Šrotovník na obilie – na čo slúži a prečo je dobré ho mať

Autor: Juraj Korim

20.02.2024

Šrotovník na obilie – na čo slúži a prečo je dobré ho mať

Užitočná pomôcka nielen pre chovateľov kury domácej. Čo o šrotovníku na obilie vieme ďalej? Sila mechanizmu vám dokáže nadrviť aj kukuricu, po ktorej sa v kurníku/kuríne ihneď zapráši. Vydajte sa s nami na potulky šrotovníkmi na kukuricu a obilie a objavte všetky ich prednosti v novom článku.

Na čo slúži šrotovník na obilie

Pestujete si vlastné plodiny? Máte vyhrané! Nákup elektrického mlynčeka na obilie Vám umožní vlastné spracovanie obilia či kukurice a ušetríte tak za kŕmnú zmes. Nemusíte si robiť ani starosti s pôvodom zberu. Krmivo zmiešate podľa vlastných potrieb, pričom môžete nájsť optimálnu kombináciu pochutín, ktoré vyhovujú vašim zvieratám. Domácky vyrobená potrava neobsahuje konzervanty ani nadbytočný cukor a dá sa všeobecne považovať za bohatšie na živiny.

A prečo by sa vôbec malo uvažovať nad mletím potravy? Rozdrvené obilniny a strukoviny sa hospodárskym zvieratám oveľa lepšie spracovávajú v tráviacom systéme. Pri hydine je mletie obilia a krmiva priamo nevyhnutné, pretože v opačnom prípade im hrozí aj poškodenie tráviaceho traktu.

U obilia prínosy šrotovníka nekončia

Stroj na šrotovanie obilia využijete nielen na drvenie pšenice či raže, ale aj spomínanej kukurice, ryže, prosa alebo fazule a hrachu. Pozor, všestrannú mašinku je možné použiť aj na spracovanie bylín pri výrobe domácich čajov a na šrotovanie sladu. Ak vezmete do úvahy všetku funkčnosť zariadenia, zriedka kedy sa stane, že by preležalo mesiace v kúte.

Za nesporné výhody šrotovníka na obilie ďalej považujeme nenáročnú údržbu, pri ktorej nie je nutné využívať chemické prostriedky. Priestranný barel môže v prípade núdze poslúžiť aj na uskladnenie potravy.


Domáca múka

Eso v rukáve. Kladivkový šrotovník na múku umožní výrobu vlastnej múky, a to hladkej, polohrubej aj hrubej. Domáca bio múka nájde uplatnenie v kuchyni aj rodinnej pekárni. Overený pôvod múky a perfektné zloženie upokojí kadejakého milovníka zdravej výživy.


Ako vybrať šrotovník na obilie

Výkon je veľmi podstatným hľadiskom, ktoré by ste mali zohľadniť pri samotnom nákupe šrotovníka na obilie. Výkonnejšie zariadenie dokáže rýchlejšie spracovať suroviny, pričom efektivitu mlynčeka ovplyvňuje sila motora, ale aj hrubosť mlecieho sita. Šrotovníky štandardne disponujú štyrmi typmi sít s rôznymi stupňami hrubosti. Proces mletia je podobný strúhaniu syra – na hrubej časti strúhadla ohobľujete syr rýchlejšie ako na tej jemnejšej.

Ak opomenieme výkon motora, môže byť ďalším kritériom pre zvolenie mlynčeka na obilie veľkosť zásobníka na surovinu. Zakúpiť môžete modely s 16, 20, 25, 50 alebo 60-litrovým úložiskom.

Stále váhate?

Investícia do kvalitného šrotovníka na obilie so sebou prinesie "dlhoročné ovocie". Dôkladnou údržbou môžete napomôcť k perfektnej kondícii stroja aj po niekoľkých rokoch prevádzky. Aké sú teda hlavné výhody šrotovníka na obilie? Suma sumárum, úspora nákladov za priemyselné krmivo, kvalitná potrava pre vaše hospodárske zvieratá a alternatíva pre úschovu drviny. Za nás jasná voľba!

Ďalšie články

Ako spracovať vlnu?

07.04.2025

Ako spracovať vlnu?

Ručné spracovanie vlny má dlhoročnú tradíciu. Ide o výnimočný materiál s výbornými vlastnosťami. Skôr než sa však z vlny stane napríklad sveter, musí prejsť dlhou cestou rôznych úprav. Aké kroky sú teda potrebné?

Prečítať článok
Druhy vajec

31.03.2025

Druhy vajec

Keď sa povie „vajce“, väčšine z nás sa automaticky vybaví slepačie. Len málokto si ako prvé predstaví iný druh. Pritom dobre vieme, že vajcia znášajú aj iné vtáky – a niektoré z nich sú dokonca bežne dostupné. V obchodoch najčastejšie narazíme na slepačie vajcia, občas aj na prepeličie. Ostatné druhy sú skôr vzácnosťou. Poďme sa teda pozrieť na to, aké vajcia sa dajú konzumovať a čím sa medzi sebou líšia.

Prečítať článok
Chov alpak a lám

30.03.2025

Chov alpak a lám

Chov lám a alpak získava na Slovensku čoraz väčšiu obľubu. Chovatelia oceňujú ich pokojnú a priateľskú povahu, nenáročnosť, všestranné využitie a exotický vzhľad. Tieto zvieratá možno úspešne chovať aj na spoločných pastvinách s inými druhmi. Lamy sú navyše prirodzene dominantné a teritoriálne, vďaka čomu dokážu účinne chrániť stádo pred predátormi. Chcete vedieť, ako sa o tieto impozantné zvieratá správne starať? Pripravili sme pre vás užitočné informácie a praktické tipy, ktoré vám pomôžu porozumieť ich správaniu a zabezpečiť im ten najlepší možný domov.

Prečítať článok