Čo je to kokcidióza králikov?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

23.08.2024

Čo je to kokcidióza králikov?

Kokcidióza je závažné ochorenie postihujúce predovšetkým králikov, ale tiež napríklad hydinu či jahniatka a teliatka. Je spôsobené parazitickými prvokmi rodu Eimeria. Toto ochorenie je veľmi rozšírené, vysoko nákazlivé a môže spôsobiť nemalé straty. Ako sa kokcidióza u králika prejavuje a ako sa na ňu pripraviť?

Pôvodca a prenos

Pôvodcom tohto ochorenia sú parazity kokcídie rodu Eimeria. Podľa druhu kokcídie, ktorá králika nakazí, delíme toto ochorenie na črevné a pečeňové. Črevná forma postihuje sliznicu tenkého a hrubého čreva, zatiaľ čo pečeňová forma sa usadzuje v pečeni.

A ako sa kokcidióza králikov prenáša? Králiky sa nakazia konzumáciou potravy alebo vody kontaminovanej oocystami týchto prvokov. Tie sa do prostredia dostávajú prostredníctvom výkalov infikovaných zvierat a dokážu prežiť aj niekoľko mesiacov. Zdrojom infekcie je teda chorý jedinec, prenášač, ktorý nevykazuje žiadne známky ochorenia, ale môžu nimi byť tiež vtáky, potkany a ďalšie.

Najčastejšie sú napadnuté mláďatá vo veku 1-3 mesiace, ale tiež zvieratá s oslabenou imunitou a v období odstavu.

Choroby králikov - príznaky

Príznaky sa líšia v závislosti na forme ochorenia. Pokiaľ sa jedná o formu chronickú, je veľmi pravdepodobné, že si nevšimnete, že králika niečo trápi. V prípade akútnej formy pozorujeme predovšetkým nechutenstvo, úbytok hmotnosti, zapáchajúcu hnačku, ktorá môže obsahovať stopy krvi, naježené chlpy, nafúknuté brucho a celkovú slabosť. Pri pečeňovej forme dochádza k zväčšeniu pečene a žltačke.

Diagnostika prebieha formou laboratórnych testov, pri ktorých je mikroskopicky vyšetrený trus.

Kokcidióza králikov - liečba a prevencia

Liečba kokcidiózy je veľmi náročná, často tiež neúspešná. Kľúčové je podchytiť ochorenie včas a čo najskôr začať s liečbou. Tá spočíva v podávaní antikokcidík. Aby bola liečba účinná a ušitá na mieru Vášmu králikovi, vždy všetko konzultujte s veterinárom. Na Vás je zaistiť čisté a dezinfikované prostredie, aby sa zamedzilo ďalšiemu prenosu. Pozornosť venujte tiež strave králika. Tá by mala byť zložená predovšetkým zo sena a zeleniny.

Aby sa chorobe v chove predchádzalo, je dôležité venovať sa prevencii. Pravidelne králikov kontrolujte a ich trus posielajte na rozbory. Tak ochorenie zachytíte už v zárodku. Dôležité je zamerať sa na hygienu. Klietka a všetky doplnky v nej by mali byť vždy čisté, rovnako ako podstieľka. Zamerajte sa tiež na výživu, ktorá by mala byť vyvážená. Preventívne je možné zakúpiť krmnú zmes s obsahom kokcidiostatík, ktoré napomáhajú v predchádzaní ochorenia.

Kokcidióza je závažné ochorenie, ktoré sa bohužiaľ v chovoch objavuje veľmi často. Pokiaľ však budete venovať pozornosť prevencii, minimalizujete riziko prepuknutia ochorenia, prípadne ho zachytíte včas a zvýšite pravdepodobnosť vyliečenia.

Ďalšie články

Ako pripraviť králiky na zimu?

19.11.2024

Ako pripraviť králiky na zimu?

Hoci sú králiky pomerne odolné zvieratá, zima prináša určité výzvy pre králiky aj pre nás, ich chovateľov. Aby zimu prežili v zdraví a pohode, je dôležité pripraviť im vhodné prostredie a vyhnúť sa tomu, čo králikom prekáža. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako sa starať o králika a ako by mala takáto príprava na zimu alebo starostlivosť v chladnom počasí vyzerať.

Prečítať článok
Môže pes kosti?

15.11.2024

Môže pes kosti?

Určite ste už niekedy počuli o tom, že psy by nemali konzumovať kosti. Na druhú stranu, niektorí ľudia veria, že kosti psom nijako neškodia. Pravda je niekde uprostred, preto sa poďme spoločne pozrieť na to, aké kosti môžu psy bezpečne konzumovať.

Prečítať článok
Ako chrániť psie labky v zime?

13.11.2024

Ako chrániť psie labky v zime?

Zimné radovánky milujú nielen deti, ale aj naši štvornohí priatelia. Chladné a mrazivé počasie však zároveň prináša nepríjemnosti, ktoré sa týkajú aj psích labiek. Starostlivosť o ne je preto nevyhnutnou súčasťou týchto mrazivých dní. Sneh, posypová soľ a teploty pod bodom mrazu môžu spôsobiť nemalé ťažkosti, ako je podráždenie, praskanie alebo bolestivosť. Ako teda v zime psie labky čo najlepšie chrániť?

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích