Autor: Pavel Frček
04.09.2024
Môžu sa domáci miláčikovia v lete spáliť?
Leto prináša množstvo radostí a zážitkov. Okrem toho ale aj rôzne riziká spojené s horúčavami. A to nielen pre nás, ale aj pre našich domácich miláčikov. Zatiaľ čo sa my bežne chránime pred slnečným žiarením pomocou opaľovacích krémov, klobúkov a slnečných okuliarov, často zabúdame, že aj naši miláčikovia môžu byť ohrození.
Ako to teda je?
Rovnako ako my, aj zvieratá sa môžu ľahko spáliť. Mačky, psy a ďalší domáci miláčikovia bývajú náchylní predovšetkým, ak majú krátku srsť alebo svetlú pokožku. Pozornosť by ste mali venovať aj oblastiam s redšou srsťou, ako sú uši, nos, brucho a okolie očí. Tieto miesta bývajú obzvlášť citlivé. Niektoré plemená majú nedostatok melanínu alebo ochlpenia, a tak je riziko popálenia vyššie. Sú to plemená, ako napríklad naháč, dalmatín, americký stafordšírsky teriér, nemecký krátkosrstý stavač, biely boxer, bígl či bulteriér. U mačiek potom sphynx, devon rex a cornish rex.
Ako spoznať spálenie?
Príznaky spálenia môžu byť rôzne. Často však býva viditeľné začervenanie a odlupovanie kože, vypadávanie srsti, bolestivosť, opuchy, prípadne aj pľuzgiere. V najhoršom prípade môže spálenie viesť k horúčke, únave a dokonca k rakovine.
Ako spáleniu predchádzať?
Prevencia je základ, a preto nezabúdajte dodržiavať opatrenia, ktorými znížite riziko popálenín. Rozhodne najskôr obmedzte čas, kedy zviera trávi čas na priamom slnku. Predovšetkým medzi 10. a 16. hodinou, kedy slnko páli najviac. Doprajte zvieraťu tienisté miesto, kde sa môže skryť pred slnkom.
Obzvlášť ak vlastníte náchylnejšie plemeno, použite opaľovacie krémy s vysokým SPF špeciálne určené zvieratám. Obyčajné opaľovacie krémy totiž môžu obsahovať látky, ktoré sú pre zvieratá toxické. Krém nanášajte na citlivé oblasti, ako sú uši, nos, labky, chvost a brucho, prípadne všade, kde je koža ohrozená. Nezabudnite vrstvu pravidelne obnovovať.
A čo ak k spáleninám dôjde?
Ak máte podozrenie, že je zviera spálené od slnka, neváhajte a poskytnite okamžitú starostlivosť. Starostlivosť sa odvíja podľa rozsahu popálenín. Ak je spálenie mierne, zvoľte studené obklady. Rozhodne nepoužívajte krémy či gély určené pre ľudí, ale radšej sa poraďte s veterinárom, ktorý Vám odporučí špeciálne prípravky.
Ak ide o rozsiahle a závažné spálenie, je potrebné vyhľadať odbornú pomoc. Veterinár zhodnotí závažnosť a odporučí komplexnú liečbu, ktorá urýchli hojenie a zmierni bolesti.
Aké ďalšie riziká hrozia?
Horúce počasie a agresívne slnko môžu spôsobiť aj ďalšie nemalé zdravotné problémy, ako je úpal alebo prehriatie. To spoznáme podľa nevoľnosti, malátnosti často sprevádzanej zvracaním, slinením alebo ťažkým dýchaním. Zviera by teda malo mať neustály prístup k čerstvej vode a zabezpečené by malo byť aj tienisté miesto, kde sa môže ochladiť. Na ochladenie môžeme poskytnúť chladiace podložky, alebo si môžete doma vyrobiť osviežujúce maškrty či hračky, a to jednoducho tým, že ich zmrazíte. Pri ochladzovaní ale musíme dávať pozor, aby nebolo príliš náhle (jedná sa o kúpanie vo vode), to by mohlo viesť až k infarktu. Na pitný režim nezabúdajte ani pri cestovaní. V takom prípade skvele poslúžia cestovné napájačky.
Spáleniny od slnka nie sú rizikom iba pre nás, ale aj pre našich domácich miláčikov. Preto vždy myslite na prevenciu, vďaka ktorej výrazne zmiernite nebezpečenstvo spálenia. Obmedzte teda čas, kedy je miláčik vystavený slnečným lúčom, používajte vhodné ochranné prostriedky a pravidelne kontrolujte stav pokožky. Ak máte akékoľvek podozrenie, že pokožka nie je v poriadku, neváhajte a navštívte veterinára, ktorý poskytne odbornú pomoc.
Ďalšie články
19.11.2024
Ako pripraviť králiky na zimu?
Hoci sú králiky pomerne odolné zvieratá, zima prináša určité výzvy pre králiky aj pre nás, ich chovateľov. Aby zimu prežili v zdraví a pohode, je dôležité pripraviť im vhodné prostredie a vyhnúť sa tomu, čo králikom prekáža. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako sa starať o králika a ako by mala takáto príprava na zimu alebo starostlivosť v chladnom počasí vyzerať.
15.11.2024
Môže pes kosti?
Určite ste už niekedy počuli o tom, že psy by nemali konzumovať kosti. Na druhú stranu, niektorí ľudia veria, že kosti psom nijako neškodia. Pravda je niekde uprostred, preto sa poďme spoločne pozrieť na to, aké kosti môžu psy bezpečne konzumovať.
13.11.2024
Ako chrániť psie labky v zime?
Zimné radovánky milujú nielen deti, ale aj naši štvornohí priatelia. Chladné a mrazivé počasie však zároveň prináša nepríjemnosti, ktoré sa týkajú aj psích labiek. Starostlivosť o ne je preto nevyhnutnou súčasťou týchto mrazivých dní. Sneh, posypová soľ a teploty pod bodom mrazu môžu spôsobiť nemalé ťažkosti, ako je podráždenie, praskanie alebo bolestivosť. Ako teda v zime psie labky čo najlepšie chrániť?
Prečítať článok