Čo rozhodne nedávať Vášmu psíkovi?

Autor: Juraj Korim

13.10.2023

Čo rozhodne nedávať Vášmu psíkovi?

Milujeme ich snáď všetci, a napriek tomu si veľmi neuvedomujeme, že čo je dobré pre nás, nemusí byť dobré pre nich. Po požití nevhodných potravín by psa mohli postihnúť nemalé problémy. Čítajte teda pozorne, nech nemusíte riešiť ohrozenie Vášho maznáčika.


Je veľa potravín, ktoré sú pre psov toxické, tu uvádzame základný zoznam (nebezpečných potravín pre psíkov je bohužiaľ oveľa viac), ktorý by ste mali mať na pamäti, aby ste Vášmu miláčikovi neublížili.

Kofeín, pre ľudí spása, pre psov skaza

Kofeín poznáme predovšetkým z kávy a čajov, ale dávajte si pozor aj na ostatné potraviny, v ktorých sa vyskytuje, napríklad čokoláda. Tá obsahuje aj ďalšiu látku, teobromín, ktorá môže spôsobiť srdcové zlyhanie a v najhoršom prípade smrť. Kofeín je pre psov veľmi nebezpečný, a tak dávajte pozor, aby Váš miláčik nepozrel čokoľvek, v čom je obsiahnutý.

Avokádo

V poslednej dobe je táto potravina veľmi populárna, pre nás je totiž veľmi zdravá, avšak u psov môže mať fatálne následky. Niektoré druhy avokáda, napríklad guatemalské, totiž obsahujú pre psov nebezpečnú látku, perzín, ktorá môže spôsobiť poškodenie srdca, pľúc a vyvolať hnačku či zvracanie.


Hroznové víno

Pre psov väčšinou chutné, ale bohužiaľ aj nebezpečné. Hroznové víno vo všetkých formách ohrozuje predovšetkým citlivejšie psy, u ktorých môže spôsobiť až zlyhanie obličiek a smrť, ku ktorej dochádza po 3-4 dňoch neliečenia. Ako prvé po požití môžeme pozorovať zvracanie, bolesti brucha, nadmerné pitie a močenie. Po cca 12 hodinách prestane pes úplne močiť a je apatický.

Orechy

Orechy by nemali byť konzumované z mnohých dôvodov. Po prvé, väčšina psov je na orechy alergická, čo zapríčiňuje tras, dýchavičnosť a teploty. Tieto príznaky by však mali samy odznieť. Po druhé, orechy obsahujú veľké množstvo tukov, čo môže viesť k zápalu pankreasu a žalúdočným problémom. Úplne by sme mali psa vyvarovať soleným orechom, pretože soľ pôsobí toxicky a spôsobuje otravu sodíkovými iónmi. To sa následne prejaví vo forme zvracania, hnačky, depresie, zvýšenej teploty a záchvatov. Medzi najnebezpečnejšie orechy patria makadamové orechy a mandle.

Cibuľa a cesnak

Aj keď je možné tieto dve potraviny podávať ako prírodné antibiotikum, s ich množstvom by sme to nemali preháňať. Odporúčané dávkovanie cibule je do 0,5 % váhy zvieraťa. Cesnak aj cibuľa obsahujú sírne látky, ktoré môžu poškodiť červené krvinky, nositeľa kyslíka, teda u psa môže dochádzať k nízkemu okysličeniu. Medzi príznaky môžeme zaradiť zažívacie problémy, dehydratáciu, stratu chuti do jedla, celkovú slabosť a zrýchlené dýchanie.

Bohužiaľ, toto nie je všetko

Potravín, ktoré nie je vhodné dávať psom, je veľa. Medzi ďalšie zaraďujeme napríklad sladkosti a ostatné pochutiny obsahujúce xylitol, mliečne výrobky, alkohol, kuracie kosti či zvyšky našich jedál. Pokiaľ maznáčik niektorú potravinu predsa len zje, pozorujte ho, prípadne čo najrýchlejšie od požitia vyvolajte zvracanie (po požití veľmi nebezpečných potravín). V každom prípade sa nebojte vždy navštíviť veterinára.


Aby bol Váš maznáčik zdravý a aktívny, doprajte mu radšej kvalitné krmivo, ktoré môžete obohatiť o kŕmne doplnky, a namiesto sladkostí, ovocia a zeleniny odmeňte psíka maškrty, ktoré sú určené priamo pre psíkov. Budú mu chutiť a nespôsobia problémy, ktoré by mohli mať až tragické následky.

Ďalšie články

Užitočné živočíchy v záhrade

02.07.2025

Užitočné živočíchy v záhrade

Záhradkárčenie je veľmi obľúbené – takmer každý pozná niekoho, kto pestuje vlastnú zeleninu, kvety alebo bylinky. Pestovanie vlastnej úrody prináša radosť, relaxáciu aj pocit sebestačnosti. V záhradách sa však nevyskytujú len rastliny – sú tu aj ďalší obyvatelia, ktorí si zaslúžia našu pozornosť.

Prečítať článok
Ako kŕmiť ošípané?

01.07.2025

Ako kŕmiť ošípané?

Ošípané patria medzi nenáročné hospodárske zvieratá, no aj pri nich platí, že kvalita krmiva sa výrazne odráža na raste, zdraví a úžitkovosti. Či už chováte prasiatka, prasnice alebo výkrmové ošípané, správne zostavená kŕmna dávka a dostatok čistej vody sú úplným základom. V tomto článku sa pozrieme na kľúčové zásady výživy ošípaných v domácich podmienkach.

Prečítať článok
Druhy syrov a odkiaľ pochádzajú

24.06.2025

Druhy syrov a odkiaľ pochádzajú

Syr nie je len eidam na chlebe. Na svete existujú stovky druhov syrov – plesňové, tvrdé, čerstvé, parené... Každý región má svoj typický syr, ktorý odráža miestnu tradíciu aj chuť. Pozrime sa, odkiaľ niektoré slávne syry pochádzajú.

Prečítať článok