Čo je to cékotrofia?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

20.03.2025

Čo je to cékotrofia?

Počuli ste už niekedy o tom, že králik požiera svoj trus? Ak nie a táto informácia vás vydesila, nemusíte sa báť. Ide o úplne bežnú aktivitu, ktorá je veľmi dôležitou súčasťou procesu trávenia u králika. Prečo je to tak, sa pokúsime vysvetliť v tomto článku.

Špecifické trávenie králikov

Dôležitou súčasťou trávenia králika je tvorba dvojakého trusu – tvrdého a mäkkého. Tvrdé, okrúhle výkaly obsahujú nestráviteľné zvyšky potravy a sú produkované cez deň. V nočných hodinách dochádza k vylučovaniu mäkkých výkalov obalených hlienom. Nazývame ich cékotrofy a králik ich požiera priamo od análneho otvoru. Cékotrofy sú produktom nedokonalého trávenia v slepom čreve. Obsahujú veľké množstvo živín, prevažne bielkoviny a vitamíny B a K, ktoré by inak boli vylúčené z tela bez možnosti vstrebania do organizmu. Cékotrofia je teda proces, ktorý pomáha maximálne využiť všetky prijaté živiny.


Na rozdiel od tvrdých výkalov, s ktorými sa chovateľ bežne stretáva pri čistení, cékotrofy by za normálnych okolností nemali zostávať v klietke. Ak by sa stalo, že dospelý králik cékotrofy nepožiera, niečo nie je v poriadku a môže to znamenať zdravotný problém, ktorý je potrebné riešiť. Príčinou môže byť napríklad infekčné ochorenie alebo aj obezita, ktorá spôsobuje, že sa králik nedokáže ohnúť k análnej oblasti.

Záver

Cékotrofia je dôkazom toho, ako dôvtipne si príroda poradila s trávením u králikov. Vzhľadom na dôležitosť tohto procesu je pre chovateľa dôležité vedieť, že ide o prirodzené správanie, ktoré prebieha u každého jedinca. Akékoľvek odchýlky môžu naznačovať zdravotné problémy a mali by sa riešiť včas. Starostlivosť o králika totiž nespočíva len v pravidelnom kŕmení, ale aj v sledovaní jeho zdravia a potrieb.

Ďalšie články

Druhy vajec

31.03.2025

Druhy vajec

Keď sa povie „vajce“, väčšine z nás sa automaticky vybaví slepačie. Len málokto si ako prvé predstaví iný druh. Pritom dobre vieme, že vajcia znášajú aj iné vtáky – a niektoré z nich sú dokonca bežne dostupné. V obchodoch najčastejšie narazíme na slepačie vajcia, občas aj na prepeličie. Ostatné druhy sú skôr vzácnosťou. Poďme sa teda pozrieť na to, aké vajcia sa dajú konzumovať a čím sa medzi sebou líšia.

Prečítať článok
Chov alpak a lám

30.03.2025

Chov alpak a lám

Chov lám a alpak získava na Slovensku čoraz väčšiu obľubu. Chovatelia oceňujú ich pokojnú a priateľskú povahu, nenáročnosť, všestranné využitie a exotický vzhľad. Tieto zvieratá možno úspešne chovať aj na spoločných pastvinách s inými druhmi. Lamy sú navyše prirodzene dominantné a teritoriálne, vďaka čomu dokážu účinne chrániť stádo pred predátormi. Chcete vedieť, ako sa o tieto impozantné zvieratá správne starať? Pripravili sme pre vás užitočné informácie a praktické tipy, ktoré vám pomôžu porozumieť ich správaniu a zabezpečiť im ten najlepší možný domov.

Prečítať článok
Ako psovi ostrihať pazúriky?

24.03.2025

Ako psovi ostrihať pazúriky?

Rovnako ako nám rastú nechty, aj našim psíkom dorastajú pazúriky. Preto je dôležité ich pravidelne skracovať a udržiavať. Kedysi sa starostlivosť o pazúriky až tak neriešila, pretože psy trávili viac času vonku – behali po záhrade, asfalte alebo iných tvrdých povrchoch, ktoré im pazúriky prirodzene obrusovali.

Prečítať článok