INVENTÚRA 2024-25: Vážení zákazníci, v našich skladoch momentálne prebieha inventúra. Vaše objednávky z e-shopu budeme expedovať od 8. 1. 2025..

Separačná úzkosť u psov
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

17.12.2024

Separačná úzkosť u psov

Separačná úzkosť je jedna z najčastejších porúch správania psov. Ide o problém, ktorý negatívne ovplyvňuje život psa a jeho majiteľa. O čo presne sa jedná a ako sa dá tomuto problému so správaním psa predchádzať?

Prejavy

Separačná úzkosť je stav, kedy pes prežíva silný stres či paniku v situáciách, kedy je odlúčený od svojho majiteľa alebo od známeho prostredia. Separačná úzkosť u psa sa najčastejšie prejavuje nadmerným štekaním, vytím alebo kňučaním, deštruktívnym správaním, kedy pes ničí všetko v jeho blízkosti alebo močením či kadením v dome. Pes je nepokojný, môže pobiehať sem-tam a môže dôjsť k vystupňovaniu jeho prejavov až k agresívnemu správaniu. Prejavy stresu u psa sa môžu líšiť podľa povahy psa a stupňa stresu. Po návratu majiteľa ho pes nadšene až prehnane víta, doprevádza ho na každom kroku a ťažko znáša akékoľvek odlúčenie (napríklad zavretie do inej miestnosti). Vyššie zmienené prejavy sa môžu objaviť aj v prítomnosti majiteľa, pokiaľ je prístup k nemu zamedzený alebo keď pes nedokáže upútať jeho pozornosť.

Liečba

Separačná úzkosť u psa a jej liečba zahrňuje vytrvalý tréning a v ťažších prípadoch aj pomoc medikácie, ktorá pomôže psovi zvládať stres. Medikáciu je však vždy potrebné kombinovať s behaviorálnou terapiou, pretože samotné lieky problém obvykle nevyriešia, len potlačia jeho príznaky. Zásadným pravidlom pri výcviku psa je, že psa nesmiete za toto správanie trestať. Nepokojný pes si nespojí trest so správaním, ktoré mu bezprostrednie nepredchádzalo, teda sa potrestaním nič nevyrieši.

Prevencia

Prevencia je najúčinnejším prostriedkom separačnej úzkosti psa. Psík by mal byť odmala postupne navyknutý na samotu. Spočiatku nechávajte psíka osamote len na pár minút a postupne čas Vášho odlúčenia predlžujte. Najskôr odchádzajte do inej miestnosti, následne za hlavné dvere a intervaly odchodu postupne predlžujte. Pozorujte, ako sa pes správa a za pozitívne reakcie ho pochváľte a odmeňte. Snažte sa vytvoriť a potom dodržovať pravidelný denný režim, psíkovi to dodá pocit bezpečia. Zaobstarajte mu hračky a hry, ktoré ho zabavia. Interaktívne hračky alebo pamlsky schované v hlavolamoch zabavia psa na dlhšiu dobu a pomôžu odpútať jeho pozornosť. Vždy, než odídete, zájdite psíka vyvenčiť a krátko si zacvičte alebo pohrajte. Obmedzte dlhé lúčenie a vítanie.

Separačná úzkosť predstavuje náročný problém, ale s trpezlivosťou a správnymi metódami je možné ju zvládnuť alebo aspoň zmierniť. Pokiaľ budete venovať čas a pozornosť tomu, ako sa Váš pes odmala cíti, môžete jemu aj sebe výrazne uľahčiť život.

Ďalšie články

Ako vidia rôzne zvieratá?

19.12.2024

Ako vidia rôzne zvieratá?

Zrak je jedným z najdôležitejších zmyslov, ktorý ľuďom a ostatným tvorom umožňuje orientáciu vo svete. A aj keď je náš zrak veľmi dobre vyvinutý, zvieratá majú odlišné spôsoby videnia, ktoré sú často dokonalejšie než tie naše. Evolúcia totiž prispôsobila zvieracie oči tak, aby im v prirodzenom prostredí poskytovali maximálne výhody. Ako teda vidia rôzne druhy zvierat?

Prečítať článok
Aké rastliny sú toxické pre mačky a psy?

18.12.2024

Aké rastliny sú toxické pre mačky a psy?

Mnoho ľudí, ktorí zdieľajú svoju domácnosť s domácim miláčikom, má zároveň rado rastliny a pestujú ich pre radosť a potešenie. Živá flóra aj fauna nepochybne obohacujú a skrášľujú náš život. Je však potrebné myslieť na to, že kombinácia zvieratiek a rastlín môže prinášať určité nebezpečenstvá.

Prečítať článok
Separačná úzkosť u psov

17.12.2024

Separačná úzkosť u psov

Separačná úzkosť je jedna z najčastejších porúch správania psov. Ide o problém, ktorý negatívne ovplyvňuje život psa a jeho majiteľa. O čo presne sa jedná a ako sa dá tomuto problému so správaním psa predchádzať?

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích