Kohút a jeho rola v kŕdli
Z kurčaťa domáceho má človek hneď dvojaký úžitok, okrem mäsa sa chová aj pre vajcia, ktoré sa dajú v kuchyni v priebehu pár minút upraviť hneď na niekoľko spôsobov. Z kuracieho mäsa a vajec môže človek zaistiť svojmu telu kvalitné živočíšne bielkoviny a navyše si dobre pochutnať.
Nie je sa preto čomu diviť, že je chov sliepok tak rozšírený. Ten na vidieku však zďaleka nestačí pokryť všetok dopyt, a preto boli vyšľachtené špeciálne brojlerové plemená sliepok na veľkochove.
Drobné chovateľstvo však dnes zažíva renesanciu aj v mestách. Ak chcete chovať sliepky na mäso a vajcia, je potrebné sliepkam zaobstarať kohúta. Aká je jeho rola v kŕdli a ako si poradiť s jeho výberom? Čítajte na ďalších riadkách.
Ako vybrať toho pravého?
Na chov vyberajte vždy cudzieho kohúta. Aj keď ste si odchovali vlastné kurčatá, z ktorých vzišiel pekný kohútik, vymeňte ho s niekým, alebo ho predajte a kúpte si nepríbuzného z iného vrhu.
Má to svoju logiku, ak by bol kohútik so sliepočkami príbuzný, dôjde k zhoršeniu životaschopnosti kurčiat, zlej liahnivosti, alebo ďalším nežiaducim javom spojeným s chovom sliepok.
Telo
Zvierací samec určený na chov sa nazýva plemenník. Pri posúdení toho, či plemenník spĺňa chovateľský štandard, by sa preto malo pristupovať prísnejšie.
Plemenník by mal vo všeobecnosti spĺňať tieto podmienky, vyzerať zdravo a mať:
- rovné prsty
- neskrížený zobák
- rovný chrbát
- klenuté prsia
- pravidelný hrebeň
- ucelená zástavka
- rovné laloky
- iskrivé oko
- žltú kožu na behákoch
- správne vyrastené a sfarbené perie
Povaha
Pre chovateľov je dôležité, ako sa bude kohútik správať k ostatným sliepkam. Jeho povaha sa v tomto ohľade môže začať prejavovať už v niekoľkých týždňoch. Rádovo v siedmom týždni už môže kohútik začať tzv. "ťuťať" potom, čo nájde niečo lahodné na jedenie, tým oznamuje ostatným sliepkam, nech sa prídu najesť.
To, ako sa bude kohútik správať k vám, sa bohužiaľ v tak útlom veku povedať nedá. Treba počkať zhruba do jedného roka, kedy bude zrejmé, či je to kohút kľuďas, alebo či bude voči vám agresívny, čo sa môže okrem nechceného klovania prejavovať tým, že vám bude nahnevane podupávať za chrbtom.
Povaha je v neposlednom rade daná aj plemenom. Dobre ochočiť sa dá pri pravidelnom kontakte a pokojnom zaobchádzaní napríklad u nás pôvodné plemeno – česká sliepka, ktorá sa hodí práve skôr do menších, záujmových chovov (Dráb, 2018).
Náčelník a ochranca
Kohút je rodený šéf a zaisťuje v kurníku poriadok. Ostatné sliepky sa mu prispôsobia a v kurníku je tým pádom pokoj. Bez kohúta môže naopak medzi sliepkami dochádzať k bojom o pomyselné vodcovské miesto.
Sliepka sa s ním cíti v bezpečí, a to oprávnene. Pri nepozvanej návšteve bude kohút svoje sliepočky brániť, čo mu budú sily stačiť.
Kohúty a sliepky sú súčasťou našej kultúry a ako súčasť ľudovej slovesnosti sa ich odkaz odovzdáva z generácie na generáciu – kto by si nespomenul na rozprávku O kohútikovi a sliepočke?
Na rozdiel od rozprávky, v ktorej kohútik vystupuje ako lakomec, sú ale kohúti štedrí. Ak nájdu niečo chutné na jedenie, neváhajú to nahlásiť ostatným sliepkam a o potravu sa s nimi rozdeliť.
Inseminátor
Jednou z dôležitých rolí v slepačím kŕdli je kohútova rozmnožovacia rolka. Chovateľ by mal vyberať zdravého plemenníka, aby sa mu neskôr nestalo, že si domov privezie apatického kohúta, ktorý nebude chcieť robiť svoju prácu. V súvislosti s párením sa odporúča kohútovi opilovaním zaobliť ostrohy, aby nimi sliepku pri párení nezranil.
Vedeli ste?
Možno by ste neverili, ale predkovia kurčaťa domáceho pochádzajú až z ďalekej Ázie. V Európe sa domestikovali v 1. tisícročí pred naším letopočtom a pre svoj nenahraditeľný hospodársky úžitok je rozšírený dodnes.
Zdroje: Dráb, J., Chov české sliepky, 2018, bakalárska práca, JČU, České Budějovice
Ďalšie články
19.11.2024
Ako pripraviť králiky na zimu?
Hoci sú králiky pomerne odolné zvieratá, zima prináša určité výzvy pre králiky aj pre nás, ich chovateľov. Aby zimu prežili v zdraví a pohode, je dôležité pripraviť im vhodné prostredie a vyhnúť sa tomu, čo králikom prekáža. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako sa starať o králika a ako by mala takáto príprava na zimu alebo starostlivosť v chladnom počasí vyzerať.
15.11.2024
Môže pes kosti?
Určite ste už niekedy počuli o tom, že psy by nemali konzumovať kosti. Na druhú stranu, niektorí ľudia veria, že kosti psom nijako neškodia. Pravda je niekde uprostred, preto sa poďme spoločne pozrieť na to, aké kosti môžu psy bezpečne konzumovať.
13.11.2024
Ako chrániť psie labky v zime?
Zimné radovánky milujú nielen deti, ale aj naši štvornohí priatelia. Chladné a mrazivé počasie však zároveň prináša nepríjemnosti, ktoré sa týkajú aj psích labiek. Starostlivosť o ne je preto nevyhnutnou súčasťou týchto mrazivých dní. Sneh, posypová soľ a teploty pod bodom mrazu môžu spôsobiť nemalé ťažkosti, ako je podráždenie, praskanie alebo bolestivosť. Ako teda v zime psie labky čo najlepšie chrániť?
Prečítať článok