

Autor: Pavel Frček
30.08.2024
Prečo pes konzumuje zvláštne veci?
Už ste sa niekedy stretli s tým, že váš psík jedol naozaj zvláštne veci, ako sú kamienky, papierové vreckovky alebo dokonca výkaly? Dôvody tohto nezvyčajného správania môžu byť rôzne – od zdravotných problémov až po nudu. Poďte sa s nami pozrieť, prečo váš pes konzumuje hlinu a iné divné veci.
Zdravotné problémy
Pes vždy spozná, že mu v tele chýbajú dôležité živiny. Nedostatok živín v strave potom vedie k hľadaniu ďalších zdrojov, ktoré by doplnili chýbajúce látky, ako sú minerály a vitamíny pre psa. S týmto problémom býva spojená taktiež podvýživa a nedostatok krmiva. V tomto prípade sa zamerajte na kvalitnú stravu pre psa, ktorá je doplnená o krmné doplnky. Konzumácia zvláštnych vecí môže signalizovať aj parazitárnu infekciu. Ak máte podozrenie, že toto môže vášho psa trápiť, vyhľadajte veterinára. Nezanedbávajte taktiež pravidelnú antiparazitárnu liečbu.
Psychické problémy
Rovnako ako je tomu u ľudí, aj u psa sa môžu vyskytnúť psychické problémy, ktoré následne vedú k podivnému správaniu. Stres, úzkosť a nuda môžu byť príčinami konzumácie divných vecí. Tieto stavy sa objavujú, keď sú psi dlho sami alebo nemajú dostatok stimulujúcich aktivít. Preto sa sústreďte na to, aby váš maznáčik mal dostatok pohybu a podnetov, ako sú napríklad hračky.
Inštinkty
Psi v sebe majú skryté základné inštinkty, ktoré sa môžu prejaviť práve v tomto prípade. Napríklad trávu konzumujú vtedy, keď potrebujú prečistiť tráviaci trakt. Tráva vyvoláva zvracanie, a tak pokiaľ zjedli niečo nevhodné, vedia ako sa s tým vyrovnať. Rovnako je tomu aj v boji proti parazitom, tráva pôsobí aj ako prírodný prostriedok na tento problém.
Taktiež konzumácia výkalov, známa ako koprofágia, môže byť spôsobená inštinktívnym správaním. Feny po pôrode takto napríklad zakrývajú pach vrhu, ktorý je ohrozený predátormi. Je teda možné, že si to šteňa pamätá a považuje to za normálne.
Výcvik a prostredie
Taktiež základný výcvik psa a prostredia, v ktorom žije, hrajú rolu v jeho správaní. Šteniatka chcú preskúmať všetko okolo seba, a tak sa stane, že sa dostanú aj k tomuto. Toto správanie je normálne, ale je potrebné ich všetko včas odnaučiť, aby to nepokračovalo v dospelosti. Avšak správnym tréningom možno tomuto správaniu zamedziť.
Psi žijúci v nebezpečnom a odpadkami zanesenom prostredí sú viac náchylnejší na konzumáciu rôznych vecí. Preto dbajte na čistotu a bezpečnosť miesta, kde pes žije.
Konzumácia zvláštnych vecí môže mať u psov mnoho príčin. Môže to byť spôsobené napríklad zdravotnými a psychickými problémami ako je napríklad úzkosť, stres a nuda, ďalej taktiež vrodené inštinkty či prostredie, v ktorom žijú. Toto správanie následne môže viesť k život ohrozujúcim problémom. Preto ak si všimnete zmenu v správaní Vášho psa, ihneď to konzultujte s veterinárom, ktorý zabezpečí vhodné vyšetrenia a odporučí ďalší postup.
Ďalšie články

31.03.2025
Druhy vajec
Keď sa povie „vajce“, väčšine z nás sa automaticky vybaví slepačie. Len málokto si ako prvé predstaví iný druh. Pritom dobre vieme, že vajcia znášajú aj iné vtáky – a niektoré z nich sú dokonca bežne dostupné. V obchodoch najčastejšie narazíme na slepačie vajcia, občas aj na prepeličie. Ostatné druhy sú skôr vzácnosťou. Poďme sa teda pozrieť na to, aké vajcia sa dajú konzumovať a čím sa medzi sebou líšia.
Prečítať článok
30.03.2025
Chov alpak a lám
Chov lám a alpak získava na Slovensku čoraz väčšiu obľubu. Chovatelia oceňujú ich pokojnú a priateľskú povahu, nenáročnosť, všestranné využitie a exotický vzhľad. Tieto zvieratá možno úspešne chovať aj na spoločných pastvinách s inými druhmi. Lamy sú navyše prirodzene dominantné a teritoriálne, vďaka čomu dokážu účinne chrániť stádo pred predátormi. Chcete vedieť, ako sa o tieto impozantné zvieratá správne starať? Pripravili sme pre vás užitočné informácie a praktické tipy, ktoré vám pomôžu porozumieť ich správaniu a zabezpečiť im ten najlepší možný domov.
Prečítať článok
24.03.2025
Ako psovi ostrihať pazúriky?
Rovnako ako nám rastú nechty, aj našim psíkom dorastajú pazúriky. Preto je dôležité ich pravidelne skracovať a udržiavať. Kedysi sa starostlivosť o pazúriky až tak neriešila, pretože psy trávili viac času vonku – behali po záhrade, asfalte alebo iných tvrdých povrchoch, ktoré im pazúriky prirodzene obrusovali.
Prečítať článok