SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI SME KAPACITU SKLADU A EXPEDÍCIE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA TOVAR SKLADOM EXPEDUJEME DO 48 HODÍN.

Kam umiestniť králikáreň
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

26.06.2024

Kam umiestniť králikáreň

Rozhodli ste sa chovať králiky, ale neviete, kam umiestniť králikáreň, aby spĺňala všetky požiadavky? Nie každé miesto je vhodné. Je na nás ako na chovateľoch, aby sme králikom zabezpečili čo najlepšie podmienky. Na čo si treba dať pozor a ako by taká králikáreň mala vyzerať, nájdete nižšie.

Výber králikárne

Prvým a najdôležitejším bodom je výber správnej králikárne. Patrí sem bežná králikáreň, poschodová králikáreň alebo vonkajšia králikáreň s výbehom. Je potrebné zvážiť, aké druhy králikov budete chovať. Iný domček sa vyberie na chov zakrpatených králikov, iný na chov stredných a veľkých plemien. Od toho bude závisieť veľkosť králikárne. Pre stredne veľké plemená by mala mať búda rozmery približne 80 × 120 × 70 cm, pre veľké plemená 80 × 140 × 80 cm. Králik musí byť schopný postaviť sa v koterci na chrbát a urobiť aspoň tri kroky. Dôležitý je aj počet chovaných králikov. Každý samec a samica potrebujú vlastnú búdu a jednu alebo dve búdy pre mláďatá.

Umiestnenie králikárne

Výber ideálneho miesta pre králikáreň nie je jednoduchý. Umiestnenie má svoje pravidlá, ktoré je dobré dodržiavať. Najprv sa rozhodnite, či chcete chovať králiky vo vnútri alebo vonku. Väčšina plemien sa však dokáže vyrovnať s miestnymi klimatickými podmienkami, takže sa nemusíte obávať, že by vonku neprežili. Vonkajšia králikáreň by mala byť najlepšie umiestnená smerom na juh až juhovýchod. To znamená, že ráno budú koterce osvetlené slnečným svetlom, ale popoludní, keď je najteplejšie, budú v tieni. Takto budú mláďatá chránené aj pred zrážkami, keďže väčšina dažďových kvapiek prichádza zo západu. Miesto by malo byť tiež tiché a pokojné, najmä keď sa mláďatá narodia. Ak matka v tomto čase nie je pokojná, mohla by sa v najhoršom prípade prestať o mláďatá starať.

Príslušenstvo pre králikáreň

Králikáreň musí mať napájačku, ku ktorej musí mať králik neustále prístup. Môžete použiť ťažké keramické misky alebo napájačky, ktoré udržia vodu dlhšie čistú. Nezabudnite na kŕmidlo - napríklad závesné kŕmidlo, keramickú alebo nerezovú misku. Okrem toho sú dobrou voľbou jasle, ktoré oddeľujú seno od podstielky a udržiavajú ho bez nečistôt.

Výbeh

Ak chcete, aby Vaše králiky boli mimoriadne šťastné, nezabudnite na bezpečný výbeh. Králiky sú veľmi aktívne zvieratá a ocenia voľnosť pohybu. Môžete použiť samostatné výbehy alebo si zaobstarať králikáreň s výbehom.

A to je všetko. Ak zabezpečíte, aby králikáreň nebola na priamom slnečnom svetle a uši boli suché, máte takmer hotovo. Potom už len musíte zabezpečiť pravidelný prísun krmiva a čistej vody. Výsledkom budú šťastné a zdravé králiky.

Ďalšie články

Ako na strihanie oviec

12.07.2024

Ako na strihanie oviec

Viete, že zo zákona je stanovená povinnosť strihať ovce aspoň raz do roka? Strihanie oviec má totiž zásadný význam pre starostlivosť o ovce a spracovanie vlny. V tomto článku sa pozrieme ako také strihanie prebieha.

Prečítať článok
Elektrický ohradník - ako funguje?

08.07.2024

Elektrický ohradník - ako funguje?

Elektrický ohradník je účinné zariadenie, ktoré sa využíva ako bariéra, aby zviera neutekalo. Slúžiť samozrejme môže tiež na ochranu pred nevítanými hosťami. Viete však, ako zapojiť elektrický ohradník a aké princípy stoja za ich vysokou účinnosťou? 


Prečítať článok
Kam umiestniť kŕmidlo pre vtáky

27.06.2024

Kam umiestniť kŕmidlo pre vtáky

S príchodom zimy majú vtáky často sťažený prístup k potrave, preto sú kŕmidlá pre vtáky v našich záhradách a okolí veľmi dôležité. Poskytnú vtákom nevyhnutnú potravu a my môžeme pozorovať širokú škálu druhov, ktoré sa rozhodnú navštíviť vtáčie kŕmidlá. Ak Vás zaujíma, ako vtáky prežívajú zimu, prečítajte si náš článok "Ako vtáky prežívajú zimu: tajomstvo ich prežitia".

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích