Wyandotky: Nenáročné slepačie krásky s vysokou úžitkovosťou
Premýšľate, ako svoj domáci chov sliepok trochu obzvláštniť a pritom nemať žiadne starosti navyše? Máme pre vás zaujímavý tip – plemeno, ktoré sa vďaka svojej povahe hodí do každého chovu. Poďme si predstaviť Wyandotky (niekedy napísané ako vyandotky). Wyandotky sú dostupné v mnohých rôznych sfarbeniach a vyznačujú sa vysokou úžitkovosťou a pokojným správaním, vďaka ktorému sa vo výbehu dobre znášajú nielen s inými slepačími plemenami, ale aj ďalšími druhmi hydiny.
Pôvod plemena
Plemeno pochádza z USA, kde sa začalo rozširovať v polovici 19. storočia. Uznané potom bolo v roku 1883 a toho istého roku sa prvé wyandotky dostali do Európy. Pomenované je po kmeni Wyandotte, ktorého členovia sa totiž tiež zaoberali jeho chovom. Popri bežných zástupcoch plemena možno naraziť na ich zakrpatených príbuzných. Zakrpatené varianty wyandotiek s rôznymi farbami peria boli vyšľachtené v Európe, konkrétne Nemecku, Holandsku a Veľkej Británii.
Robustné telo a perie na nespočet spôsobov
Wyandotky majú celkom robustné zaoblené telo, k čomu prispieva aj ich mäkké, bohaté a nadýchané perie, ktoré príliš neprilieha k telu. Charakteristický je pre nich kratší krk a chvost, výrazné prsia a brucho, krátke krídla so širokými letkami a skôr nenápadný ružicovitý hrebeň na hlave.
Wyandotky sa radia medzi stredne ťažké plemená. Sliepky v dospelosti dosahujú hmotnosť 2,5–3 kilogramov, kohúty sú potom asi o pol kilogramu ťažšie. V prípade zakrpatenej varianty vážia sliepky zhruba 1 kilogram a kohúti 1,2 kilogramu.
Plemeno oblieka perie mnohých farieb. Objaviť sa na sliepkach môže perie bielej, žltej, čiernej, modrej, červenej alebo striebornej farby. Môžu byť jednofarebné, strakaté aj žíhané. Celkom sa rozlišuje okolo troch desiatok uznaných farebných variant wyandotiek. Beháky a zobák sú však bez ohľadu na farbu peria vždy žlté.
Kombinovaná úžitkovosť
Wyandotky sa chovajú kvôli vajciam aj mäsu. Ročná znáška za optimálnych podmienok dosahuje až 180 kusov vajec s hmotnosťou zhruba 55–60 gramov, zakrpatené wyandotky majú ročnú znášku až 120 kusov vajec vážiacich približne 40 gramov. Škrupina vajec môže mať pri klasickom variante plemena od smotanového cez svetlo hnedý až po tmavo hnedý odtieň, o čom rozhoduje sfarbenie sliepky. Škrupina vajec zakrpatené varianty máva svetlo hnedú až jemne ružovú farbu.
Nenáročný chov
Ako už bolo spomenuté v úvode, wyandotky bez problémov zapadnú do každého chovu. Ich pokoj plynúci z nízkeho temperamentu je zárukou znášanlivosti s ostatnou hydinou, takže sa ich nemusíte báť vypustiť na záhradu s ďalšími sliepkami, husami alebo kačicami. Sú priateľské, krotké a dôverčivé. Zle lietajú, teda sa len tak nevydajú na útek cez plot výbehu, ani keby ich niečo predsa len rozrušilo. Výbeh im stačí pokojne aj menší, ale veľkým zatrávneným výbehom samozrejme nepohrdnú. Nenáročnosť chovu podčiarkuje to, že nevyžadujú žiadne zvláštne zaobchádzanie z hľadiska kŕmenia.
Typický je pre sliepky wyandotiek silný materský inštinkt. Dokážu sa teda starať ako o vajcia až do vyliahnutia potomkov, tak následne aj o svoje kurčatá. Predstavujú preto ideálnu voľbu v prípade, že hľadáte sliepky na prirodzený odchov.
Ďalšie články
19.11.2024
Ako pripraviť králiky na zimu?
Hoci sú králiky pomerne odolné zvieratá, zima prináša určité výzvy pre králiky aj pre nás, ich chovateľov. Aby zimu prežili v zdraví a pohode, je dôležité pripraviť im vhodné prostredie a vyhnúť sa tomu, čo králikom prekáža. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako sa starať o králika a ako by mala takáto príprava na zimu alebo starostlivosť v chladnom počasí vyzerať.
15.11.2024
Môže pes kosti?
Určite ste už niekedy počuli o tom, že psy by nemali konzumovať kosti. Na druhú stranu, niektorí ľudia veria, že kosti psom nijako neškodia. Pravda je niekde uprostred, preto sa poďme spoločne pozrieť na to, aké kosti môžu psy bezpečne konzumovať.
13.11.2024
Ako chrániť psie labky v zime?
Zimné radovánky milujú nielen deti, ale aj naši štvornohí priatelia. Chladné a mrazivé počasie však zároveň prináša nepríjemnosti, ktoré sa týkajú aj psích labiek. Starostlivosť o ne je preto nevyhnutnou súčasťou týchto mrazivých dní. Sneh, posypová soľ a teploty pod bodom mrazu môžu spôsobiť nemalé ťažkosti, ako je podráždenie, praskanie alebo bolestivosť. Ako teda v zime psie labky čo najlepšie chrániť?
Prečítať článok