SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI SME KAPACITU SKLADU A EXPEDÍCIE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA TOVAR SKLADOM EXPEDUJEME DO 48 HODÍN.

Maľované vajcia ako symbol Veľkej noci
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

29.03.2023

Maľované vajcia ako symbol Veľkej noci

Jedným z hlavných symbolov Veľkej noci sú jednoznačne veľkonočné vajcia, teda natvrdo uvarené, prípadne vyfúknuté zdobené vajcia, ktoré nazývame aj ako kraslice. Ako sa vajcia stali symbolom najvýznamnejšieho kresťanského sviatku, ktorý oslavuje zmŕtvychvstanie Ježiša Krista a ktorého podstatou je aj oslava života a vítania jari?

Veľkonočné a zdobené vajcia v minulosti

Vajcia sú zo zrejmého dôvodu už oddávna považované za symbol zrodenia a života. Bežnou súčasťou Veľkej noci sa stala v 13. alebo 14. storočí. Najskôr plnila iba rolu daru duchovným nejakého kostola alebo chrámu a pri tej príležitosti bola posvätená. Postupne sa táto tradícia rozširovala – hospodári vajcami obdarovávali svoje čeľade a na Boží hod sa z vajec stala almužna pre chudobných. V 17. storočí ich napríklad spolu s ovocím alebo pečivom začali dostávať deti od svojich krstných otcov či učiteľov. V tejto dobe sa tiež objavila tradícia dávania vajec koledníkom ako odmenu za tzv. vyšibanie dievčat korbáčom, tak ako sme dnes zvyknutí.


Vajcia pre koledníkov sa spočiatku nefarbili a darovali sa surové, zdobenie škrupín vajec ako také je však možné vysledovať až do praveku a zdobené vajcia sa objavili aj v starovekom Egypte, Perzii alebo Sumere, kde sa dávali do hrobiek. Do hrobiek k zosnulým sa farbené vajcia dávali ako symbol znázorňujúci prechod z pozemského života do sveta mŕtvych – vajcia v hrobke predstavovalo dušu uniknutú z tela.


Vajcia sa často maľovali na červeno, aby pripomínali preliatu krv Ježiša Krista, v prípade veľkonočnej koledy však toto farebné prevedenie dostalo aj veselší význam – červeno maľované vajcia od dievčat dostávali chlapci, ktorí sa im páčili. Žlté vajcia potom mali pripomínať legendu o putovaní Krista, pri ktorom premenil škrupiny vajec na zlato, a zároveň odkazovať na slnko, obilie či med. Modrá farba charakterizovala nádej, keď symbolizovala svätenú vodu, a zelená zase bola farbou prírody a jari. Pri kolede sa darovali stále plné vajcia, duté maľované vajcia sú až moderným variantom. Dnes navyše maľované slepačie vajcia čiastočne nahradili čokoládové vajíčka av prípade domácej a záhradnej dekorácie dokonca vajcia umelé.

Farbenie vajec malo aj rýdzo praktický význam

V minulosti malo farbenie vajec ešte jeden zaujímavý a predovšetkým praktický význam. Počas 40 dní dlhého pôstneho obdobia ukončeného Bielou sobotou sa totiž vedľa mäsa a mliečnych produktov nesmela jesť ani vajcia. Tie sa po celú tú dobu pochopiteľne hromadili, navyše znáška sliepok sa na jar zvyšuje. Vajcia sa preto v období pôstu varila kvôli predĺženiu ich trvanlivosti, aby vydržala až do chvíle, keď sa zase budú môcť jesť. A práve farbenie vajec pomáhalo rozoznať varené vajcia od tých čerstvých.

Ako sa dnes zdobia veľkonočné vajcia

V súčasnosti sa môžete stretnúť s mnohými technikami zdobenia vajec. Medzi najjednoduchšie metódy pri zdobení samolepkami patrí jednofarebné batikovanie a farbenie vajec voskom. Tieto spôsoby zdobenia sú vďaka relatívne jednoduchému prevedeniu tiež najpoužívanejšie. Obľúbené je ďalej o niečo náročnejšie viacfarebné batikovanie alebo leptanie už zafarbených vajec. Najzložitejšie techniky zdobenia vajec potom predstavuje drôtkovanie a vyškrabovanie vajec alebo ich polepovanie slamou.

Ďalšie články

Ako sa zbaviť bytových parazitov?

17.04.2024

Ako sa zbaviť bytových parazitov?

Parazity v domácnosti, ako sú šváby, mravce, mole alebo ploštice, môžu spôsobiť nielen značné nepríjemnosti, ale najmä zdravotné problémy. V prípade, že sa s nimi stretnete, je dôležité konať rýchlo a účinne, aby ste zabránili ich šíreniu. Existuje niekoľko spôsobov, ako sa týchto nežiaducich nájomníkov zbaviť a zabezpečiť, aby Váš domov zostal čistý a bezpečný.  


Prečítať článok
Ako si vybrať vhodný domček pre mačku?

16.04.2024

Ako si vybrať vhodný domček pre mačku?

Mačka môže spať až neuveriteľnych 18 hodín denne. Preto je veľmi dôležité pripraviť jej pohodlné a pokojné miesto na odpočinok. Každé domáce zviera žije v iných podmienkach a má svoje vlastné potreby. Poďte sa preto s nami pozrieť, aké máte možnosti a ako vybrať domček alebo pelech pre mačku.

Prečítať článok
Koľko priestoru potrebujú sliepky?

11.04.2024

Koľko priestoru potrebujú sliepky?

Plánujete si zaobstarať sliepky, ale neviete, či máte dostatok priestoru? Koľko priestoru vlastne sliepky potrebujú a ako im zariadiť ideálny domov? Výbeh je jedným z kľúčových faktorov, ktoré ovplyvňujú ich zdravie a pohodu. Neexistujú však presné údaje, každá sliepočka je iná a má iné potreby. Tieto čísla sú len orientačné, aby ste mali jasnú predstavu o tom, koľko pomocníkov si môžete vo Vašej záhrade dovoliť.


Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích