Ako vyzerá september v záhrade?
September je pre nás mesiacom, kedy pripravujeme záhradu na príchod jesene a zimy. Mnoho rastlín ešte kvitne, avšak iné sa už pripravujú na zimný odpočinok. Čo robiť v záhrade a aké práce vás čakajú, aby sa na jar všetko prebudilo v plnej kráse?
Zber
September je predovšetkým obdobím zberu. V tejto chvíli dozrievajú predovšetkým hrušky, slivky, jablká, broskyne, ale aj černice či neskoré jahody. Plody je potrebné vhodne uskladniť, najlepšie v pivnici alebo v inej tmavej komore. Nikdy však neukladajte ovocie nahnité alebo napadnuté hmyzom. Ovocie môžete prípadne spracovať podľa svojho uváženia. Dá sa kompótovať, zavárať, sušiť alebo muštovať. V septembri dozrieva tiež veľa zeleniny.
Nezabudnite na liečivé plody, ako je šípka, rakytník alebo napríklad jarabiny. Ďalej dozrievajú vlašské orechy, ktoré je potrebné nechať vyschnúť a následne uskladniť buď olúpané, alebo v šupke. V tomto období je správny čas na zber semienok mrazuvzdorných trvaliek a letničiek, ktoré budú zdobiť vašu záhradu aj v nasledujúcom roku.
Jesenné sadenie
Hoci väčšinu septembra v záhrade zberáme, je ideálny čas aj na jesenný výsev. Najskôr je potrebné všetky záhony okopať, zrýľovať, zbaviť buriny a pohnojiť, aby boli pripravené na ďalšiu várku. Následne nič nebráni tomu, aby ste sa pustili do výsadby reďkoviek, zimného šalátu, špenátu, koreňovej zeleniny alebo napríklad cesnaku.
Toto obdobie je vhodné tiež na sadenie ihličnanov alebo vždyzelených drevín. Ihličnany dôkladne zalievajte, aby prečkali zimu. S opadavými drevinami ešte vyčkajte. Jediné, čo pre ne v tejto chvíli môžete urobiť, je pripraviť jamy, aby boli dostatočne prevzdušnené. Aby vás na jar privítala krásne rozkvitnutá záhrada, usaďte do zeme cibuľoviny, ako sú narcisy či tavolíny, tulipány a ľalie.
Rozkvitnuté kvety
Mnohé kvety nám svoju krásu ukazujú práve až počas septembra. Kvitnú napríklad chryzantémy, astry a georgíny, ktoré záhradu dotvárajú nádhernými farbami a záhonmi plnými inšpirácie. Kvetom pravidelne odstraňujte odkvitnuté kvety, podporíte tým ďalšie kvitnutie.
Trávnik
Pozornosť venujte aj trávniku, ktorý naposledy pokoste a na holé miesta doplňte osivo. Ďalej využite špeciálne hnojivo, ktoré doplní všetky potrebné živiny. Záhrada na jeseň potrebuje aj trochu vertikutácie, vďaka ktorej sa ku korienkom dostane vzduch.
Príprava na chlad
Myslite na to, že noci a rána sú už chladnejšie, a tak niektoré rastliny budú potrebovať prikryť. Citlivejšie trvalky prikryte napríklad lístím, bylinkám zase bude svedčať mulčovacia kôra. Niektoré rastliny, ktoré sú veľmi citlivé na mráz, pravdepodobne bude potrebné preniesť do interiéru.
Záhrada v septembri je plná života a činností, ktoré na nás čakajú. Je potrebné zozbierať všetky dozrievajúce plody, udržiavať záhony, sadiť a pripravovať záhradku na chladné obdobie. Ale keď sa na jar prebudí, bude opäť plná farieb a života.
Ďalšie články
07.11.2024
Ako funguje trávenie prežúvavcov?
Tur, ovce, koza alebo napríklad ťava. Všetky tieto zvieratá radíme medzi prežúvavce, ktoré majú veľmi špecifické trávenie. Prečo to tak je? Poďme spolu nahliadnuť do tejto problematiky.
Prečítať článok05.11.2024
Majú kone radi vodu?
Voda hrá v živote koní dôležitú úlohu, či už ako zdroj osvieženia počas horúcich dní, prostriedok na zábavu pri hre s koňom alebo ako nástroj terapeutickej starostlivosti. Každý kôň má na vodu iný názor - zatiaľ čo niektorí si užívajú každú príležitosť zmočiť sa, iní sa môžu vody báť.
31.10.2024
Aké sú druhy mlieka?
Existuje mnoho druhov mlieka a iste si často lámete hlavu nad tým, ktoré je to najlepšie. Výhody a nevýhody nielen mlieka kravského, ale aj ostatných druhov si priblížime v nasledujúcom článku.
Prečítať článok