Čo nesmie jesť králik?

Autor: Luboš Burda

22.01.2024

Čo nesmie jesť králik?

Radi by ste ich rozmaznávali a poskytli ušiačikom tú najlepšiu možnú stravu. A zdá sa to jednoduché - čokoľvek z druhov ovocia alebo tráv spokojne chrústajú, lenže. Hoci sa môže zdať, že daná vec hlodavcom prospieva, môže im naopak uškodiť. Veľa ľudských pochúťok králikom totiž môže spôsobiť nielen tráviace problémy. Prichystali sme si pre Vás zoznam jedál, čo nesmie jesť králik a ktorým sa radšej vyhnite oblúkom.

Avokádo

Výživová bomba a trend posledných rokov patrí medzi obľúbený doplnok k sendvičom alebo ako súčasť tzv. poke bowls. Zatiaľ čo Vy si túto pochúťku s radosťou doprajte a obohaťte sa o zdravé tuky, zajačikovi ju nikdy nedávajte. Spadá síce medzi ovocie, ale môže byť pre chlpatého spoločníka aj smrteľne nebezpečná - obsahuje zlúčeninu perzín, ktorá vo väčšom množstve môže viesť až k zlyhaniu srdca.

Semienka a kôstky z ovocia

Než budete svojmu miláčikovi servírovať napríklad jablká alebo hrušky, odstráňte z nich jadierka. Zatiaľ čo dužina z ovocia býva úplne neškodná, semienka a kôstky preukázateľne obsahujú stopové množstvo kyanidu. Napriek tomu, že nejde o životu nebezpečnú dávku, rozhodne odstránením neurobíte chybu a vyhnete sa prípadným komplikáciám.

Cesnak a cibuľu si schovajte na polievku

Surový cesnak, cibuľa, ale aj pór obsahujú oxidant n-propyl disulfid, ktorý sa viaže na červené krvinky. Človeka síce takmer neovplyvňuje, ale u „ušiakov“ je schopný spáchať peknú neplechu. Dokáže ich dostať do stavu hemolytickej anémie znamenajúceho celkovú slabosť a nezáujem o jedlo a vodu. Pokiaľ tento stav nie je včas liečený, môže viesť až k úmrtiu.


Problémy s trávením môžu zapríčiniť aj zemiaky kvôli vysokému obsahu škrobu a sacharidov, radšej tak hlodavce nekŕmte ani touto pre človeka tradičnou prílohou.

Čokoláda, ďalšie sladkosti a arašidové maslo

Aj tie patria medzi vylúčené potraviny, čo nesmie jesť králik. Pri čokoláde je pre neho nebezpečný najmä teobromín a kofeín - čím tmavšie a bohatšie o kakao, tým problémovejšie. Otrava čokoládou, ktorá povedie k hyperaktivite, trasu a vyššej srdcovej frekvencii, je životu ohrozujúca.


Rovnako cookies a ďalšie cukrovinky s nadmerným obsahom cukru by mali zostať len v špajze. Zarobili by ste chlpáčovi na problémy s trávením a obezitou. Tipnite si, ako by mu bolo pri tučných vlašských orechoch a arašidovom masle…Opäť sa teda týmto pokrmom vyhnite.

Pozor na toxické rastliny

V prípade, že svojho maznáčika chováte v byte alebo dome, buďte pozorní, aby nezjedol listy izbových rastlín. Väčšina z nich sú pre Vašich ušiakov jedovaté a mohli by mu ublížiť. Opatrnosť je na mieste aj keď zajačika púšťate do výbehu na záhrade - nebezpečné sú napríklad konvalinky, skorocel alebo prvosienka.

Zostaňte pri klasike

Nesnažte sa obohacovať králičiu stravu za každú cenu, chlpáči si z ďaleka vystačia s bežne odporúčanými dobrotami. Čistú vodu im do napájačky dopĺňajte dvakrát denne a zaistite, aby v zimnom období nezamrzla. Seno je perfektným zdrojom vlákniny, bez ktorej sa zajačikovia dlhodobo nezaobídu. Stáva sa pre nich dokonca oveľa dôležitejším ako akékoľvek granule. Pokiaľ si ho sušíte sami, uskladnite uschnutú trávu do vriec a nechajte zhruba tri týždne úhorom. Vyberajte z kvalitných kŕmnych zmesí určené priamo pre králiky, krmivá pre škrečky alebo morčatá totiž tiež nie sú vhodné.

Ďalšie články

Ako spracovať vlnu?

07.04.2025

Ako spracovať vlnu?

Ručné spracovanie vlny má dlhoročnú tradíciu. Ide o výnimočný materiál s výbornými vlastnosťami. Skôr než sa však z vlny stane napríklad sveter, musí prejsť dlhou cestou rôznych úprav. Aké kroky sú teda potrebné?

Prečítať článok
Druhy vajec

31.03.2025

Druhy vajec

Keď sa povie „vajce“, väčšine z nás sa automaticky vybaví slepačie. Len málokto si ako prvé predstaví iný druh. Pritom dobre vieme, že vajcia znášajú aj iné vtáky – a niektoré z nich sú dokonca bežne dostupné. V obchodoch najčastejšie narazíme na slepačie vajcia, občas aj na prepeličie. Ostatné druhy sú skôr vzácnosťou. Poďme sa teda pozrieť na to, aké vajcia sa dajú konzumovať a čím sa medzi sebou líšia.

Prečítať článok
Chov alpak a lám

30.03.2025

Chov alpak a lám

Chov lám a alpak získava na Slovensku čoraz väčšiu obľubu. Chovatelia oceňujú ich pokojnú a priateľskú povahu, nenáročnosť, všestranné využitie a exotický vzhľad. Tieto zvieratá možno úspešne chovať aj na spoločných pastvinách s inými druhmi. Lamy sú navyše prirodzene dominantné a teritoriálne, vďaka čomu dokážu účinne chrániť stádo pred predátormi. Chcete vedieť, ako sa o tieto impozantné zvieratá správne starať? Pripravili sme pre vás užitočné informácie a praktické tipy, ktoré vám pomôžu porozumieť ich správaniu a zabezpečiť im ten najlepší možný domov.

Prečítať článok