Koľko vajec znesie sliepka za rok?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

22.07.2024

Koľko vajec znesie sliepka za rok?

Vajíčka sú neodmysliteľnou súčasťou našich jedálníčkov. Nie je tak divu, že sú sliepočky jedným z najčastejšie chovaných druhov domácich zvierat. Dokážete si však predstaviť, ako také vajce vzniká a čo všetko to obnáša? Ako prebieha znáška pri sliepkach a koľko takých vajíčok nám je za rok schopná dať sa dozviete nižšie. Pokiaľ Vás vývoj kuraťa vo vajci neláka, môžete sliepku chovať aj bez kohúta, avšak kohút zohráva veľmi dôležitú ochranársku a oblodzovaciu funkciu.

Tvorba vajec u sliepok

Ako dlho znáša sliepka vajcia? Proces tvorby vajec u sliepok začína vo vaječníku, kde sa tvorí žĺtok a vajíčko sa vyvíja. Keď je vajíčko zrelé, uvoľní sa z vaječníku a putuje vajcovodom, kde sa obaluje bielkom a škrupinou. Tu taktiež v prípade, že došlo k páreniu, dochádza k oplodneniu vajíčka. Vajíčko ďalej putuje smerom k maternici a von skrz kloaku. Celý tento proces trvá približne 24 až 26 hodín pre každé vajíčko. Najviac času zaberie tvorba škrupiny vo vojcovode.
Táto fáza trvá 15-18 hodín.

Cyklus znášania

Ako často znáša sliepka vajcia? Cyklus znášania, teda obdobie, kedy sliepočka znáša vajíčka, sa u každého líši v závislosti na plemeni, veku, strave a prostredia. Obecne platí, že v prvom roku znášajú sliepky najviac vajec, s pribúdajúcim vekom sa však ich produkcia môže znižovať. A kedy sliepky znášajú? Najčastejšie okolo 9. hodiny rannej, avšak denná doba znášky je od 5 do 15 hodín.

Sliepky - počet vajec za rok

A vlastne koľko znesie sliepka vajec? Priemerné znášanie vajíčok u sliepok v priemyslových chovoch môže dosahovať čísel 250 až 300 vajec za rok v prvých rokoch života hydiny. Spoločne s pribúdajúcim vekom totiž klesá produkcia vajec. Tieto čísla sa samozrejme môžu líšiť v závislosti na plemeni, genetike, veku a starostlivosti, ktorú sliepky dostávajú.

Je však dôležité brať v úvahu nielen množstvo vajec, ktoré sliepky znesú, ale taktiež ich kvalitu. Kvalitná výživa, starostlivosť, hygiena a podmienky chovu hrajú kľúčovú rolu v zaistení správne vyvinutých vajíčok.

Plemená sliepok podľa znášky

Pokiaľ hľadáte vhodné plemeno pre najväčšiu znášku vajec, budú pre Vás vhodné hybridky. Tie sú určené k maximálnej produkcií vajec - za rok dokážu zniesť aj cez 300 vajíčok.
Okolo 250 vajec za rok dokážu zniesť lehhornky a sussexky, 200 vajec Vám potom doprajú plymutky , ktoré svoju strátu v produkcií vykompenzujú svojou zmasilosťou. Viac o týchto plemenách si prečítajte v našom článku: „Nosné sliepky: Aké plemená znášajú najviac vajec“.

Vajcia sú pre nás dôležitým zdrojom potravy, preto myslite predovšetkým na kvalitu výsledného produktu . Zaistite, aby bol chov vedený s ohľadom na pohodlie a zdravie sliepočiek. A aj keď je počet vajíčok, ktoré sliepky znesú, premenlivý, závisí na mnoho faktoroch, ktoré z velkej miery môžete ovplyvniť aj Vy.

Ďalšie články

Druhy vajec

31.03.2025

Druhy vajec

Keď sa povie „vajce“, väčšine z nás sa automaticky vybaví slepačie. Len málokto si ako prvé predstaví iný druh. Pritom dobre vieme, že vajcia znášajú aj iné vtáky – a niektoré z nich sú dokonca bežne dostupné. V obchodoch najčastejšie narazíme na slepačie vajcia, občas aj na prepeličie. Ostatné druhy sú skôr vzácnosťou. Poďme sa teda pozrieť na to, aké vajcia sa dajú konzumovať a čím sa medzi sebou líšia.

Prečítať článok
Chov alpak a lám

30.03.2025

Chov alpak a lám

Chov lám a alpak získava na Slovensku čoraz väčšiu obľubu. Chovatelia oceňujú ich pokojnú a priateľskú povahu, nenáročnosť, všestranné využitie a exotický vzhľad. Tieto zvieratá možno úspešne chovať aj na spoločných pastvinách s inými druhmi. Lamy sú navyše prirodzene dominantné a teritoriálne, vďaka čomu dokážu účinne chrániť stádo pred predátormi. Chcete vedieť, ako sa o tieto impozantné zvieratá správne starať? Pripravili sme pre vás užitočné informácie a praktické tipy, ktoré vám pomôžu porozumieť ich správaniu a zabezpečiť im ten najlepší možný domov.

Prečítať článok
Ako psovi ostrihať pazúriky?

24.03.2025

Ako psovi ostrihať pazúriky?

Rovnako ako nám rastú nechty, aj našim psíkom dorastajú pazúriky. Preto je dôležité ich pravidelne skracovať a udržiavať. Kedysi sa starostlivosť o pazúriky až tak neriešila, pretože psy trávili viac času vonku – behali po záhrade, asfalte alebo iných tvrdých povrchoch, ktoré im pazúriky prirodzene obrusovali.

Prečítať článok