Potrebuje vaša sliepka diétu

Autor: Juraj Korim

10.10.2023

Potrebuje vaša sliepka diétu

Pripadá Vám vaša sliepočka nafúknutá, sklesnutá, bez energie a skrátka nie je vo svojej koži? Určite jej pri týchto príznakoch venujte zvýšenú pozornosť. Nemusí ísť len o zlý jedálniček, ale napríklad o zaseknuté vajíčko, ktoré vie napáchať veľké škody.


Zlé trávenie

Jedna z príčin, prečo je sliepočka nafúknutá, môže súvisieť so zažívacími problémami. Najpravdepodobnejšie ju trápi nadúvanie, nadmerná plynatosť alebo zápcha. Tieto problémy často vznikajú zvlhnutím krmiva alebo zo stojatej vody. Presvedčte sa, že krmivo, ktoré svojim sliepkam dávate, skladujete na suchom mieste. Tiež nezabudnite často meniť vodu. Najlepším variantom sú napájačky pre hydinu. V porovnaní s klasickými miskami udrží vodu po celý čas čistú.


Tučná sliepka

Ďalším dôvodom, prečo vyzerá sliepočka nafúknuto, skleslo a unavene môže byť rad komplikácií spôsobený nevhodnou stravou alebo jej nadmerným množstvom. Dávajte si teda pozor na správne množstvo krmiva. Jedna sliepka denne skonzumuje cca 100 g kŕmnej zmesi. Tiež sa uistite, že je potrava správne vyvážená a neobsahuje veľké množstvo sacharidov alebo nedostatok vlákniny. Pokiaľ by ste radi vytvorili pestrý jedálniček pre vaše sliepky, dobrou voľbou sú kŕmne zmesi. Okrem spomínanej vlákniny obsahujú dôležité vitamíny a minerály.

Uviaznuté vajíčko

Zaseknuté vajíčko je jedným z ďalších dôvodov, prečo sa vám môže zdať sliepka nafúknutá. Tento problém často sprevádza ďalšie príznaky. Sliepočka stráca chuť do jedla, posedáva, nie je aktívna ako obvykle, prestáva piť a neznáša vajcia. Že sa naozaj jedná o uviaznuté vajíčko zistíte tým, že sliepočku prehmatáte. V tomto prípade vajcia určite ucítite. Existuje pár možností, ako sa so zaseknutým vajíčkom vysporiadať. Častým variantom je podávanie vápnika. V prípade, že sliepka nechce piť, dajte jej vodu pomocou kvapkadla. Pokiaľ ani po podaní vápnika sliepočka vajíčko neznesie, vyskúšajte teplý kúpeľ. Na 15 až 20 minút ponorte sliepku po brucho do teplej vody môžete jej pomôcť opatrnou masážou.

Zdravie na prvom mieste

Nepodceňujte zdravie svojich sliepočiek. Ak sa vám zdá, že nie sú vo svojej koži, určite sa snažte prísť na to, čo môže Vašu sliepku trápiť. A ak si nie ste istí, neváhajte sa s pomocou obrátiť na veterinára. Určite vám pomôže.

Ďalšie články

Druhy vajec

31.03.2025

Druhy vajec

Keď sa povie „vajce“, väčšine z nás sa automaticky vybaví slepačie. Len málokto si ako prvé predstaví iný druh. Pritom dobre vieme, že vajcia znášajú aj iné vtáky – a niektoré z nich sú dokonca bežne dostupné. V obchodoch najčastejšie narazíme na slepačie vajcia, občas aj na prepeličie. Ostatné druhy sú skôr vzácnosťou. Poďme sa teda pozrieť na to, aké vajcia sa dajú konzumovať a čím sa medzi sebou líšia.

Prečítať článok
Chov alpak a lám

30.03.2025

Chov alpak a lám

Chov lám a alpak získava na Slovensku čoraz väčšiu obľubu. Chovatelia oceňujú ich pokojnú a priateľskú povahu, nenáročnosť, všestranné využitie a exotický vzhľad. Tieto zvieratá možno úspešne chovať aj na spoločných pastvinách s inými druhmi. Lamy sú navyše prirodzene dominantné a teritoriálne, vďaka čomu dokážu účinne chrániť stádo pred predátormi. Chcete vedieť, ako sa o tieto impozantné zvieratá správne starať? Pripravili sme pre vás užitočné informácie a praktické tipy, ktoré vám pomôžu porozumieť ich správaniu a zabezpečiť im ten najlepší možný domov.

Prečítať článok
Ako psovi ostrihať pazúriky?

24.03.2025

Ako psovi ostrihať pazúriky?

Rovnako ako nám rastú nechty, aj našim psíkom dorastajú pazúriky. Preto je dôležité ich pravidelne skracovať a udržiavať. Kedysi sa starostlivosť o pazúriky až tak neriešila, pretože psy trávili viac času vonku – behali po záhrade, asfalte alebo iných tvrdých povrchoch, ktoré im pazúriky prirodzene obrusovali.

Prečítať článok