Stavba kurníka: Ako má kurník vyzerať a čo budete potrebovať
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

09.02.2023

Stavba kurníka: Ako má kurník vyzerať a čo budete potrebovať

Ak sa chcete pustiť do chovu sliepok, jednou zo základných vecí, ktorú musíte pred ich obstaraním urobiť, je zohnať kurník. Nový kurník môže byť potrebný aj v prípade, že ten súčasný už má najlepšie roky za sebou. Kurník môžete buď kúpiť, alebo si ho sami postaviť. Ak ste dostatočne manuálne zruční a láka vás mať na záhrade kurník postavený presne podľa svojich predstáv, nemusíte sa báť zvoliť druhú možnosť a kurník si vlastnoručne postaviť. Na čo by ste pri stavbe kurníka nemali zabudnúť?

Než sa pustíte do práce

Predtým, než začnete zháňať materiál na stavbu kurníka a pustíte sa do práce, si musíte ujasniť, ako má váš kurník vyzerať.

  • Najskôr je nutné určiť veľkosť kurníka, ktorá sa odvíja od plánovanej veľkosti chovu. Na každú sliepku by mala pripadať podlahová plocha o veľkosti 0,5 m2. Popri počte sliepok potom pochopiteľne musíte vziať do úvahy veľkosť priestoru, kde bude hotový kurník stáť. Čo sa týka umiestnenia kurníka, najlepšie je jeho čelnú stranu s dvierkami a oknom orientovať na juh alebo juhovýchod.
  •  V prípade, že budete chcieť svojim sliepkam dopriať viac priestoru, môžete ku kurníku pripojiť výbeh.
  • Následne upresnite, ako by malo celé dielo zvonku približne vyzerať. V rámci toho musíte určiť, či bude kurník stáť priamo na zemi, bude mierne podložený, alebo bude umiestnený v takej výške, že sa pod neho budú môcť sliepky schovať. Vyvýšený kurník má výhodu v tom, že je prakticky vylúčené vzlínanie vody zo zeme, takže v kurníku bude potrebné sucho.
  • Potom prichádza na rad návrh umiestnenia vstupných dvierok pre sliepky a tiež okná, ktoré by v kurníku rozhodne nemalo chýbať kvôli vetraniu, najmä v lete. Aby ste si uľahčili prácu, oplatí sa zvoliť automatické dvierka s časovým či súmrakovým spínačom pre ich automatické otváranie a zatváranie. Okno (alebo viac okien) musí byť taktiež uzatvárateľné, inak by sa do kurníka ľahko dostali kuny či líšky. Nezabudnite ani na zhotovenie ďalších, dostatočne veľkých dvierok, vďaka ktorým budete môcť v kurníku vykonávať údržbu.
  • Ďalej si premyslite, ako budete z kurníka vyberať vajcia, ideálne pekne čisté a nepoškodené. Na znášanie vajec by z toho dôvodu mali sliepky mať k dispozícii znáškové hniezda. Vedľa klasických znáškových hniezd, ktoré sa umiestňujú dovnútra kurníka, je dostupná ich praktickejšia vonkajšia verzia. Vonkajšie znáškové hniezda sa pripevňujú na vonkajšiu stenu kurníka, sliepky sa do nich však dostanú klasicky zvnútra kurníka. Vajcia sa potom vyberajú zvonku, čo je pre chovateľov obvykle pohodlnejšie.
  • V kurníku nemôžu chýbať bydlá (bydielka), na ktorých sliepky odpočívajú a spia. Bydlá majú byť kus nad zemou, približne od pol do jedného metra. Medzi jednotlivými bydlami nechajte medzeru minimálne 40 centimetrov. Pri určovaní celkovej dĺžky bydiel potom počítajte s tým, že každá sliepka potrebuje zhruba 30 centimetrov široké miesto.
  • Kurník, rovnako ako svoj dom môžete zatepliť. V zateplenom kurníku budú sliepky na jeseň a v zime lepšie prospievať a vás za prácu so zatepľovaním čaká odmena v podobe vyššej znášky v chladných mesiacoch.

Materiál na stavbu kurníka

Akonáhle budete mať všetko do detailu premyslené, prichádza čas prípravy materiálu. Na stavbu kurníka budete potrebovať:

  • hobľované trámy na konštrukciu kurníka,
  • fošne na steny kurníka (možno namiesto nich použiť OSB dosky),
  • trámiky alebo guľatinu s priemerom okolo 5 cm na bidlá,
  • vodeodolnú preglejku na podlahu,
  • spojovacie prvky pre drevené konštrukcie s antikoróznou úpravou (pozinkované),
  • okno s kovaním,
  • dvierka pre sliepky (ideálne automatické),
  • kovanie pre veľké dvierka pre chovateľov,
  • strešnú krytinu (napríklad asfaltový šindeľ),
  • tmel na drevo (na spoje, opravu prasklín v dreve),
  • lak na drevo,
  • polystyrénové dosky na zateplenie kurníka,
  • pletivo na výbeh.

S jasnou predstavou o podobe kurníka a potrebným materiálom vám už na stavbu stačí nájsť len čas a nejaké to náradie. Keby ste pri stavbe kurníka náhodou narazili na problém, s ktorým si nebudete vedieť rady, na internete určite nájdete množstvo návodov, ako ho prekonať. Prípadne vždy môžete poprosiť o radu či pomoc šikovného kamaráta.

Ďalšie články

Ako označiť hospodárske zvieratá?

29.11.2024

Ako označiť hospodárske zvieratá?

Ak sa chcete stať chovateľom hospodárskych zvierat, je dôležité vedieť, ktoré zvieratá treba označovať a akým spôsobom. Túto problematiku podrobnejšie popisuje plemenársky zákon a jeho vykonávací predpis - vyhláška o označovaní zvierat.

Prečítať článok
Ako vyzerá nachladnutie u psa?

27.11.2024

Ako vyzerá nachladnutie u psa?

Prechladnutie je u ľudí bežným zdravotným problémom, ktorý sa spája predovšetkým s jesenným a zimným obdobím. Ako je to ale u našich domácich miláčikov? Môže pes prechladnúť podobne ako ľudia? 


Odpoveď je jednoduchá, áno, môže, dokonca sa uňho nachladnutie prejavuje podobne ako u ľudí . Poďte sa s nami pozrieť na to, aké príznaky u psov sledovať a ako sa o Vášho domáceho miláčika postarať, ak spozorujete príznaky prechladnutia.

Prečítať článok
Aké bylinky sú vhodné pre zvieratá?

25.11.2024

Aké bylinky sú vhodné pre zvieratá?

Mnohí ľudia s obľubou používajú liečivé byliny pri menej závažných zdravotných problémoch. Nie každý však vie, že niektoré z týchto byliniek sa dajú použiť aj pre našich zvieracích priateľov. U hospodárskych zvierat chovaných na pastve sa dokonca pozorovalo a preukázalo, že si pri zdravotných problémoch samy vyberajú určité druhy bylín.

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích