ĎAKUJEME ZA VEĽKÝ ZÁUJEM O AKCII BLACK FRIDAY. EXPEDÍCIA PREBIEHA PODĽA DÁTA PRIJATIA OBJEDNÁVOK. AKTUÁLNA DOBA NA ODOSLANIE DROBNÝCH ZÁSILOK 3-4 DNI, VEĽKÝ TOVAR 1-2 DNI.

Ktoré hospodárske zvieratá je možné chovať aj v meste?

Autor: Juraj Korim

06.11.2023

Ktoré hospodárske zvieratá je možné chovať aj v meste?

Pre veľa ľudí nepredstaviteľná záležitosť. Pod chovaním hospodárskych zvierat si vybavíme život na vidieku mimo civilizácie a s tým spojené obmedzenia. Čo ale robiť v prípade, že sa nechceme vzdať výhod mestského života, avšak by sme uvítali napr. domáce vajíčka bez nutnosti si pre ne dochádzať? 


Aj vo veľkom meste sa dnes možno starať o hospodárske zvieratá, pokiaľ na to sú vhodné podmienky a ak tomu aspoň čiastočne prispôsobíme svoj život. Spektrum zvierat, o ktoré sme schopní starať sa aj vo veľkom meste, je pomerne široké. Počnúc králikmi, sliepkami, prepelicami (prepeličie vajcia sú považované za pochúťku po celom svete a obsahujú dvojnásobok vitamínov oproti sliepkam), ovcami, kozami alebo včelami.

Aké bývanie je vhodné pre hospodárske zvieratá?

Pre každé z uvedených zvierat sú charakteristikou iné potreby a podmienky. S tým súvisí aj poňatie bývania v meste - čo si pod tým vlastne predstaviť? Ak rozlišujeme obydlia na byty a domy, je tu otázkou veľkosť prídavných priestorov, pretože ani jedno zo spomínaných zvierat nemožno chovať vo vnútri. Zvažujete obstaranie malých hospodárskych zvierat a bývate v byte? Pokiaľ ste schopní zaistiť dostatok miesta na vonkajšej terase s tým, že budú najmä v období horúčavy pod prístreškom, je táto alternatíva realizovateľná napr. u králikov alebo prepelíc. Pri sliepoch je potom potrebné disponovať aspoň menšou záhradkou pri dome alebo v zdieľanom bývaní. 


Najlepším variantom pre hospodárske zvieratá v meste sú záhradkárske kolónie, kde majú zaistený dostatok voľnosti a odpadá s nimi aj množstvo ďalších vplyvov. Pracujete radi na záhrade a nemáte k nej vo vašom byte/dome prístup? Záhrady bez potenciálu zástavby pre bývanie sú relatívne dostupnými a poskytujú väčšie možnosti chovateľstva. U včiel je navyše ich chov v klasickej zástavbe nevhodný - potrebujú prístup k lúke, naopak by mohli byť aj rizikom pre susedov. V záhradkárskych kolóniách sa ďalej ponúka chovať aj kozy alebo ovce, ktoré vám navyše môžu poslúžiť ako "živá kosačka na trávu".

Benefity z obstarania si hospodárskych zvierat

Iritovali vás sliepky svojim kvočením, keď ste jazdili k babičke? Boli ste v detstve nútení jesť každý týždeň králičie? Po rokoch si človek ešte len uvedomí, aké výhody prináša domáce mäso a vajcia. Viete, že cena vajec v Česku vzrástla za posledný rok najrapídnejšie v celej EÚ? Dá sa tak povedať, že aj finančný benefit je tu obrovský. 


Čo si budeme, hlavným dôvodom chovu kury domácej sú z dlhodobého hľadiska vajcia, inak samozrejme aj mäso. To isté platí aj pri prepeličkách. Králiky sú chované iba pre mäso, ktoré však v porovnaní s ostatnými domácimi zvieratami obsahuje najmenej cholesterolu. A koľko stojí taký králik, keď si ho chcete za bežných okolností dopriať? Cena za kg králičieho sa pohybuje aj nad 10 eur, takže to rozhodne nie je lacná záležitosť. V neposlednom rade, ovce, kozy a včely. Ovce so sebou neprináša len mäso, ale aj vlnu, ktorá umožňuje ďalšie využitie pre textil - ste tak schopní si vyrobiť vlastné vlnené svetre alebo vlnu prepredať ďalej. Ich obľuba tak spoločne s kozami stále stúpa. A čo potom včely? O cenách medu netreba dlho hovoriť, zároveň sa môže jednať o veľmi upokojujúci koníček, vďaka ktorému si pri včelíne vyčistíte hlavu.

S čím počítať, keď sa rozhodneme pre chovateľstvo v meste

Pred zaobstaraním si hospodárskych zvierat je nutné vyčleniť vhodný priestor na ich žitie. Ich „domov“ sa snažte situovať do miest, kde im nebude hroziť nadbytočný hluk. Ďalej je potrebné poskytnúť vyššiu úroveň starostlivosti a hygieny. Čistite ich výbehy - v meste sú zvieracie obydlia náchylnejšie na znečistenie. Zaistite kvalitnú stravu a pravidelné veterinárne prehliadky. 


Pre sliepky odporúčame priestorovo prispôsobené kurníky Paríž, Valencia alebo Temelín, pri ktorých ich odolná konštrukcia zaistí pohodu a bezpečie pre vaše sliepky. Králiky sú veľmi aktívne zvieratá a potrebujú tak dostatok miesta na pohyb. Klietka alebo výbeh by mal byť dostatočne rozmerný, aby v nich králiky mohli behať a skákať. Vhodnými adeptmi sú králikáreň Martin v štýlovej čiernobielej podobe a jej obdoba Teplice vo farbách dreva. Na letné obdobie navrhujeme v prípade záhrad zvážiť aj výbehy, aby králikovia mohli prebiehať po tráve. Postačí základný zastrešený drevený výbeh, prípadne osemstenný vonkajší výbeh Kerbl. Králikáreň je možné využiť aj na chov prepelíc – pozor, tie však vyžadujú denne 12-16 hodín svetla, aby správne niesli.

Záleží chov hospodárskych zvierat v meste iba na mne? Môže mi v mojom zámere niekto zabrániť?

Je nevyhnutné sa informovať o predpisoch vo vašom meste, špeciálne v danej lokalite, ktoré regulujú chov hospodárskych zvierat. Veľa miest má určené pravidlá pre veľkosť pozemku, na ktorom sa môžu zvieratá zdržiavať, vzdialenosť zvierat od okolitých domov, ďalej napr. môže byť obmedzený aj počet úžitkových zvierat. Váš zámer môžu ovplyvniť aj susedia a okolití obyvatelia – preto je najlepším spôsobom na udržiavanie dobrých vzťahov susedov vopred informovať a brať do úvahy ich prípadný nesúhlas. Vyhnete sa tým konfliktom a prípadným problémom.

Čo si z toho odniesť?

Pokiaľ sa rozhodnete, že si niektoré zo spomínaných hospodárskych zvierat zaobstaráte, budete môcť prežívať pocit naplnenia a spoločnosti vždy, keď sa za nimi zastavíte. Pocítite navyše o to väčšie potešenie, keď budete vedieť, že ste im schopní poskytnúť čo najlepšie podmienky. 


Chov ponúka výhody nielen pre vás, ale aj pre vašu rodinu a najbližších – mať možnosť obdarovať svoje deti a blízkych je obrovským plusom. Je však nutné spomenúť, že chovateľstvo samozrejme nie je pre každého a kto to v sebe aspoň trochu nemá, by mal starostlivo zvážiť, či je ochotný danému koníčku aj niečo obetovať.

Ďalšie články

Lístie – hrabať či nehrabať?

24.11.2023

Lístie – hrabať či nehrabať?

S príchodom jesene nastáva dilema, či lístie hrabať alebo nehrabať. Touto otázkou sa každoročne nezaoberáme iba my, ale aj množstvo ďalších záhradkárov, ktorých názory sa často rozchádzajú. Poďte sa s nami pozrieť, aké sú možnosti.

Prečítať článok
Chov sliepok na malom priestore – na čo si dať pozor

13.11.2023

Chov sliepok na malom priestore – na čo si dať pozor

Starostlivosť o kur domácu nutne neznamená, že musíte vlastniť dom s veľkou záhradou, na ktorej by bol vyčlenený rozsiahly priestor pre sliepky. Za určitých predpokladov ste schopní stať sa vášnivými chovateľmi aj v mestskej zástavbe či v menších príbytkoch na dedine. Nevhodné podmienky a nerešpektovanie okolia však môžu zapríčiniť problémy nielen samotnej hydine, ale aj vám.

Prečítať článok
Ako vybrať vitamíny a minerály pre sliepky

09.11.2023

Ako vybrať vitamíny a minerály pre sliepky

Vitamín D, Magnesium Bisglycinát alebo Tribulus Terrestris. Pravdepodobne ste sa s týmito doplnkami stravy už stretli a možno ich aj pravidelne užívate. Rovnako ako vy, aj sliepky potrebujú suplementáciu skrze vitamíny a minerály pre nich určené. Tak ako nám ľuďom, aj im pomôžu ku kvalitnejšiemu životu. V článku si predstavíme rady a tipy, ako vyberať vitamíny a minerály pre sliepky a čím sa pri tom riadiť.

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích