Čím kŕmiť zakrslého králika

Autor:

24.01.2024

Čím kŕmiť zakrslého králika

V momente, keď si zaobstarávate chlpatého spoločníka, je potrebné zvážiť hneď niekoľko aspektov. Patrí k nim aj kŕmenie trpasličieho králika. Nejde o nič extra náročné, ale aj tak je dobré sa držať osvedčených pravidiel, ktoré pomôžu udržať vášho maznáčika v perfektnej kondícii. Prečítajte si náš najnovší článok, v ktorom sa dozviete o úskaliach odporúčanej stravy pre vášho domáceho králika.


Strava vlákniou zasľúbená

Základným stavebným kameňom králičej stravy by malo byť seno. Slúži ako zdroj hrubej vlákniny a pomáha udržiavať črevný mikrobióm v rovnováhe. Chlpáčovi plní funkciu upokojujúceho prežúvadla, vďaka ktorému si môže obrúsiť svoje neustále rastúce stoličky.

Ak si pestujete vlastné seno, nechajte pokosenú trávu schnúť aspoň po dobu 6 týždňov. Platí, Úroda z mája až júna, teda prvá kosba, je výživnejšia než otava. 

2 v 1

Ak chcete "zabiť dve muchy jednou ranou", lúčne seno s bylinkami vám umožní podstlať králikovi v jeho obydlí a navyše mu počas dňa poslúži ako krmivo. Čo s cenou? Nijak závratná, 50 l balenie si zaobstaráte aj za 3 EUR. Hlodavce budú mať zabezpečené príjemný komfort v aj vtedy, keď nemáte po ruke lúku na sušenie trávy.

Granule ako doplnok

Áno. Často sa granuliam pripisuje väčší význam, než aký v skutočnosti majú. V súvislosti so senom zohrávajú sú skôr druhoradé. Avšak kvalitné a výživné krmivo môže byť dokonalým doplnkom.

Granulované krmivo pre králika, ktoré môže jesť zakrslý králik, vyžaduje vysoký podiel vlákniny, ruka v ruke so zníženým obsahom cukrov, škrobu a tukov. Výhodou kŕmnych zmesí je množstvo vitamínov, ktoré v odporúčanom množstve chlpáčom len prospejú.

Nezabudnite na vodu

Kŕmenie, kŕmenie a ešte raz kŕmenie... Doteraz sme sa venovali dobrotám, ktoré konzumuje zakrslý králik. Nezabudli sme na niečo? Pitný režim je nesmierne dôležitý aj u domácich miláčikov. Chlpáči by mali mať po celý deň prístup k čistej vode, snažte sa ju ráno aj večer meniť. A pokiaľ narazíte na odpor králika voči napájačke, jednoducho maznáčika so zásobou vody zoznámte.

Čomu sa oblúkom vyhnúť

Je namieste vyhýbať sa vlhkému alebo dokonca plesnivému senu, čo rozhodne nespadá medzi pochúťky, ktoré môže králik jesť. Nejedlá senáž môže spôsobiť tráviace ťažkosti. Na druhej strane, príliš staré seno už neobsahuje dostatok živín, a hlodavcom tak spravidla nechutí.

Predpokladáme, že by vás to ani nenapadlo, no napriek tomu neodporúčame králikom servírovať "výživovú bombu" avokádo. Vyvarovať by ste sa mali napríklad aj cesnaku alebo ovocným semienkam. O problematike "čo nesmie jesť králik" sme sa viac rozpísali v rovnomennom článku, pripomeňte si s nami všetko podstatné.

Prevencia pred nutnou diétou

Chcete pre svojho domáceho miláčika to najlepšie. Hoci môže maznáčik pôsobiť pri napchávaní sa spokojne, nemusí to nutne znamenať, že je to pre neho dobré. Prekrmovanie zakrslého králika môže viesť až k nadváhe a obezite,pri ktorej dochádza k nútenej diéte. Radšej preto králikovi kŕmenie poctivo dávkujte.

Prajeme im dobrú chuť

Nezostáva nám nič iné, len popriať nie len vám, ale aj vašim králičím kamarátom dobrú chuť na nadchádzajúcej hostine!

Ďalšie články

Užitočné živočíchy v záhrade

02.07.2025

Užitočné živočíchy v záhrade

Záhradkárčenie je veľmi obľúbené – takmer každý pozná niekoho, kto pestuje vlastnú zeleninu, kvety alebo bylinky. Pestovanie vlastnej úrody prináša radosť, relaxáciu aj pocit sebestačnosti. V záhradách sa však nevyskytujú len rastliny – sú tu aj ďalší obyvatelia, ktorí si zaslúžia našu pozornosť.

Prečítať článok
Ako kŕmiť ošípané?

01.07.2025

Ako kŕmiť ošípané?

Ošípané patria medzi nenáročné hospodárske zvieratá, no aj pri nich platí, že kvalita krmiva sa výrazne odráža na raste, zdraví a úžitkovosti. Či už chováte prasiatka, prasnice alebo výkrmové ošípané, správne zostavená kŕmna dávka a dostatok čistej vody sú úplným základom. V tomto článku sa pozrieme na kľúčové zásady výživy ošípaných v domácich podmienkach.

Prečítať článok
Druhy syrov a odkiaľ pochádzajú

24.06.2025

Druhy syrov a odkiaľ pochádzajú

Syr nie je len eidam na chlebe. Na svete existujú stovky druhov syrov – plesňové, tvrdé, čerstvé, parené... Každý región má svoj typický syr, ktorý odráža miestnu tradíciu aj chuť. Pozrime sa, odkiaľ niektoré slávne syry pochádzajú.

Prečítať článok