Čo je to kokcidióza králikov?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

23.08.2024

Čo je to kokcidióza králikov?

Kokcidióza je závažné ochorenie postihujúce predovšetkým králikov, ale tiež napríklad hydinu či jahniatka a teliatka. Je spôsobené parazitickými prvokmi rodu Eimeria. Toto ochorenie je veľmi rozšírené, vysoko nákazlivé a môže spôsobiť nemalé straty. Ako sa kokcidióza u králika prejavuje a ako sa na ňu pripraviť?

Pôvodca a prenos

Pôvodcom tohto ochorenia sú parazity kokcídie rodu Eimeria. Podľa druhu kokcídie, ktorá králika nakazí, delíme toto ochorenie na črevné a pečeňové. Črevná forma postihuje sliznicu tenkého a hrubého čreva, zatiaľ čo pečeňová forma sa usadzuje v pečeni.

A ako sa kokcidióza králikov prenáša? Králiky sa nakazia konzumáciou potravy alebo vody kontaminovanej oocystami týchto prvokov. Tie sa do prostredia dostávajú prostredníctvom výkalov infikovaných zvierat a dokážu prežiť aj niekoľko mesiacov. Zdrojom infekcie je teda chorý jedinec, prenášač, ktorý nevykazuje žiadne známky ochorenia, ale môžu nimi byť tiež vtáky, potkany a ďalšie.

Najčastejšie sú napadnuté mláďatá vo veku 1-3 mesiace, ale tiež zvieratá s oslabenou imunitou a v období odstavu.

Choroby králikov - príznaky

Príznaky sa líšia v závislosti na forme ochorenia. Pokiaľ sa jedná o formu chronickú, je veľmi pravdepodobné, že si nevšimnete, že králika niečo trápi. V prípade akútnej formy pozorujeme predovšetkým nechutenstvo, úbytok hmotnosti, zapáchajúcu hnačku, ktorá môže obsahovať stopy krvi, naježené chlpy, nafúknuté brucho a celkovú slabosť. Pri pečeňovej forme dochádza k zväčšeniu pečene a žltačke.

Diagnostika prebieha formou laboratórnych testov, pri ktorých je mikroskopicky vyšetrený trus.

Kokcidióza králikov - liečba a prevencia

Liečba kokcidiózy je veľmi náročná, často tiež neúspešná. Kľúčové je podchytiť ochorenie včas a čo najskôr začať s liečbou. Tá spočíva v podávaní antikokcidík. Aby bola liečba účinná a ušitá na mieru Vášmu králikovi, vždy všetko konzultujte s veterinárom. Na Vás je zaistiť čisté a dezinfikované prostredie, aby sa zamedzilo ďalšiemu prenosu. Pozornosť venujte tiež strave králika. Tá by mala byť zložená predovšetkým zo sena a zeleniny.

Aby sa chorobe v chove predchádzalo, je dôležité venovať sa prevencii. Pravidelne králikov kontrolujte a ich trus posielajte na rozbory. Tak ochorenie zachytíte už v zárodku. Dôležité je zamerať sa na hygienu. Klietka a všetky doplnky v nej by mali byť vždy čisté, rovnako ako podstieľka. Zamerajte sa tiež na výživu, ktorá by mala byť vyvážená. Preventívne je možné zakúpiť krmnú zmes s obsahom kokcidiostatík, ktoré napomáhajú v predchádzaní ochorenia.

Kokcidióza je závažné ochorenie, ktoré sa bohužiaľ v chovoch objavuje veľmi často. Pokiaľ však budete venovať pozornosť prevencii, minimalizujete riziko prepuknutia ochorenia, prípadne ho zachytíte včas a zvýšite pravdepodobnosť vyliečenia.

Ďalšie články

Druhy vajec

31.03.2025

Druhy vajec

Keď sa povie „vajce“, väčšine z nás sa automaticky vybaví slepačie. Len málokto si ako prvé predstaví iný druh. Pritom dobre vieme, že vajcia znášajú aj iné vtáky – a niektoré z nich sú dokonca bežne dostupné. V obchodoch najčastejšie narazíme na slepačie vajcia, občas aj na prepeličie. Ostatné druhy sú skôr vzácnosťou. Poďme sa teda pozrieť na to, aké vajcia sa dajú konzumovať a čím sa medzi sebou líšia.

Prečítať článok
Chov alpak a lám

30.03.2025

Chov alpak a lám

Chov lám a alpak získava na Slovensku čoraz väčšiu obľubu. Chovatelia oceňujú ich pokojnú a priateľskú povahu, nenáročnosť, všestranné využitie a exotický vzhľad. Tieto zvieratá možno úspešne chovať aj na spoločných pastvinách s inými druhmi. Lamy sú navyše prirodzene dominantné a teritoriálne, vďaka čomu dokážu účinne chrániť stádo pred predátormi. Chcete vedieť, ako sa o tieto impozantné zvieratá správne starať? Pripravili sme pre vás užitočné informácie a praktické tipy, ktoré vám pomôžu porozumieť ich správaniu a zabezpečiť im ten najlepší možný domov.

Prečítať článok
Ako psovi ostrihať pazúriky?

24.03.2025

Ako psovi ostrihať pazúriky?

Rovnako ako nám rastú nechty, aj našim psíkom dorastajú pazúriky. Preto je dôležité ich pravidelne skracovať a udržiavať. Kedysi sa starostlivosť o pazúriky až tak neriešila, pretože psy trávili viac času vonku – behali po záhrade, asfalte alebo iných tvrdých povrchoch, ktoré im pazúriky prirodzene obrusovali.

Prečítať článok