

Autor: Pavel Frček
04.03.2025
Prvá pomoc u zvierat
Naši domáci miláčikovia sú pre nás ako rodina, a preto chceme, aby boli v bezpečí za každých okolností. Niekedy sa však môžeme ocitnúť v situácii, keď budú potrebovať našu okamžitú pomoc – a práve my budeme rozhodujúcim faktorom medzi životom a smrťou. V takých chvíľach je kľúčové zachovať pokoj, nepanikáriť a byť pripravení konať.
Zhodnotenie stavu zvieraťa
Aby sme vedeli, ako pomôcť, musíme najprv posúdiť, či je zviera v akútnom ohrození života. Pomôže nám tzv. ABC plán, kde A (airway) = dýchacie cesty, B (bleeding) = krvácanie a C (circulation and consciousness) = vedomie a cirkulácia. Najprv skontrolujeme dýchanie a pulz. Ak zviera nedýcha a má zastavenú srdcovú činnosť, je potrebné začať resuscitáciu. Uvoľníme a vyčistíme dýchacie cesty, stláčame hrudník v polohe na pravom boku a vykonáme umelé dýchanie – u malých zvierat (malé plemená psov, mačky) cez nosové dierky, u väčších (väčšie plemená psov) do tlamy. Ak zviera krváca, je nevyhnutné krvácanie zastaviť kompresiou rany.
Prehriatie
K prehriatiu môže dôjsť napríklad u psa zatvoreného v aute počas horúcich letných dní. Najdôležitejšie je psa čo najrýchlejšie dostať von, najlepšie do tieňa. Zviera začneme postupne ochladzovať – priložíme mokrú látku na oblasť brucha, slabín a labiek. Dávame mu piť malé množstvo studenej vody v častejších intervaloch.
Popálenie
Ak dôjde k popáleniu, mali by sme postihnuté miesto oplachovať studenou tečúcou vodou a následne priložiť studený obklad (najlepšie cez látku, nie priamo na kožu) aspoň na 30 minút. Ak ide o poleptanie chemikáliami, postihnuté miesto oplachujeme tečúcou vodou minimálne 15 minút. Chemikáliu v práškovej forme sa nesnažíme vymyť vodou, aby sme nevyvolali neželanú reakciu, ale opatrne ju vyčešeme.
Topenie
Topiace sa zviera je potrebné čo najrýchlejšie vytiahnuť z vody. Naším cieľom je odstrániť vodu z pľúc a obnoviť životné funkcie. Zviera položíme na bok s natiahnutou hlavou a krkom. Vytiahneme jazyk a jemným stláčaním hrudníka a žalúdka sa snažíme odstrániť vodu. Ak je to potrebné, začneme s resuscitáciou.
Rýchla a správna prvá pomoc je rozhodujúca v každej nebezpečnej situácii. Aj keď sa vám podarí zviera stabilizovať, vždy ho následne dopravte k veterinárnemu lekárovi, ktorý mu poskytne ďalšiu potrebnú starostlivosť.
Ďalšie články

02.07.2025
Užitočné živočíchy v záhrade
Záhradkárčenie je veľmi obľúbené – takmer každý pozná niekoho, kto pestuje vlastnú zeleninu, kvety alebo bylinky. Pestovanie vlastnej úrody prináša radosť, relaxáciu aj pocit sebestačnosti. V záhradách sa však nevyskytujú len rastliny – sú tu aj ďalší obyvatelia, ktorí si zaslúžia našu pozornosť.
Prečítať článok
01.07.2025
Ako kŕmiť ošípané?
Ošípané patria medzi nenáročné hospodárske zvieratá, no aj pri nich platí, že kvalita krmiva sa výrazne odráža na raste, zdraví a úžitkovosti. Či už chováte prasiatka, prasnice alebo výkrmové ošípané, správne zostavená kŕmna dávka a dostatok čistej vody sú úplným základom. V tomto článku sa pozrieme na kľúčové zásady výživy ošípaných v domácich podmienkach.
Prečítať článok
24.06.2025
Druhy syrov a odkiaľ pochádzajú
Syr nie je len eidam na chlebe. Na svete existujú stovky druhov syrov – plesňové, tvrdé, čerstvé, parené... Každý región má svoj typický syr, ktorý odráža miestnu tradíciu aj chuť. Pozrime sa, odkiaľ niektoré slávne syry pochádzajú.
Prečítať článok