
Vaše sliepky sú samostatnejšie, než si myslíte
Iste by ste si radi užili slnečné počasie a vyrazili na krátku dovolenku počas predĺženého víkendu. Stále to odkladáte, pretože neviete, kto by sa Vám o sliepky postaral? Nezúfajte! Vaše sliepočky sú samostatnejšie, než si myslíte. S kľudom môžete vyraziť. Poďme sa však pozrieť na niekoľko zásad, ktoré je vhodné dodržiavať.
Ako dlho to sliepky zvládnu bez Vás?
Pri plánovaní dovolenky počítajte s tým, že sliepky samé vydržia najdlhšie tri dni. Pokiaľ by ste radi odišli na dlhšiu dobu, tak sa už radšej dohodnite napríklad so susedom, aby počas Vašej neprítomnosti doplnil krmivo a vodu.
Na čo myslieť pred odchodom?
Hydina je veľmi samostatná, napriek tomu od Vás potrebuje tri základné veci, aby pár dní zvládla bez zbytočných komplikácií. V prvom rade je dôležité, aby mali sliepky vo vašej neprítomnosti dostatok tekutín. Namiesto misky na vodu, ktorú možno bežne používate, radšej zvoľte napájačky pre hydinu. Ich hlavnou výhodou je, že sa jedná o uzavretú nádobu, z ktorej voda postupne odteká, preto zostane po celý čas čistá. Vybrať si môžete z niekoľkých variantov od 0,75 l do 30 l. Jej veľkosť vyberajte podľa toho, na akú dlhú dobu odchádzate a podľa počtu sliepok. Pri letných dňoch sliepočka v priebehu jedného dňa spotrebuje cca 250 ml vody, čo nie je úplne málo.
Dostatočná zásoba krmiva pre hydinu je rovnako dôležitá, ako zásoba vody. Postrážte si, či máte nachystané adekvátne množstvo potravy (1 sliepka denne skonzumuje cca 120 g). Veľkosť zásoby teda prispôsobte tomu, koľko sliepok máte a na akú dlhú dobu budete preč. Nie je dobré podceňovať taktiež zabezpečenie. Pred odchodom nezabudnite skontrolovať kurník spolu s výbehom Vašich sliepok. Uistite sa, že nenájdete žiadnu dieru v pletive alebo skulinu, kadiaľ by mohla prísť nechcená návšteva.
Hor sa na dovolenku!
Uff. Nie je to také zložité, ako ste si mysleli. Máme pravdu, že áno? Pokiaľ všetky tieto body dodržíte a zaistíte v dobe Vašej neprítomnosti dostatok vody, krmiva a budú v bezpečí pred nepozvanými hosťami, tak ich po vašom návrate nájdete rovnako spokojné ako pred Vaším odchodom.
Ďalšie články

31.03.2025
Druhy vajec
Keď sa povie „vajce“, väčšine z nás sa automaticky vybaví slepačie. Len málokto si ako prvé predstaví iný druh. Pritom dobre vieme, že vajcia znášajú aj iné vtáky – a niektoré z nich sú dokonca bežne dostupné. V obchodoch najčastejšie narazíme na slepačie vajcia, občas aj na prepeličie. Ostatné druhy sú skôr vzácnosťou. Poďme sa teda pozrieť na to, aké vajcia sa dajú konzumovať a čím sa medzi sebou líšia.
Prečítať článok
30.03.2025
Chov alpak a lám
Chov lám a alpak získava na Slovensku čoraz väčšiu obľubu. Chovatelia oceňujú ich pokojnú a priateľskú povahu, nenáročnosť, všestranné využitie a exotický vzhľad. Tieto zvieratá možno úspešne chovať aj na spoločných pastvinách s inými druhmi. Lamy sú navyše prirodzene dominantné a teritoriálne, vďaka čomu dokážu účinne chrániť stádo pred predátormi. Chcete vedieť, ako sa o tieto impozantné zvieratá správne starať? Pripravili sme pre vás užitočné informácie a praktické tipy, ktoré vám pomôžu porozumieť ich správaniu a zabezpečiť im ten najlepší možný domov.
Prečítať článok
24.03.2025
Ako psovi ostrihať pazúriky?
Rovnako ako nám rastú nechty, aj našim psíkom dorastajú pazúriky. Preto je dôležité ich pravidelne skracovať a udržiavať. Kedysi sa starostlivosť o pazúriky až tak neriešila, pretože psy trávili viac času vonku – behali po záhrade, asfalte alebo iných tvrdých povrchoch, ktoré im pazúriky prirodzene obrusovali.
Prečítať článok