SEZÓNA 2023: EXPEDIČNÍ LHŮTA NĚKTERÝCH POLOŽEK MŮŽE BÝT PRODLOUŽENA Z DŮVODU VELKÉHO MNOŽSTVÍ OBJEDNÁVEK:
EXPEDICE VELKÝCH PRODUKTŮ - LÍHNÍ, ŠKUBAČEK, DŘEVĚNÝCH VÝROBKŮ, KLECÍ, VÝBĚHŮ - max. 3 dny
EXPEDICE DROBNÝCH PRODUKTŮ - až 8 dnů
VZHLEDEM K PŘETÍŽENÍ TELEFONNÍ LINKY DOPORUČUJEME VYUŽÍVAT E-MAIL.

Liahnutie a odchov kurčiat na jar
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

28.03.2023

Liahnutie a odchov kurčiat na jar

V prípade, že smerujete liahnutie kurčiat na jar, aby ste ich mohli bez obáv nechať vonku v kurníku, je potrebné sa postarať o to, aby novým roztomilým prírastkom nič nechýbalo a mali optimálne podmienky pre rast a vývoj. Kurčatá sú kvôli nedostatočne vyvinutému imunitnému systému pri nízkych teplotách náchylné na prechladnutie a pokiaľ teploty klesnú naozaj nízko, hrozí im zápal pľúc, ktorý obvykle znamená fatálne následky.

Výhrou je, ak sa o vyliahnutí kurčiat a ich odchov postará kvočna so silnými materskými inštinktmi. Potom chovateľovi odpadá rad starostí. U ľahkých nosných plemien je však kvokací pud potlačený a kurčatá je nutné liahnuť umelo. Chovateľ teda musí zasiahnuť a kurčatám na svet pomôcť tými správnymi vymoženosťami.


Automatické liahne pre bezpracné liahnutie kurčiat

Nepostrádateľným pomocníkom na liahnutie kurčiat sú pre mnoho chovateľov, vrátane tých domácich, automatické liahne, ktoré zaistia ideálne podmienky pre úspešnú premenu vajec na malé kuriatka. Využiť ich pritom môžete nielen pre slepačie vajcia, podľa konkrétneho modelu liahne sa hodí aj pre liahnutie husacích, kačacích alebo prepeličích vajec. Automatické liahne sa starajú v podstate o všetko samé – udržujú okolo vajec ideálnu teplotu a vlhkosť a vajcia sa v nich v pravidelnom intervale otáčajú, stačí len v liahni udržiavať dostatok vody (profesionálne liahne je možné pre maximálnu bezúdržbovosť napojiť na vodovodný rad). Kvalitné liahne sú vybavené presnými snímačmi teploty a vlhkosti a displejom, na ktorom sú vidieť informácie o aktuálnych podmienkach vo vnútri liahne.

Veľkosť alebo kapacitu liahne jednoducho zvolíte podľa toho, koľko vajec do nej plánujete naraz umiestňovať. Do najmenších liahní sa nezmestí ani desať vajec, bežne sa však do liahní určených na domáci chov zmestia desiatky vajec, prípadne až niečo cez stovku týchto škrupín s cenným obsahom. Do profesionálnych skriňových liahní sa potom zmestia dokonca vyššie stovky vajec.

Umelé kvočky ako nepostrádateľný zdroj tepla

Po vyliahnutí kurčatá potrebujú teplo, aby prežili a správne sa vyvíjali. Vzhľadom na to, že v jarných mesiacoch je počasie veľmi premenlivé a teploty sa stále pohybujú príliš nízko, taktiež je pri ich odchove bez kvočny na mieste zasiahnuť a poskytnúť im nejaký umelý zdroj tepla. Vhodným tepelným zdrojom sú umelé kvočky, ktoré pri vývoji kurčiat po vyliahnutí príkladne nahrádzajú funkciu živej kvočky.

Umelé kvočky môžu mať podobu vyhrievacej dosky, ktorá zaisťuje dostatočný prísun tepla pre malé kurčatá, ktoré sa nachádzajú pod ňou. Doska príjemne hreje, ale nie je horúca. Umiestnená je na staviteľných nožičkách, takže ju možno zdvíhať v závislosti od rastu kurčiat. Mala by sa pritom kurčiat vždy priamo dotýkať. Vyhrievacie dosky sú k dostaniu v rôznych veľkostiach, napríklad pod dosku o veľkosti 30 × 30 cm sa zmestí 20–25 kurčiat. Teplota vyhrievania sa dá regulovať buď pomocou regulátora výkonu, alebo nastaviteľných nožičiek - miernym zdvihnutím či znížením dosky.

Umelú kvočnú môžu ďalej byť odchovne, teda vyhrievané boxy, kde je zdrojom tepla väčšinou infralampa. Infralampyinfražiarovkou vydávajú svetelné žiarenie, ktoré preniká hlbšie do tela kurčiat ako teplo z kovových, plastových či keramických vykurovacích telies. Svetelné žiarenie o tej správnej vlnovej dĺžke navyše zlepšuje krvný obeh a imunitu kurčiat, intenzifikuje biochemické aktivity, zvyšuje odolnosť tkanív a urýchľuje proces rastu. Infralampu môže čiastočne zastúpiť keramická žiarovka, ktorá nesvieti, ale iba hreje. Ako infražiarovky, tak keramické žiarovky je možné použiť nielen v odchovniach, ale dajú sa využiť aj ako kúrenie v kurníku.

Na čo ďalšie sa zamerať pri odchove kurčiat

Vedľa tepla si kurčatá potrpia na čerstvý vzduch, dávajte však pozor na prievan. Podlážka by mala byť vystlaná príjemnou suchou podstielkou. Dobrou podstielkou sú hrubé hobliny z mäkkého dreva alebo rezaná slama. Tieto druhy podstielky totiž majú dobré absorpčné vlastnosti, čo prispieva k udržaniu sucha a zamedzuje vzniku zápachu. Zlé sú naopak piliny, ktoré sú prašné a pri požití môžu kurčatám spôsobiť zdravotné problémy. Samozrejmosťou by mal byť neustály prístup k čistej vode a podávanie kvalitného kŕmenia primeraného veku kurčiat.

Ďalšie články

Maľované vajcia ako symbol Veľkej noci

29.03.2023

Maľované vajcia ako symbol Veľkej noci

Ako sa vajcia stali symbolom najvýznamnejšieho kresťanského sviatku, ktorý oslavuje zmŕtvychvstanie Ježiša Krista a ktorého podstatou je aj oslava života a vítania jari?

Prečítať článok
Ako vybrať klietku pre papagája a kam ju umiestniť

28.03.2023

Ako vybrať klietku pre papagája a kam ju umiestniť

Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte papagája? Ešte predtým ako si ho priveziete domov, mu musíte zariadiť vhodné bývanie - klietku, v ktorej sa papagáj bude cítiť dobre. 

Prečítať článok
Liahnutie a odchov kurčiat na jar

28.03.2023

Liahnutie a odchov kurčiat na jar

V prípade, že smerujete liahnutie kurčiat na jar, aby ste ich mohli bez obáv nechať vonku v kurníku, je potrebné sa postarať o to, aby novým roztomilým prírastkom nič nechýbalo a mali optimálne podmienky pre rast a vývoj.

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích