Pomôžte zvieratám v zime
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

29.01.2025

Pomôžte zvieratám v zime

Zima je pre voľne žijúce zvieratá náročným obdobím, keď majú obmedzený prístup k prirodzenej potrave. Prikrmovanie zveri môže byť užitočné, ale je dôležité vedieť, ako na to správne, aby sme zvieratám skôr neublížili. Poľovníci sa o túto činnosť starajú systematicky, no aj my môžeme prispieť – či už podporou miestnych poľovníckych spolkov, alebo zodpovedným prikrmovaním podľa zásad vhodnej výživy.

Ako sa zapojiť do prikrmovania?

Treba mať na pamäti, že prikrmovanie divo žijúcej zveri majú na starosti najmä poľovníci, ktorí pravidelne dopĺňajú krmelce podľa potrieb zvierat v danom období, najmä podľa charakteru počasia a teplôt. Nie je zlé kontaktovať poľovníkov vo svojom okolí a priamo sa opýtať, či nepotrebujú pomoc s doplnením nejakého druhu krmiva.

Ak sa chceme pustiť do prikrmovania lesnej zveri vlastnými silami alebo sami začíname s chovom niektorých divokých zvierat, mali by sme mať na pamäti niekoľko dôležitých faktov.

Druhy krmiva pre zver – čo je najlepšie?

Krmivo pre zver sa delí na tri základné kategórie – objemové, jadrové a dužinaté. Základom zimnej kŕmnej dávky zveri je objemové krmivo, najmä kvalitné seno, prípadne senáž. Čo sa týka jadrových krmív, najlepšou voľbou je ovos, pretože pri iných druhoch obilnín by mohlo dôjsť k tráviacim problémom. Pozor si treba dať pri obľúbených gaštanoch, pretože obsahujú saponíny a tie môžu byť pre srnčiu alebo jeleňiu zver jedovaté. Zvlášť nebezpečné sú gaštany pre daniele – môžu spôsobiť až ich úhyn. Naopak, žalude, kukurica alebo hrášok môžu byť v primeranom množstve ponúkané srnám, danielom či jeleňom.Do skupiny tzv. dužinatých krmív patrí ovocie a zelenina. Najvhodnejšie na prikrmovanie sú mrkvy, zemiaky alebo repa, a v menšom množstve možno použiť aj jablká, hrušky alebo slivky. Konkrétny kus však nikdy nesmie byť zaparený, nakvasený, zhnitý alebo plesnivý.

Špeciálnou kapitolou je pečivo, ktoré najmä rodiny s deťmi rady nosia do lesa s myšlienkou “prilepšenia zvieratkám”. Práve pečivo patrí k najrizikovejším druhom krmiva, pretože býva často solené, obsahuje rôzne náplne alebo príchute a po navlhnutí môže zvieratám spôsobiť vážne zdravotné problémy – najmä vyčerpávajúce hnačky alebo acidózu. Pečivo teda môžeme ponúknuť len v období silných mrazov, dobre usušené, nakrájané na malé kúsky a v malých objemoch.

Minerály môžeme lesným zvieratám doplniť formou soľných lizov, pretože v tejto forme je pre ne soľ veľmi dôležitá.

Krmivo pre vodné vtáky?

Pečivo v žiadnej forme nikdy nepodávame vodným vtákom (kačice, labute), pretože im zaplní žalúdok, no neposkytne žiadne potrebné živiny a môže spôsobiť ich úhyn v dôsledku vyhladovania. Ak chceme prilepšiť týmto krásnym operencom, ponúknime im akúkoľvek listovú zeleninu, napríklad šalát, čínske kapusty, prípadne sušené múčne červy alebo bránenky. Z týchto príkrmov budú mať, na rozdiel od starých rožkov, skutočný úžitok.

Nezabúdajme na vtáky

Nezabúdajme, že v zimnej krajine nestretneme len chlpatých štvornohých kamarátov a ak je zima naozaj tuhý a dlhá, našu pomoc ocenia aj operenci, ktorí od nás neodlietajú do teplejších krajín. Kŕmidlá pre nich môžeme umiestniť ako v blízkosti našich domovov, tak napríklad na okrajoch lesa alebo v blízkosti lesných krmelcov pre zver. Vtáky si rýchlo zvyknú na tieto miesta prilietať, zvlášť ak im ponúkneme chutné, zdravé a výživné krmivo. Ptačiu kŕmnu dávku môžeme obohatiť aj sušenými bylinami alebo bobuľovinami (napr. jarabinami), ktoré sú zároveň vynikajúcim zdrojom vitamínu C.

Ďalšie články

Užitočné živočíchy v záhrade

02.07.2025

Užitočné živočíchy v záhrade

Záhradkárčenie je veľmi obľúbené – takmer každý pozná niekoho, kto pestuje vlastnú zeleninu, kvety alebo bylinky. Pestovanie vlastnej úrody prináša radosť, relaxáciu aj pocit sebestačnosti. V záhradách sa však nevyskytujú len rastliny – sú tu aj ďalší obyvatelia, ktorí si zaslúžia našu pozornosť.

Prečítať článok
Ako kŕmiť ošípané?

01.07.2025

Ako kŕmiť ošípané?

Ošípané patria medzi nenáročné hospodárske zvieratá, no aj pri nich platí, že kvalita krmiva sa výrazne odráža na raste, zdraví a úžitkovosti. Či už chováte prasiatka, prasnice alebo výkrmové ošípané, správne zostavená kŕmna dávka a dostatok čistej vody sú úplným základom. V tomto článku sa pozrieme na kľúčové zásady výživy ošípaných v domácich podmienkach.

Prečítať článok
Druhy syrov a odkiaľ pochádzajú

24.06.2025

Druhy syrov a odkiaľ pochádzajú

Syr nie je len eidam na chlebe. Na svete existujú stovky druhov syrov – plesňové, tvrdé, čerstvé, parené... Každý región má svoj typický syr, ktorý odráža miestnu tradíciu aj chuť. Pozrime sa, odkiaľ niektoré slávne syry pochádzajú.

Prečítať článok