

Autor: Pavel Frček
29.03.2023
Maľované vajcia ako symbol Veľkej noci
Jedným z hlavných symbolov Veľkej noci sú jednoznačne veľkonočné vajcia, teda natvrdo uvarené, prípadne vyfúknuté zdobené vajcia, ktoré nazývame aj ako kraslice. Ako sa vajcia stali symbolom najvýznamnejšieho kresťanského sviatku, ktorý oslavuje zmŕtvychvstanie Ježiša Krista a ktorého podstatou je aj oslava života a vítania jari?
Veľkonočné a zdobené vajcia v minulosti
Vajcia sú zo zrejmého dôvodu už oddávna považované za symbol zrodenia a života. Bežnou súčasťou Veľkej noci sa stala v 13. alebo 14. storočí. Najskôr plnila iba rolu daru duchovným nejakého kostola alebo chrámu a pri tej príležitosti bola posvätená. Postupne sa táto tradícia rozširovala – hospodári vajcami obdarovávali svoje čeľade a na Boží hod sa z vajec stala almužna pre chudobných. V 17. storočí ich napríklad spolu s ovocím alebo pečivom začali dostávať deti od svojich krstných otcov či učiteľov. V tejto dobe sa tiež objavila tradícia dávania vajec koledníkom ako odmenu za tzv. vyšibanie dievčat korbáčom, tak ako sme dnes zvyknutí.
Vajcia pre koledníkov sa spočiatku nefarbili a darovali sa surové, zdobenie škrupín vajec ako také je však možné vysledovať až do praveku a zdobené vajcia sa objavili aj v starovekom Egypte, Perzii alebo Sumere, kde sa dávali do hrobiek. Do hrobiek k zosnulým sa farbené vajcia dávali ako symbol znázorňujúci prechod z pozemského života do sveta mŕtvych – vajcia v hrobke predstavovalo dušu uniknutú z tela.
Vajcia sa často maľovali na červeno, aby pripomínali preliatu krv Ježiša Krista, v prípade veľkonočnej koledy však toto farebné prevedenie dostalo aj veselší význam – červeno maľované vajcia od dievčat dostávali chlapci, ktorí sa im páčili. Žlté vajcia potom mali pripomínať legendu o putovaní Krista, pri ktorom premenil škrupiny vajec na zlato, a zároveň odkazovať na slnko, obilie či med. Modrá farba charakterizovala nádej, keď symbolizovala svätenú vodu, a zelená zase bola farbou prírody a jari. Pri kolede sa darovali stále plné vajcia, duté maľované vajcia sú až moderným variantom. Dnes navyše maľované slepačie vajcia čiastočne nahradili čokoládové vajíčka av prípade domácej a záhradnej dekorácie dokonca vajcia umelé.
Farbenie vajec malo aj rýdzo praktický význam
V minulosti malo farbenie vajec ešte jeden zaujímavý a predovšetkým praktický význam. Počas 40 dní dlhého pôstneho obdobia ukončeného Bielou sobotou sa totiž vedľa mäsa a mliečnych produktov nesmela jesť ani vajcia. Tie sa po celú tú dobu pochopiteľne hromadili, navyše znáška sliepok sa na jar zvyšuje. Vajcia sa preto v období pôstu varila kvôli predĺženiu ich trvanlivosti, aby vydržala až do chvíle, keď sa zase budú môcť jesť. A práve farbenie vajec pomáhalo rozoznať varené vajcia od tých čerstvých.
Ako sa dnes zdobia veľkonočné vajcia
V súčasnosti sa môžete stretnúť s mnohými technikami zdobenia vajec. Medzi najjednoduchšie metódy pri zdobení samolepkami patrí jednofarebné batikovanie a farbenie vajec voskom. Tieto spôsoby zdobenia sú vďaka relatívne jednoduchému prevedeniu tiež najpoužívanejšie. Obľúbené je ďalej o niečo náročnejšie viacfarebné batikovanie alebo leptanie už zafarbených vajec. Najzložitejšie techniky zdobenia vajec potom predstavuje drôtkovanie a vyškrabovanie vajec alebo ich polepovanie slamou.
Ďalšie články

29.03.2023
Maľované vajcia ako symbol Veľkej noci
Ako sa vajcia stali symbolom najvýznamnejšieho kresťanského sviatku, ktorý oslavuje zmŕtvychvstanie Ježiša Krista a ktorého podstatou je aj oslava života a vítania jari?
-800x800.jpg)
28.03.2023
Ako vybrať klietku pre papagája a kam ju umiestniť
Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte papagája? Ešte predtým ako si ho priveziete domov, mu musíte zariadiť vhodné bývanie - klietku, v ktorej sa papagáj bude cítiť dobre.

28.03.2023
Liahnutie a odchov kurčiat na jar
V prípade, že smerujete liahnutie kurčiat na jar, aby ste ich mohli bez obáv nechať vonku v kurníku, je potrebné sa postarať o to, aby novým roztomilým prírastkom nič nechýbalo a mali optimálne podmienky pre rast a vývoj.
Prečítať článok