
Autor: Juraj Korim
22.02.2024
Čistenie a dezinfekcia kurína
Rovnako ako čistíme náš domov, musíme sa postarať aj o ten sliepok. Zabránime tak rozvoju parazitov, ktorí by mohli kurín napadnúť a taktiež pre sliepočky vytvoríme ideálne prostredie. Upratovanie ani dezinfekciu nepodceňujte, výsledky sa určite odrazia na znáške vajec, a hlavne na zdraví sliepok.
Ako často čistiť kurín?
Kompletné vyčistenie a dezinfekcia kurína by mala prebiehať minimálne dvakrát do roka. A práve teraz, počas príprav kurína na novú sezónu, nastal čas vrhnúť sa do práce. Raz týždenne by potom malo prebiehať menšie čistenie kurína, ktoré zahŕňa vyčistenie obydlia od slepačieho trusu, očistenie bidiel a samozrejmosťou by mala byť aj nová podstielka. Nezabudnite ani na tú v znáškovom hniezde. Napájačky čistite vždy pri výmene vody, kŕmidlá stačí pri viditeľnom znečistení, ideálne aspoň raz týždenne.
Dezinfekcia kurína pre sliepky
Ako už bolo napísané, dezinfikovať by sme mali dvakrát do roka, ale aj zakaždým, keď začíname chovať nové sliepočky. Ako taká dezinfekcia prebieha a čím dezinfikovať kurín?
Najprv z kurína odneste všetko, čo je možné a dôkladne ho očistite od pavučín a trusu. Ako dezinfekčný prípravok využite Savo či dezinfekciu na povrchy a plochy určenú na čistenie zvieracích príbytkov. Prípadne môžete kurín vybieliť vápnom. Hydroxid vápenatý zmiešajte s bielou farbou v pomere 2:1, následne štetkou nanášajte na steny a vyčkajte do úplného zaschnutia. Pre vyšší účinok postup opakujte. Na ochranu proti čmelíkom môžete využiť cielený prostriedok Čmelíkostop, ktorý funguje ako prevencia, ale aj ničí čmelíky v už zamorenom prostredí.
Nezabudnite na dezinfekciu predmetov ako sú napájačky, kŕmidlá a hniezda. Po dezinfekcii opláchnite predmet teplou vodou a nechajte ho vyschnúť na slnku alebo dôkladne osušte.
Hotovo!
A to je všetko. Nezabudnite, že počas dezinfekcie by mali byť Vaše sliepočky v bezpečnej vzdialenosti, aby nedošlo k ich zraneniu. Až ich potom vpustíte do nablýskaného kurína, budú šťastím bez seba.
Ďalšie články

02.07.2025
Užitočné živočíchy v záhrade
Záhradkárčenie je veľmi obľúbené – takmer každý pozná niekoho, kto pestuje vlastnú zeleninu, kvety alebo bylinky. Pestovanie vlastnej úrody prináša radosť, relaxáciu aj pocit sebestačnosti. V záhradách sa však nevyskytujú len rastliny – sú tu aj ďalší obyvatelia, ktorí si zaslúžia našu pozornosť.
Prečítať článok
01.07.2025
Ako kŕmiť ošípané?
Ošípané patria medzi nenáročné hospodárske zvieratá, no aj pri nich platí, že kvalita krmiva sa výrazne odráža na raste, zdraví a úžitkovosti. Či už chováte prasiatka, prasnice alebo výkrmové ošípané, správne zostavená kŕmna dávka a dostatok čistej vody sú úplným základom. V tomto článku sa pozrieme na kľúčové zásady výživy ošípaných v domácich podmienkach.
Prečítať článok
24.06.2025
Druhy syrov a odkiaľ pochádzajú
Syr nie je len eidam na chlebe. Na svete existujú stovky druhov syrov – plesňové, tvrdé, čerstvé, parené... Každý región má svoj typický syr, ktorý odráža miestnu tradíciu aj chuť. Pozrime sa, odkiaľ niektoré slávne syry pochádzajú.
Prečítať článok