Autor: Pavel Frček
08.07.2024
Elektrický ohradník - ako funguje?
Elektrický ohradník je účinné zariadenie, ktoré sa využíva ako bariéra, aby zviera neutekalo. Slúžiť samozrejme môže tiež na ochranu pred nevítanými hosťami. Viete však, ako zapojiť elektrický ohradník a aké princípy stoja za ich vysokou účinnosťou?
Princíp fungovania
Ako funguje elektrický ohradník? Predovšetkým je dôležité dodržať schému zapojenia elektrického ohradníka. Ohradníky fungujú na princípe uzavretého elektrického obvodu medzi zemou a ohradníkovým vodičom. Hlavnou časťou je sieťový generátor, ktorý vytvára krátke elektrické impulzy s nízskym výkonom. Tie sú vysielané do ohradníka, ktorý je napnutý okolo obvodu zóny, ktorú chceme chrániť. Pokiaľ sa zviera drôtu dotkne, dostane ranu elektrickým ohradníkom, ktorá nie je nijak nebezpečná. Elektrický prúd ďalej prechádza do zeme a cez zemniace tyče sa vracaia do generátora.
Hlavné komponenty
Pokiaľ sa chystáte na výstavbu elektrickej ohrady, nikdy by Vám nemali chýbať tieto komponenty. Veľmi dôležitý je generátor vytvárajúci elektrické napätie, ktoré je vo vodičoch ohrady. Tento zdroj na elektrický ohradník sa môže rôzne líšiť v spôsobe napájania a vo výkone. Môžu teda byť napríklad sieťové, ktoré sa zapájajú priamo do zásuvky, alebo kombinované, ktoré navyše môžu byť napájané pomocou batérie.
Aby všetko fungovalo, ako má, je podstatné zaistiť vhodný vodič. Najčastejšie sa využíva ocelové lanko, pozinkovaný drôt či plastový povraz s kovovými vláknami. Vodič je ďalej nutné umiestniť tak, aby bol oddelený od zeme. K tomuto sa využívajú nevodivé stĺpiky, na ktorých je umiestnený.
Pre správne fungovanie ohradníka je ďalej nevyhnutné, aby bol dobre uzemnený. Preto je potrebné využiť zemniacu tyč, vďaka ktorej sa uzavrie okruh a elektrický impulz sa dostane späť do zdroja.
Pozrite sa na naše kompletné sety, vďaka ktorým nezabudnete na žiadnu dôležitú súčiastku.
Ako zvieratá vnímajú elektrický ohradník?
Keď sa zviera dotkne ohradníka, impulz spôsobí krátky a nepríjemný šok, ktorý samozrejme nevytvára žiadne riziko. Tento nepríjemný pocit spôsobí, že sa zviera od ohradníka odtiahne a neskôr ho bude rešpektovať.
Bezpečnosť a údržba
Pri správnej inštalácii a následnej údržbe sú elektrické ohradníky bezpečné pre ľudí aj pre zvieratá. Je teda dôležité pravidelne kontrolovať stav drôtov, napojenie na zemniace tyče a generátor. Pokiaľ je generátor napájaný batériou, je potrebné ju tiež pravidelne kontrolovať a vymieňať podľa potreby.
Elektrické ohradníky sú účinným riešením pre udržanie zvierat v bezpečnom priestore či pre ochranu pred škodou. Ich využitie je úplne bezpečné a zvieratám nespôsobuje žiadne zranenia. Správnou inštaláciou a pravidelnou údržbou zaistíme ich dlhodobú efektivitu.
Ďalšie články
19.11.2024
Ako pripraviť králiky na zimu?
Hoci sú králiky pomerne odolné zvieratá, zima prináša určité výzvy pre králiky aj pre nás, ich chovateľov. Aby zimu prežili v zdraví a pohode, je dôležité pripraviť im vhodné prostredie a vyhnúť sa tomu, čo králikom prekáža. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako sa starať o králika a ako by mala takáto príprava na zimu alebo starostlivosť v chladnom počasí vyzerať.
15.11.2024
Môže pes kosti?
Určite ste už niekedy počuli o tom, že psy by nemali konzumovať kosti. Na druhú stranu, niektorí ľudia veria, že kosti psom nijako neškodia. Pravda je niekde uprostred, preto sa poďme spoločne pozrieť na to, aké kosti môžu psy bezpečne konzumovať.
13.11.2024
Ako chrániť psie labky v zime?
Zimné radovánky milujú nielen deti, ale aj naši štvornohí priatelia. Chladné a mrazivé počasie však zároveň prináša nepríjemnosti, ktoré sa týkajú aj psích labiek. Starostlivosť o ne je preto nevyhnutnou súčasťou týchto mrazivých dní. Sneh, posypová soľ a teploty pod bodom mrazu môžu spôsobiť nemalé ťažkosti, ako je podráždenie, praskanie alebo bolestivosť. Ako teda v zime psie labky čo najlepšie chrániť?
Prečítať článok