Kam umiestniť kŕmidlo pre vtáky
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

27.06.2024

Kam umiestniť kŕmidlo pre vtáky

S príchodom zimy majú vtáky často sťažený prístup k potrave, preto sú kŕmidlá pre vtáky v našich záhradách a okolí veľmi dôležité. Poskytnú vtákom nevyhnutnú potravu a my môžeme pozorovať širokú škálu druhov, ktoré sa rozhodnú navštíviť vtáčie kŕmidlá. Ak Vás zaujíma, ako vtáky prežívajú zimu, prečítajte si náš článok "Ako vtáky prežívajú zimu: tajomstvo ich prežitia".

Krmítko pre vtáky - umiestnenie

Pri umiestňovaní kŕmidla pre vtáky myslite strategicky. Krmidlo pre vtáky musí byť na bezpečnom mieste, kde bude chránené pred predátormi, ako sú napríklad mačky. Tie sú schopné vyliezť po kmeni stromu, aby sa dostali ku kŕmidlu. Preto vyberte vyvýšené miesto, aspoň jeden a pol metra nad zemou, čo najďalej od kmeňa, aby boli vtáky pri kŕmidle v čo najväčšom bezpečí a mali dobrý výhľad, ak by sa priblížilo nebezpečenstvo. Dbajte aj na to, aby bol priestor okolo kŕmidla voľný a aby cesta ku kŕmidlu nebola prehradená konármi alebo inými predmetmi, aby vtáky mali v kŕmidle a jeho okolí pohodlné prostredie.  

Ak je to možné, umiestnite kŕmidlo v blízkosti kríkov, stromov alebo iných úkrytov, kde sa vtáky môžu ukryť pred nepriaznivým počasím alebo spomínanými predátormi. Ideálnym úkrytom je vtáčia búdka, ktorá je odolná voči každému počasiu a vykrádačom hniezd.  

Krmidlo neumiestňujte príliš blízko okien, aby ste zabránili nárazu vtákov do sklenených plôch. Takéto nehody môžu byť pre vtáky smrteľné. Ak teda umiestnite kŕmidlo na balkón alebo parapet, sústreďte sa na umiestnenie kŕmidla v blízkosti okna, na ktorom máte záclony a závesy.  

No a nakoniec, miesto by malo byť tiché, nie v blízkosti rušných ciest a prehľadné, aby vtáky vždy vedeli, čo sa okolo nich deje.  


Kŕmenie vtákov

Ak máte vhodné miesto, nastáva otázka, čo dať do kŕmidla pre vtáky. Vtákom ponúknite rôzne druhy potravy, napríklad semená, najlepšie slnečnicové, orechy, sušené ovocie alebo guľôčky zo sadla. Hrdličky a vrabce uvítajú aj obilné zrná. Dajú sa kúpiť aj vopred pripravené kŕmne zmesi, ktoré obsahujú všetko, čo potrebujú na prežitie. Rôznorodé krmivo priláka rôzne druhy vtákov, preto je dôležité vybrať správne krmivo pre vonkajšie vtáky. To však neznamená, že im budete dávať zvyšky z večere. Potrava nesmie byť korenistá, prepečená a už vôbec nie pokazená. A odkedy kŕmiť? Začnite v priebehu októbra, aby si vtáky zvykli na miesto a vedeli, kam majú v zime chodiť.  

Starostlivosť o kŕmidlo a vtáky

Vtáčie kŕmidlo pravidelne čistite od zvyškov potravy a odstraňujte nečistoty. Čisté kŕmidlo nielenže priláka viac vtákov, ale zabráni aj šíreniu chorôb.  

A ako vtáky kŕmiť? Nezabúdajte na priebežné dopĺňanie potravy, najmä počas mrazov, keď majú vtáky zvýšené energetické nároky na udržanie telesnej teploty.  

Kŕmidlo pre vtáky je vynikajúci spôsob, ako pomôcť chrániť vtáky a starať sa o ne počas zimných mesiacov. Vytvorte vtákom priestor, v ktorom sa budú cítiť bezpečne, a pomôžte im prežiť niekoľko náročných mesiacov.  

Ďalšie články

Ako spracovať vlnu?

07.04.2025

Ako spracovať vlnu?

Ručné spracovanie vlny má dlhoročnú tradíciu. Ide o výnimočný materiál s výbornými vlastnosťami. Skôr než sa však z vlny stane napríklad sveter, musí prejsť dlhou cestou rôznych úprav. Aké kroky sú teda potrebné?

Prečítať článok
Druhy vajec

31.03.2025

Druhy vajec

Keď sa povie „vajce“, väčšine z nás sa automaticky vybaví slepačie. Len málokto si ako prvé predstaví iný druh. Pritom dobre vieme, že vajcia znášajú aj iné vtáky – a niektoré z nich sú dokonca bežne dostupné. V obchodoch najčastejšie narazíme na slepačie vajcia, občas aj na prepeličie. Ostatné druhy sú skôr vzácnosťou. Poďme sa teda pozrieť na to, aké vajcia sa dajú konzumovať a čím sa medzi sebou líšia.

Prečítať článok
Chov alpak a lám

30.03.2025

Chov alpak a lám

Chov lám a alpak získava na Slovensku čoraz väčšiu obľubu. Chovatelia oceňujú ich pokojnú a priateľskú povahu, nenáročnosť, všestranné využitie a exotický vzhľad. Tieto zvieratá možno úspešne chovať aj na spoločných pastvinách s inými druhmi. Lamy sú navyše prirodzene dominantné a teritoriálne, vďaka čomu dokážu účinne chrániť stádo pred predátormi. Chcete vedieť, ako sa o tieto impozantné zvieratá správne starať? Pripravili sme pre vás užitočné informácie a praktické tipy, ktoré vám pomôžu porozumieť ich správaniu a zabezpečiť im ten najlepší možný domov.

Prečítať článok