Čo robia včely v zime?

Autor: Juraj Korim

19.10.2023

Čo robia včely v zime?

Ak ste doteraz žili v presvedčení, že včely v zime spia, tak ste sa mýlili! Títo malí a užitoční pracovníci sa vlastne celý rok pripravujú na zimu, počas ktorej prežívajú v chumáči. Samostatné včely hynú už pri -5 °C, avšak včelstvá, ktoré žijú v úľoch, dokážu prežiť až -35 °C. Ako to teda v úľoch vyzerá počas zimného odpočinku?

Ako prebiehajú prípravy?

Aby bolo všetko na zimu riadne nachystané, včely po celý rok ukladajú zásoby peľu a medu do plastov. Pre nás ako včelárov začínajú prípravy v priebehu augusta, kedy sa rodia dlhoveké zimné generácie včiel, ktoré majú tukové teliesko, vďaka ktorému úspešne prežijú dlhú zimu. Je teda nutné včelstvu dodať zásoby. Najideálnejší je med obsahujúci všetky potrebné látky. Preto je nutné cca 15 kg medu nechať v úli. Zvyšok je možné zásobiť vo forme cukrového roztoku (pomer vody a cukru na zimné kŕmenie 2:3).

Hibernácia sa nekoná

Základom všetkých včiel je uchrániť kráľovnú pred zimou. Vďaka krídielkom sú schopné zahriať ako seba, tak práve kráľovnú. Vytvorí chumáč, guľu vo vnútri úľa, okolo kráľovnej, na ktorého vonkajších stranách sa striedajú, aby sa mohli zahriať vo vnútri. Chumáč postupne presúvajú po plastoch tam, kde majú zásoby. V tomto zoskupení okolo včelej matky sú schopné udržať teplo okolo 20 až 30 °C v stredu, po okrajoch minimálne 10 °C. Pokiaľ počas zimy teplota vyšplhá nad 10 °C, odoberajú sa včely na prieskum okolia s cieľom vyprášenia a vyprázdnenia výkalových vačkov, vďaka ktorým neznečisťujú plasty a znižujú riziko prenosu chorôb. Ak trvajú mrazy dlho, včely sú ohrozené nákazou z výkalov.

A čo robia včelári?

Ani včelári nemajú v tomto období pohov. Dôležité je vytvoriť včelám pokojné prostredie, preto je dobré ich čo najmenej rušiť. Aj tak sa ale nevyhnú návšteve úľa, pri ktorej treba zozbierať mal, odpad na dne úľa, z ktorého včelár zistí, či majú včely dostatok zásob. Následne sa mal posiela na laboratórne testy, aby sa zistilo, či včelstvo netrpí infekčným ochorením, varroázou. Už v marci začínajú prebiehať prvé jarné prehliadky, počas ktorých sa hľadia na dostatok zásob, prípadne sa včely dokrmujú.


Včely si vytvorili mechanizmus, vďaka ktorému sú schopné prežiť aj dlhú a krutú zimu. Vzhľadom na to, že im ale med odoberáme, musíme ho nahradiť inak, aby mali dostatočné zásoby. Doprajte im teda dostatok potravy, aby sa včelstvu darilo a na jar Vás obdarilo výborným medom. 


Pokiaľ plánujete začať s včelárením, mrknite na našu ponuku potrieb pre včelárov, pevne veríme, že tu nájdete všetko potrebné.

Ďalšie články

Druhy vajec

31.03.2025

Druhy vajec

Keď sa povie „vajce“, väčšine z nás sa automaticky vybaví slepačie. Len málokto si ako prvé predstaví iný druh. Pritom dobre vieme, že vajcia znášajú aj iné vtáky – a niektoré z nich sú dokonca bežne dostupné. V obchodoch najčastejšie narazíme na slepačie vajcia, občas aj na prepeličie. Ostatné druhy sú skôr vzácnosťou. Poďme sa teda pozrieť na to, aké vajcia sa dajú konzumovať a čím sa medzi sebou líšia.

Prečítať článok
Chov alpak a lám

30.03.2025

Chov alpak a lám

Chov lám a alpak získava na Slovensku čoraz väčšiu obľubu. Chovatelia oceňujú ich pokojnú a priateľskú povahu, nenáročnosť, všestranné využitie a exotický vzhľad. Tieto zvieratá možno úspešne chovať aj na spoločných pastvinách s inými druhmi. Lamy sú navyše prirodzene dominantné a teritoriálne, vďaka čomu dokážu účinne chrániť stádo pred predátormi. Chcete vedieť, ako sa o tieto impozantné zvieratá správne starať? Pripravili sme pre vás užitočné informácie a praktické tipy, ktoré vám pomôžu porozumieť ich správaniu a zabezpečiť im ten najlepší možný domov.

Prečítať článok
Ako psovi ostrihať pazúriky?

24.03.2025

Ako psovi ostrihať pazúriky?

Rovnako ako nám rastú nechty, aj našim psíkom dorastajú pazúriky. Preto je dôležité ich pravidelne skracovať a udržiavať. Kedysi sa starostlivosť o pazúriky až tak neriešila, pretože psy trávili viac času vonku – behali po záhrade, asfalte alebo iných tvrdých povrchoch, ktoré im pazúriky prirodzene obrusovali.

Prečítať článok