten pravý práve pre vášho miláčika? Poďme sa na to spoločne pozrieť.
Prečítať článok
29.04.2025
Ako vyzerá včelársky rok?
Práca včelára sa odvíja od prírody – od počasia, teplôt a predovšetkým od dostupnosti prirodzených zdrojov včelej potravy. Preto je zásadné sledovať ročný cyklus, ktorý zahŕňa kvitnutie tzv. vodiacich rastlín. Každé obdobie má svoje špecifické požiadavky na starostlivosť o včelstvo. Včelársky rok možno rozdeliť do siedmich základných období, pričom každé z nich vyžaduje konkrétne postupy a opatrenia. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.
Prečítať článok
27.04.2025
Chov činčíl
Chov činčíl si získava stále väčšiu obľubu vďaka ich roztomilej podobe, priateľskej povahe a mimoriadne hebkej srsti. Tieto malé hlodavce, pôvodom z juhoamerických And, boli v prírode takmer vyhubené kvôli lovu na kožešinu. Dnes sa činčily chovajú prevażne ako domáci miláčikovia. Sú to nočné zvieratá, ktoré väčšinu dňa prespia a aktívne sú až po zotmení. Sú veľmi spoločenské, preto sa odporúa chovať ich aspoň v páre. Priemerná dĺžka života činčíl je 10–15 rokov, pričom výnimočne sa môžu dožiť až 20 rokov.
Prečítať článok