Musí kôň nosiť podkovy?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

25.10.2024

Musí kôň nosiť podkovy?

Podkovy, ktorých používanie sa datuje až do staroveku, bývajú považované za neodmysliteľnú súčasť výbavy koňa. A hoci sú od pradávna spojené s pravidelnou starostlivosťou o kopytá a ich ochranou, v posledných desaťročiach sa stále viac rozvíja diskusia o nutnosti ich použitia. Ako to teda je s rôznymi druhmi podkov koní?


Prečo sa koňské podkovy používajú?

Podkovy odjakživa slúžili predovšetkým ako ochrana kopyta koňa pred nadmerným opotrebovaním. Využívajú sa najmä u koní, ktoré pracujú na tvrdých alebo kamenistých povrchoch. Čo sa týka športových koní, tu sa podkovy používajú na korekciu nerovností v chôdzi a zlepšenie stability. Zároveň slúžia aj ako ochrana pred zranením či infekciami.


Čo namiesto podkov?

V dnešnej modernej dobe sa majitelia koní často prikláňajú k prirodzenosti a zameriavajú sa na úpravu tzv. „naboso“. Kopyta sú ponechané bez podkov a bývajú iba obrusované. Takto upravené kopyta rešpektujú prirodzenosť koní a sú pre nich prospešné, ak je ošetrenie starostlivé a kôň sa pohybuje vo vhodnom teréne.


Vhodný terén pre bosého koňa by mal byť mäkší – pastviny, pieskové jazdiarne – kde kopyta nie sú vystavené takému tlaku, ako je tomu napríklad na asfalte či kameňoch.


Pokiaľ ide o alternatívy podkov, existujú aj rôzne typy podkov, ktoré sa nosia len pri jazde na koni alebo pri práci. 


Kedy nie sú podkovy potrebné?

Aj keď sú podkovy pre kone v mnohých ohľadoch výhodou, niekedy je lepšie nechať ich bez kovania. Platí to predovšetkým pre kone, ktoré sa celodenne nepohybujú po tvrdých alebo drsných povrchoch. U koňa bez podkov je potrebné myslieť na to, že by sa mal pohybovať predovšetkým po rôznych typoch povrchov, teda od pastviny po kamenistý tvrdý a nie úplne rovný terén. V prípade zdravotných problémov sa odporúča ponechať koňa bosého, aby sa zachovala prirodzená mechanika pohybu nohy a umožnil sa dobrý rast kopyta.


Ďalej je možné rozhodnúť sa podľa plemena koňa. Niektoré plemená, ako napríklad mustang, majú prirodzene tvrdé a odolné kopyta, ktoré sa jednoducho adaptujú na rôzne povrchy. U týchto koní teda môžeme podkovy vynechať.


V prípade, že je váš kôň naboso, pravidelne kontrolujte stav kopyt a prispôsobte terénne podmienky tam, kde sa kôň zvyčajne pohybuje.


Existujú nejaké riziká?

Pre kone, ktoré pravidelne pracujú na tvrdých povrchoch, môže byť metóda naboso nevhodná. Môže dochádzať k rýchlemu opotrebovaniu, poškodeniu kopyt (praskliny, otlaky, ale aj infekcie) a bolestiam.


Ak sa rozhodnete prejsť z kováni na bosý režim, počítajte s tým, že kôň bude potrebovať nejaký čas na adaptáciu. Postupujte teda opatrne a na koňa netlačte. Na začiatok tiež zvážte využitie ochranných topánok pri záťaži.


To, či by váš kôň mal nosiť podkovy, závisí od individuálnych potrieb, prostredia, v ktorom sa pohybuje, a spôsobu jeho využitia. Ďalej to závisí aj od zdravotného stavu kopyt a plemena koňa. Nech už sa rozhodnete akokoľvek, poraďte sa s odborníkom, ktorý určí ten najlepší postup priamo pre vášho koňa.


Ďalšie články

Prečo sliepky zobú vajcia a ako ich to odnaučiť?

09.07.2025

Prečo sliepky zobú vajcia a ako ich to odnaučiť?

Zobanie vajec je jeden z najčastejších zlozvykov u sliepok. Mnohí chovatelia si s týmto problémom nevedia rady a skúšajú rôzne „babské rady“ – napríklad ponorenie sliepky do vody. Pozrime sa však na účinnejšie a overené spôsoby, ako sliepky tohto neželaného správania odnaučiť.

Prečítať článok
Prečo sú antiparazitiká dôležité pre našich miláčikov?

08.07.2025

Prečo sú antiparazitiká dôležité pre našich miláčikov?

Zdravie našich domácich miláčikov je pre nás prioritou – či už ide o morča, psa alebo koňa. Pravidelnou starostlivosťou a prevenciou chránime svojich zvieracích spoločníkov pred rôznymi ochoreniami. Jednou z najčastejších hrozieb sú parazity, ktoré môžu spôsobovať nielen kožné problémy, ale aj vážne vnútorné ochorenia. Práve preto je dôležité nezanedbávať odčervovanie a pravidelne používať antiparazitiká.

Prečítať článok
Ako na chov perličiek?

07.07.2025

Ako na chov perličiek?

Perličky pochádzajú z Afriky a obývajú rôzne prostredia – od saván až po pralesy. Zo siedmich známych druhov je najrozšírenejšia perlička obyčajná, kropenatá a prilbová. Domestikácia prebehla pred 2 000 rokmi v oblasti dnešného Maroka. Dnes sú perličky obľúbené pre svoju úžitkovosť aj nenáročnosť. Pozrime sa, ako ich správne chovať.

Prečítať článok