Prečo sliepky znášajú malé vajcia?

Autor: Juraj Korim

31.01.2024

Prečo sliepky znášajú malé vajcia?

Jedným z hlavných dôvodov, prečo si zaobstarať sliepku, sú práve čerstvé domáce vajíčka. Niektoré nosnice však mávajú komplikácie pri ich znášaní. Jednou z najčastejších je znášanie príliš malých vajíčok. Existuje niekoľko príčin tejto negatívnej skutočnosti a nie všetky sme schopní ovplyvniť.

Kľúčovým aspektom je výživa pre sliepky

Znášanie vajec u sliepok je úzko spojené s jej stravovaním a nevhodné kŕmenie pre sliepky tak môže spôsobiť nielen menšie slepačie vajcia, ale aj negatívne ovplyvniť kvalitu znášky.


Potrava sliepok by mala obsahovať predovšetkým bielkoviny, ako jednu zo základných zložiek. V prípade, že ich sliepka nemá zaistený dostatok, môže sa stať, že sa nielen zmení veľkosť vajec, ale aj hrúbka škrupiny. V tej chvíli odporúčame do stravy pridať rybiu múčku, múčne červy či slnečnicové semienka.


V momente, keď je sprievodným javom atypického vajca mäkká škrupina, chýba vašej malej kamarátke s veľkou pravdepodobnosťou vápnik.


Sliepky však nepotrebujú iba bielkoviny a vápnik, ale aj minerály, živiny a vitamíny, ktoré majú tiež veľký vplyv na veľkosť, kvalitu aj samotnú produkciu slepačích vajec.


Pohodlie sliepky je základom

Rovnako ako ľuďom, ani nosniciam sa nepracuje dobre v strese. Sliepky vyžadujú vlastný priestor ako v kurníku, tak aj mimo neho. Dbajte preto na to, aby ste v slepačom obydlí nechovali viac nosníc, než sa odporúča. Napätie v kurníku môže zapríčiniť aj predátor ktorý sa motá okolo vašich sliepočiek. Nosnice môžu pod vplyvom stresu produkovať malé vajíčka alebo úplne prestať znášať.


Okrem nepozvaných hostí môže stres u sliepok vyvolať aj šikanovanie. Kľud pri znáške je prvoradý. Rozpory bývajú medzi dámami bežné, občas je však nutné zasiahnuť a oddeliť neprispôsobivé sliepočky od ostatných. Najväčším výtržníkmi v kurníku sú ale kohúty. Fakt, že by sa mali oddeliť kohúty od nosníc, pre Vás však určite nie je žiadnou novinkou.


Samozrejme nesmieme zabudnúť na svetlo a teplo. Svetlo sliepkam stimuluje reprodukčný systém, bez ktorého by ste sa vajíčok nedočkali. Porozmýšľajte nad osvetlením kurníka, najmä počas tmavých zimných dní. Podobne ako svetlo, má na sliepky vplyv aj zima. Optimálna teplota v kurníku je od 11 do 25 °C. V prípade, že je teplota príliš nízka, dokáže to ovplyvniť výsledný počet aj kvalitu vajíčok. Tento problém má však veľmi jednoduché riešenie, a to v podobe keramických či infra žiaroviek.


Príliš malá sliepka

Ak ste si zaobstarali novú sliepočku, ktorá ešte len začína znášať, je úplne bežné, že vajíčka nie sú také veľké ako od jej starších sestier. Väčšina sliepok začína znášať už vo veku 6 mesiacov a nemôžeme sa tak čudovať, prečo sú vajcia také malé. Nemusíte sa ale báť, štandardné vajíčka vám bude znášať už po mesiaci.


Problém, ktorý nevyriešite

Všetky spomínané problémy sa dajú vyriešiť, je tu ale jeden faktor, ktorý neovplyvníte - genetika. Pri nákupe sliepky si treba dávať pozor, aký druh kury si pustíte do kurníka. Je to práve genetika, ktorá určuje veľkosť vajec, aké môže nosnica zniesť. Niektoré plemená znášajú väčšie vajcia, iné zase malinké.


Medzi druhy sliepok, ktoré vám prinesú bohatú nádielku vajec, patrí Leghorn, Golden Comets alebo Lohmann Browns. Naopak, maličké vajíčka dostanete od Bantamiek, ktoré kvôli svojmu nižšiemu vzrastu majú aj menší reprodukčný systém, čo sa podpisuje na výsledných malých vajciach.

Ďalšie články

Ako pripraviť králiky na zimu?

19.11.2024

Ako pripraviť králiky na zimu?

Hoci sú králiky pomerne odolné zvieratá, zima prináša určité výzvy pre králiky aj pre nás, ich chovateľov. Aby zimu prežili v zdraví a pohode, je dôležité pripraviť im vhodné prostredie a vyhnúť sa tomu, čo králikom prekáža. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako sa starať o králika a ako by mala takáto príprava na zimu alebo starostlivosť v chladnom počasí vyzerať.

Prečítať článok
Môže pes kosti?

15.11.2024

Môže pes kosti?

Určite ste už niekedy počuli o tom, že psy by nemali konzumovať kosti. Na druhú stranu, niektorí ľudia veria, že kosti psom nijako neškodia. Pravda je niekde uprostred, preto sa poďme spoločne pozrieť na to, aké kosti môžu psy bezpečne konzumovať.

Prečítať článok
Ako chrániť psie labky v zime?

13.11.2024

Ako chrániť psie labky v zime?

Zimné radovánky milujú nielen deti, ale aj naši štvornohí priatelia. Chladné a mrazivé počasie však zároveň prináša nepríjemnosti, ktoré sa týkajú aj psích labiek. Starostlivosť o ne je preto nevyhnutnou súčasťou týchto mrazivých dní. Sneh, posypová soľ a teploty pod bodom mrazu môžu spôsobiť nemalé ťažkosti, ako je podráždenie, praskanie alebo bolestivosť. Ako teda v zime psie labky čo najlepšie chrániť?

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích