AKTUÁLNA EXPEDIČNÁ LEHOTA VZHĽADOM NA VYŤAŽENIE SKLADU: 2 PRACOVNÉ DNI

Ktorý dravec loví sliepky? Pozor na týchto predátorov!

Autor: Juraj Korim

28.08.2023

Ktorý dravec loví sliepky? Pozor na týchto predátorov!

Byť chovateľom sliepok so sebou prináša množstvo starostí s „predátormy“, ktorý vyčkávajú na príležitosť, kedy môžu zaútočiť. V takej chvíli, keď sa predátorom k ich cieľu podarí vniknúť, ich už nemožno zachrániť a sú tak ponechané svojmu osudu. Čo zabíja sliepky a ako minimalizovať riziko ich ulovenia?

Starí známi: Kuna a ďalšie šelmy

Na prvý pohľad nevinne vyzerajúce zvieratko, ktoré však dokáže napáchať poriadnu neplechu nielen na Vašej pôde. Kuna skalná. Už niekoľko rokov je postrachom chatárov a majiteľov áut. Ak sa dostane do kurníka, je schopná ho behom chvíle „vybieliť“.


Ako zabíja kuna sliepka? Svoju korisť prepadne rýchlym skokom a ihneď sa zahryzne do krku. Úlovok potom zanechá na mieste a pokračuje v napádaní. Najhoršie v tomto ohľade je, keď nemajú sliepočky kam utiecť.


Škody na chove hydiny páchajú však aj nasledujúce druhy šeliem:


Lasičky – veľmi podobné kunám, „ktoré“ sa od seba na prvý pohľad nedajú rozoznať. Taktiež sa zdržiavajú na pôdach, ale aj v stodolách a dvoroch. Na Slovensku sa stretávame s niekoľkými druhmi lasic – najčastejšie s Lasica myšožravá a Lasicou hranostaj.


Líšky – v blízkosti lesa sa treba obávať útoku líšok – lovia v priebehu celého dňa a sú veľmi zákerné. Na rozdiel od kún a lasičiek sa s korisťou sťahujú do lesa, je tak veľmi bežné, že Vaša sliepka zmizne bez stopy.


Ježkovia - zdá sa to absurdné? Nie je to tak. Známe sú prípady, keď sa ježko zahryzol do sliepky a vytiahol ju von z brlohu, chovateľ potom len nechápavo pozoroval bezvládne telo s atypickými poraneniami. Ježko je schopný preliezť plot a dostať sa do zázemia zvierat, snažte sa byť obozretní aj voči takto drobným návštevníkom.


„Smrdí ako tchor!“ – prítomnosť tchora so sebou nenesie iba neznesiteľný zápach, jedná sa tiež o šelmu, ktorá rada vylupuje kurníky. Tak pozor na to!


Podceňovaní dravci

Obozretnosť chovateľov často končí u šeliem útočiacich po zemi. Nie sú to ale len ony, čo zabíjajú sliepky. Zabúda sa totiž na hladných dravcov a ich úmysel napádať za letu.


Ktorý dravec loví sliepky a čím je najviac nevyspytateľný?

• Výr veľký

• Myšiarka ušatá

• Jastrab

• Myšiak hôrny


Dravcom nahrávajú otvorené priestory, rizikové je preto nechávať hydinu sa pohybovať vo výbehoch bez prístrešku. Pazúry im umožňujú sa dobývať aj do kompletne obohnaných obydlí – dôležité je riadne zabezpečenie kurníka či výbehu, bežné siete nemusia byť dostačujúce. Dravec často zachytí sliepku svojimi pazúrmi s tým, že ju buď usmrtí rovno na mieste zobákom a pazúrmi, prípadne si ju odnesú so sebou. V oboch prípadoch má útok väčšinou fatálne následky.

Chráňte svoje sliepočky!

„Na kuny či lasičky, nastavte si pastičky!“


Prevažnej väčšine nerestí sa možno vyvarovať najmä zabezpečením prostredia určeného na chov. Udržujte plot okolo záhrady tak, aby v ňom neboli diery ponúkajúce prienik predátorov čo zabíja sliepka (ideálne je oplotenie s pevným základom). V prípade, že ste sa so škodnou už stretli, nachystajte pasce tak, aby nepozvaných hostí dokázali zachytiť. 


Pozor však na radikálne riešenie situácie (predátora sa nesnažte usmrtiť!), napríklad líšky sú zákonom chránené a nesmiete im teda ublížiť, respektíve po odchyte sa predátor musí vrátiť späť do lesa.


Bezpečný domov pre hydinu zaistia kurníky s prístreškom a oploteným výbehom. 

Minimalizujú riziko útoku či už pred šelmami, tak aj dravcami. Vhodným adeptom je v danom prípade napríklad kurník Paríž s priestranným drôteným výbehom ohraničeným aj z vrchnej strany či kurník Berlín so strechou zo šindľovej krytiny, v ktorom môžu sliepky využívať výbeh aj za dažďa.


Ak chcete spojiť príjemné s užitočným, kúpte si strážneho psa. Pokiaľ si ho vycvičíte tak, aby si na sliepky zvykol, bude vďačným ochrancom domácej hydiny. Téma, ktorý dravec zabíja sliepky, pre Vás potom nebude musieť byť taká odstrašujúca, zároveň „pesan“ splní aj úlohu domáceho maznáčika.

Ďalšie články

Aké je najvhodnejšie krmivo pre králiky?

19.09.2023

Aké je najvhodnejšie krmivo pre králiky?

Každoročne štvrtú nedeľu v septembri oslavujeme medzinárodný deň králikov, tento rok sviatok pripadá na 24. septembra. Nezabudnite teda na Vašich miláčikov a doprajte im k ich sviatku dobrú a vyváženú stravu.

Prečítať článok
Ako sa starať o paznechty hovädzieho dobytka alebo ako predísť vzniku ochorenia

15.09.2023

Ako sa starať o paznechty hovädzieho dobytka alebo ako predísť vzniku ochorenia

Starostlivosť o paznechty by sa nemala zanedbávať. Správnym ošetrením môžete predchádzať mnohým ochoreniam a zároveň zvýšite pravdepodobnosť vysokej produkcie, pretože dojnica, ktorou trápi choroba paznechtov, bude obmedzovať pohyb, tým bude znižovať aj príjem potravy a bude u nej klesať snaha dôjsť na dojáreň.

Prečítať článok
Ako na domáci jablkový mušt?

12.09.2023

Ako na domáci jablkový mušt?

Vedeli ste, že 21. októbra je Medzinárodný deň pôvodných odrôd jabĺk? A ako inak ho osláviť ako výrobou poctivého domáceho muštu. Poďte sa s nami pozrieť, ako na to.

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích