Potrebujú sliepky na jar zmenu jedálnička?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

13.03.2024

Potrebujú sliepky na jar zmenu jedálnička?

Jar je obdobím, kedy sa príroda prebúdza k životu. S tým prichádza množstvo zmien, ktoré ovplyvňujú aj našich zvieracích spoločníkov, sliepky. Často sa u chovateľov objavujú otázky, či je nutné meniť ich jedálniček s príchodom jari. Čo potrebujú sliepky, aby pre nich prechod medzi ročnými obdobiami bol jednoduchší?


Kŕmenie

Základ stravy pre sliepky tvorí predovšetkým kŕmna zmes, ktorá sa skladá z pšenice (50 %), kukuričného šrotu (25 %), rastlinných bielkovín (20 %), vitamínov a minerálov (5 %). Po zime môže byť použitie kukuričného šrotu v menšom pomere. Sliepka by denne mala dostať 120-150 gramov kŕmenia. Otázka je, kedy kŕmiť sliepky? Kŕmenie by malo prebiehať dvakrát denne, pričom ráno je vhodné poskytnúť vlhký šrot, večer potom môže byť podané krmivo vo forme celého zrna. Nezabúdajte na dostatočný pitný režim, sliepka vypije 250-500 ml vody denne.


Zmeny v jedálničku

S príchodom jari sa odohrávajú zmeny v prostredí, ktoré ovplyvňujú dostupnosť potravy pre sliepky. Po zime sa všetko prebúdza a vďaka tomu sa v prírode objavuje prirodzená strava, ako sú chrobáky, červy, larvy, ale aj zelená tráva či púpavy. Táto potrava je dôležitou súčasťou každého jedálnička, pretože obsahuje veľké množstvo bielkovín. Sliepka sa v tomto období znova vracia k pravidelnému a hojnému znášaniu, a tak je potrebné dbať na dostatok bielkovín, aby vajcia boli kvalitné a sliepky prosperovali. Stravu doplňte o múčne červy, pomleté škrupiny, varené vajcia, ryby či iné mäsa, to všetko obsahuje proteín, ktorý je veľmi dôležitý pre vaše sliepky.


Ak chováte hydinu kvôli znáške, je dôležité zaistiť stravu bohatú aj na ďalšie živiny, aby sliepky znášali kvalitné vajcia. Nielen proteín, ale aj vápnik je dôležitou súčasťou. Napomáha správnemu tráveniu a má pozitívny vplyv na kvalitu škrupiny. Ďalej doplňte kŕmnu dávku o minerály a vitamíny pre sliepky.


Po zime, počas ktorej trávili väčšinu času sliepky v kurníku, je obvyklá zvýšená aktivita, predovšetkým v prípade, že majú možnosť voľného výbehu. Preto môžu vyžadovať vyšší prísun energie a živín. Myslite na to a doprajte im dostatok kvalitnej stravy, ktorá je kľúčová pre udržanie dobrého zdravotného stavu sliepok.

Reakcia na zmeny

Nezabúdajte na dôkladné a pravidelné pozorovanie správania a zdravotného stavu sliepok. To vám umožní rýchlo identifikovať akékoľvek zmeny v ich stravovacích návykoch. Pokiaľ si všimnete náhle zmeny v spotrebe potravy alebo vzhľade sliepok, poraďte sa s odborníkom a prispôsobte stravu. Môže byť potrebné zmeniť typ krmiva či pridanie doplnkových potravín.


Zmeny v jedálničku sliepok na jar môžu byť dôležité pre zabezpečenie zdravia a výkonnosti. Sledujte stravovacie návyky a potreby Vašich sliepok, aby ste im mohli poskytnúť vhodnú výživu bohatú na vitamíny a minerály. So starostlivou starostlivosťou a pozornosťou pripravíte sliepky na jar bez akejkoľvek ujmy.

Ďalšie články

Ako pripraviť králiky na zimu?

19.11.2024

Ako pripraviť králiky na zimu?

Hoci sú králiky pomerne odolné zvieratá, zima prináša určité výzvy pre králiky aj pre nás, ich chovateľov. Aby zimu prežili v zdraví a pohode, je dôležité pripraviť im vhodné prostredie a vyhnúť sa tomu, čo králikom prekáža. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako sa starať o králika a ako by mala takáto príprava na zimu alebo starostlivosť v chladnom počasí vyzerať.

Prečítať článok
Môže pes kosti?

15.11.2024

Môže pes kosti?

Určite ste už niekedy počuli o tom, že psy by nemali konzumovať kosti. Na druhú stranu, niektorí ľudia veria, že kosti psom nijako neškodia. Pravda je niekde uprostred, preto sa poďme spoločne pozrieť na to, aké kosti môžu psy bezpečne konzumovať.

Prečítať článok
Ako chrániť psie labky v zime?

13.11.2024

Ako chrániť psie labky v zime?

Zimné radovánky milujú nielen deti, ale aj naši štvornohí priatelia. Chladné a mrazivé počasie však zároveň prináša nepríjemnosti, ktoré sa týkajú aj psích labiek. Starostlivosť o ne je preto nevyhnutnou súčasťou týchto mrazivých dní. Sneh, posypová soľ a teploty pod bodom mrazu môžu spôsobiť nemalé ťažkosti, ako je podráždenie, praskanie alebo bolestivosť. Ako teda v zime psie labky čo najlepšie chrániť?

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích