Potrebuje vaša sliepka diétu
Pripadá Vám vaša sliepočka nafúknutá, sklesnutá, bez energie a skrátka nie je vo svojej koži? Určite jej pri týchto príznakoch venujte zvýšenú pozornosť. Nemusí ísť len o zlý jedálniček, ale napríklad o zaseknuté vajíčko, ktoré vie napáchať veľké škody.
Zlé trávenie
Jedna z príčin, prečo je sliepočka nafúknutá, môže súvisieť so zažívacími problémami. Najpravdepodobnejšie ju trápi nadúvanie, nadmerná plynatosť alebo zápcha. Tieto problémy často vznikajú zvlhnutím krmiva alebo zo stojatej vody. Presvedčte sa, že krmivo, ktoré svojim sliepkam dávate, skladujete na suchom mieste. Tiež nezabudnite často meniť vodu. Najlepším variantom sú napájačky pre hydinu. V porovnaní s klasickými miskami udrží vodu po celý čas čistú.
Tučná sliepka
Ďalším dôvodom, prečo vyzerá sliepočka nafúknuto, skleslo a unavene môže byť rad komplikácií spôsobený nevhodnou stravou alebo jej nadmerným množstvom. Dávajte si teda pozor na správne množstvo krmiva. Jedna sliepka denne skonzumuje cca 100 g kŕmnej zmesi. Tiež sa uistite, že je potrava správne vyvážená a neobsahuje veľké množstvo sacharidov alebo nedostatok vlákniny. Pokiaľ by ste radi vytvorili pestrý jedálniček pre vaše sliepky, dobrou voľbou sú kŕmne zmesi. Okrem spomínanej vlákniny obsahujú dôležité vitamíny a minerály.
Uviaznuté vajíčko
Zaseknuté vajíčko je jedným z ďalších dôvodov, prečo sa vám môže zdať sliepka nafúknutá. Tento problém často sprevádza ďalšie príznaky. Sliepočka stráca chuť do jedla, posedáva, nie je aktívna ako obvykle, prestáva piť a neznáša vajcia. Že sa naozaj jedná o uviaznuté vajíčko zistíte tým, že sliepočku prehmatáte. V tomto prípade vajcia určite ucítite. Existuje pár možností, ako sa so zaseknutým vajíčkom vysporiadať. Častým variantom je podávanie vápnika. V prípade, že sliepka nechce piť, dajte jej vodu pomocou kvapkadla. Pokiaľ ani po podaní vápnika sliepočka vajíčko neznesie, vyskúšajte teplý kúpeľ. Na 15 až 20 minút ponorte sliepku po brucho do teplej vody môžete jej pomôcť opatrnou masážou.
Zdravie na prvom mieste
Nepodceňujte zdravie svojich sliepočiek. Ak sa vám zdá, že nie sú vo svojej koži, určite sa snažte prísť na to, čo môže Vašu sliepku trápiť. A ak si nie ste istí, neváhajte sa s pomocou obrátiť na veterinára. Určite vám pomôže.
Ďalšie články
19.11.2024
Ako pripraviť králiky na zimu?
Hoci sú králiky pomerne odolné zvieratá, zima prináša určité výzvy pre králiky aj pre nás, ich chovateľov. Aby zimu prežili v zdraví a pohode, je dôležité pripraviť im vhodné prostredie a vyhnúť sa tomu, čo králikom prekáža. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako sa starať o králika a ako by mala takáto príprava na zimu alebo starostlivosť v chladnom počasí vyzerať.
15.11.2024
Môže pes kosti?
Určite ste už niekedy počuli o tom, že psy by nemali konzumovať kosti. Na druhú stranu, niektorí ľudia veria, že kosti psom nijako neškodia. Pravda je niekde uprostred, preto sa poďme spoločne pozrieť na to, aké kosti môžu psy bezpečne konzumovať.
13.11.2024
Ako chrániť psie labky v zime?
Zimné radovánky milujú nielen deti, ale aj naši štvornohí priatelia. Chladné a mrazivé počasie však zároveň prináša nepríjemnosti, ktoré sa týkajú aj psích labiek. Starostlivosť o ne je preto nevyhnutnou súčasťou týchto mrazivých dní. Sneh, posypová soľ a teploty pod bodom mrazu môžu spôsobiť nemalé ťažkosti, ako je podráždenie, praskanie alebo bolestivosť. Ako teda v zime psie labky čo najlepšie chrániť?
Prečítať článok