Autor: Juraj Korim
09.02.2024
V čom spočívajú hlavné rozdiely medzi maslom a margarínom?
Hovorí sa, že je margarín iba lacnou náhradou masla s takmer nulovou pridanou hodnotou. Čo ak by sme vám však povedali, že obsahujú veľké množstvo esenciálnych mastných kyselín, ktoré sú všeobecne považované za prospešné pre ľudské zdravie. V novom článku si povieme o zásadných odlišnostiach medzi chladenými výrobkami.
Margarín sa lepšie maže
Margarín má bezpochyby veľkú výhodu, a to vďaka jeho skvelej roztierateľnosti. Prakticky iba otvorte kelímok s rastlinným tukom a mažete si svoj chlieb.
Pri masle musíte premýšľať konštruktívnejšie a nechať ho aspoň pár minút pri izbovej teplote. Zmäknutie napomôže rozkrájaniu na drobné kúsky.
Zloženie, chuť a výživové hodnoty
Čo je vlastne margarín? Rastlinné maslo nemá samo o sebe žiadnu chuť, dôležitú úlohu tu zohráva výsledné dochutenie a celý proces výroby. Aj preto platí, že medzi margaríny môžeme pozorovať znateľnejšie odchýlky ako u masla, ktoré je vyrobené prevažne z pasterizovaného spracovaného mlieka.
Medzi rozdiely potravín s názvami margarín a maslo ďalej patrí, že maslo oproti svojej „náhrade“ nezahŕňa farbivá a konzervačné látky. Spravidla tento mliečny výrobok obsahuje 80 a viac percent tuku. V porovnaní s maslom margaríny neobsahujú cholesterol a sú menej kalorické, avšak maslo môže byť považované za bohatšie na látky, ktoré prispievajú k posilneniu imunity.
V minulosti sa hovorilo o škodlivom zložení margarínov, čo sa počas rokov zmenilo. V súčasnosti dostupné produkty už obsahujú oveľa viac nenasýtených mastných kyselín, ktoré sú bohaté na vitamíny a minerály. Dokonca sa uvádza, že súčasné rastlinné maslo má prínosnejšie zloženie ako to klasické, hoci jeho chuť, ako je známe, nemožno zameniť. Je ale potrebné starostlivo vyberať, a to nie na základe ceny výrobku, ale zloženia a kvality.
Priemyselná výroba
Tušíme, čo máte na mysli. Margarín sa vyrába chemicky, kým maslo ručne. Bohužiaľ, v dnešnej dobe (až na výnimky) si nemajú obe potraviny čo vyčítať. Predtým bolo bežné vyrábať maslo pomocou maselnice na výrobu masla, dnes sa bežne predajná mliečna potravina vyrába taktiež priemyselne.
Využitie
Každý z nich nájde svoje uplatnenie v kuchyni, no s istými obmedzeniami. Margarín použijete nielen ako vrstvu na chlieb, pridáva sa aj do nátierok, krémov a náplní. Maslo má široké uplatnenie, a to ako súčasť ciest múčnikov, pečiva či komponentov krémov, zápražok, alebo napríklad do zemiakovej kaše.
Na margaríne rozhodne nevyprážajte. Rastlinné tuky a margaríny s vysokým obsahom vody nie sú na vysoko tepelnú úpravu stavané. Vhodné nie je ani maslo, hoci sa bežne na panvici uplatňuje. Pri vyšších teplotách sa vytvárajú nežiaduce karcinogénne zlúčeniny.
A čo nátierkové maslo?
Jednoduchá odpoveď. Nátierkové maslo nemá s maslom ako takým nič spoločné, pretože nespĺňa normy pre zloženie tejto potraviny. Hoci mu nie je ubraté na jeho lahodnosti, správne by sa malo používať označenie "nátierka".
Rada na záver
Či už ste „tím maslo“ alebo „tím margarín“, nepodceňujte pri výbere ich zloženia a radšej si priplaťte. Namiesto masla, uvoľňujúceho pri vysokých teplotách škodlivé látky, použite na smaženie radšej repkový olej.
Ďalšie články

07.04.2025
Ako spracovať vlnu?
Ručné spracovanie vlny má dlhoročnú tradíciu. Ide o výnimočný materiál s výbornými vlastnosťami. Skôr než sa však z vlny stane napríklad sveter, musí prejsť dlhou cestou rôznych úprav. Aké kroky sú teda potrebné?
Prečítať článok
31.03.2025
Druhy vajec
Keď sa povie „vajce“, väčšine z nás sa automaticky vybaví slepačie. Len málokto si ako prvé predstaví iný druh. Pritom dobre vieme, že vajcia znášajú aj iné vtáky – a niektoré z nich sú dokonca bežne dostupné. V obchodoch najčastejšie narazíme na slepačie vajcia, občas aj na prepeličie. Ostatné druhy sú skôr vzácnosťou. Poďme sa teda pozrieť na to, aké vajcia sa dajú konzumovať a čím sa medzi sebou líšia.
Prečítať článok
30.03.2025
Chov alpak a lám
Chov lám a alpak získava na Slovensku čoraz väčšiu obľubu. Chovatelia oceňujú ich pokojnú a priateľskú povahu, nenáročnosť, všestranné využitie a exotický vzhľad. Tieto zvieratá možno úspešne chovať aj na spoločných pastvinách s inými druhmi. Lamy sú navyše prirodzene dominantné a teritoriálne, vďaka čomu dokážu účinne chrániť stádo pred predátormi. Chcete vedieť, ako sa o tieto impozantné zvieratá správne starať? Pripravili sme pre vás užitočné informácie a praktické tipy, ktoré vám pomôžu porozumieť ich správaniu a zabezpečiť im ten najlepší možný domov.
Prečítať článok