-800x800.jpg)
Do akého veku sliepka znáša vajcia?
Ak si kupujete sliepky, pravdepodobne Vás bude zaujímať ich znáška. Ohľadom znášky sú dôležité dve veci – počet vajec ktoré sliepky znesú za rok, a ako dlho môžete od sliepky vajcia očakávať. A práve druhému kritériu je venovaný tento článok.
Veľkosť ročnej znášky ovplyvňuje dobu znášania
Veľkosť ročnej znášky aj doba, počas ktorej sliepka znáša vajcia, sa líši podľa plemena, ktoré si zvolíte. Všeobecne môžete počítať s pravidlom, že čím väčšia je ročná znáška nejakého plemena, tým skôr končí schopnosť sliepky znášať vajcia. Koniec schopnosti znášať vajcia je spôsobený trvalými zmenami pohlavných orgánov nosníc. Ku koncu aktívneho obdobia znášania vajec sa možno často stretnúť s tým, že sliepky znášajú vajcia s dvoma žĺtkami a inak deformované vajcia, a v tomto období tiež začínajú tučnieť.
Hybridky – najproduktívnejšia nosná sliepka
Hybridky vynikajú veľkosťou ročnej znášky nad ostatné plemená sliepok, keď znesú aj cez 300 vajec ročne. Znáša teda takmer jedno vajce denne, takže pri ich chove rozhodne nebudete mať v kuchyni problém s ich nedostatkom. Taká produkcia je však, ako hovorí vyššie spomínané pravidlo, vykúpená pomerne skorou stratou schopností znášať vajcia – tá u hybridiek väčšinou nastáva už po 15 mesiacoch života.
Čistokrvné plemená sliepok
Čistokrvné plemená sliepok, ktoré nie sú vyšľachtené na čo najväčšiu produkciu vajec, ročne znesú menej vajec (asi 200 v závislosti od konkrétneho plemena), ale zase ich znášajú výrazne dlhšie a dožívajú sa vyššieho veku. Čistokrvné sliepky dosahujú dobré znášky zhruba po dobu 4 rokov, kedy sa priblíži koniec produkcie vajec. Obvykle nosnice úplne prestanú znášať vajcia najneskôr v siedmom roku veku.
Počítajte s tým, že s každým rokom sa produkcia vajec o niečo zníži. Najviac ich môžete očakávať v prvom roku života po tom, čo nosnica začne okolo 20. týždňa života znášať prvé vajcia. V druhom roku veľkosť znášky dosahuje približne 80 percent v porovnaní s prvým rokom a v treťom až štvrtom roku klesá až na polovicu.
Ako podporiť schopnosť znášať vajcia
Okrem samotného plemena sliepok ovplyvňuje znášanie vajec – počet za rok aj dĺžku aktívneho obdobia – aj prostredie, kde žijú, kvalita starostlivosti, počasie a v neposlednom rade kvalita kŕmenia. Za horšími výkonmi, pokiaľ ide o schopnosť znášať, asi najčastejšie stojí stres a nekvalitné krmivo.
Stres sliepky nespoznajú, keď budú žiť v pokojnom prostredí a budú mať dostatok priestoru pre život. Nemenej dôležitý je dostatok kvalitného kŕmenia. Základom správneho jedálnička sliepok sú obilniny – chybu neurobíte s pšenicou, ktorá má dobré dietetické parametre a na kŕmenie sliepok sa často využíva. Na podporu znášania vajec je však potrebné ju doplniť. Samotná pšenica navyše prispieva k tvorbe suchého mäsa, čo nie je ideálne, pokiaľ sliepky chováte nielen kvôli vajciam, ale aj kvôli mäsu. Dobré je pšenicu doplniť o proso, ktoré je bohatým zdrojom minerálnych látok, a špeciálne minerálne krmivo s obsahom vitamínov.
Tip: Sliepky by ste tiež mali chrániť pred predátormi, aby vaša snaha o príkladnú starostlivosť neprišla počas jedinej noci navnivoč. K tomu vám okrem iného pomôže udržiavaný kurník s automatickými dvierkami. Na čo sú automatické dvierka kurníka a ako ich vybrať? To sa dozviete v našom predchádzajúcom článku o výbere automatických dvierok.
Ďalšie články

02.07.2025
Užitočné živočíchy v záhrade
Záhradkárčenie je veľmi obľúbené – takmer každý pozná niekoho, kto pestuje vlastnú zeleninu, kvety alebo bylinky. Pestovanie vlastnej úrody prináša radosť, relaxáciu aj pocit sebestačnosti. V záhradách sa však nevyskytujú len rastliny – sú tu aj ďalší obyvatelia, ktorí si zaslúžia našu pozornosť.
Prečítať článok
01.07.2025
Ako kŕmiť ošípané?
Ošípané patria medzi nenáročné hospodárske zvieratá, no aj pri nich platí, že kvalita krmiva sa výrazne odráža na raste, zdraví a úžitkovosti. Či už chováte prasiatka, prasnice alebo výkrmové ošípané, správne zostavená kŕmna dávka a dostatok čistej vody sú úplným základom. V tomto článku sa pozrieme na kľúčové zásady výživy ošípaných v domácich podmienkach.
Prečítať článok
24.06.2025
Druhy syrov a odkiaľ pochádzajú
Syr nie je len eidam na chlebe. Na svete existujú stovky druhov syrov – plesňové, tvrdé, čerstvé, parené... Každý región má svoj typický syr, ktorý odráža miestnu tradíciu aj chuť. Pozrime sa, odkiaľ niektoré slávne syry pochádzajú.
Prečítať článok