

Autor: Pavel Frček
15.04.2025
Ako založiť akvárium?
Vlastné akvárium nie je len krásna dekorácia, ale skutočný kúsok prírody, ktorý prinesie do nášho domova pokoj a harmóniu. Pozorovanie farebných rybičiek, jemné vlnenie rastlín a tiché špliechanie vody majú preukázateľne upokojujúce účinky na myseľ. Ak ťa tiež láka vytvoriť si svoj vlastný vodný svet, pripravili sme jednoduchý návod, ako na to.
Čo budeme potrebovať?
Na založenie akvária budeme potrebovať samotné akvárium, štrk, filtračný systém, osvetlenie, sieťku, rastlinky, rybičky a zodpovedajúce krmivo.
Akú veľkosť akvária vybrať?
Veľkosť akvária závisí predovšetkým od toho, aké ryby plánujeme chovať, pretože každá rybka má iné nároky na priestor. Tak sa vyhneme problémom s preplnením a zabezpečíme rybkám komfort. Minimálny odporúčaný objem akvária je spravidla 30 litrov.
Zakladanie akvária
Akonáhle máme vhodné akvárium, môžeme začať s jeho prípravou. Na dno umiestnime kremičitý štrk so zrnitosťou 4–8 mm, ktorý je ideálny pre rast rastlín – jemnejší piesok by rastlinám neposkytol dostatočnú oporu, hrubší štrk by ich zas mohol poškodiť. Štrk dôkladne prepláchneme, aby sme odstránili nečistoty a prach, ktorý by inak zakalil vodu. Akvárium naplníme približne do štvrtiny vodou, ktorá odstála aspoň 24 hodín, a zasadíme rastliny. Potom dolievame akvárium odstátou vodou takmer po okraj, pričom ponecháme voľný priestor zhruba 5 cm. Teraz vložíme a zapneme filtráciu a osvetlenie. Filtráciu nikdy nevypíname, osvetlenie používame pravidelne v intervaloch. Takto pripravené akvárium necháme 14 dní bez rybičiek, aby sa ustálila biologická rovnováha vody.
Vkladanie rybičiek do akvária
Keď si prinesieme rybičky domov, necháme ich najprv v sáčku plávať asi 20 minút v našom akváriu. Tým sa vyrovnajú teploty vody a rybičky si zvyknú na nové prostredie. Po tejto aklimatizácii môžeme rybičky opatrne vypustiť. Predídeme tak teplotnému šoku, ktorý by im mohol vážne uškodiť alebo ich aj usmrtiť.
Na čo si dať pozor?
Pri výbere druhov rybičiek dávame pozor na ich kompatibilitu. Niektoré druhy sú totiž veľmi teritoriálne a mohli by ostatné rybky napádať, čo by viedlo k stresu alebo úhynu. Taktiež sa dôkladne zamerajme na zdravotný stav rybičiek. Ryby v obchode by mali byť v čistej, nezakalenej vode, bez známok poškodenia – oči by mali byť jasné, plutvy nepoškodené a šupiny zdravé a priliehajúce k telu.
Ďalšie články

02.07.2025
Užitočné živočíchy v záhrade
Záhradkárčenie je veľmi obľúbené – takmer každý pozná niekoho, kto pestuje vlastnú zeleninu, kvety alebo bylinky. Pestovanie vlastnej úrody prináša radosť, relaxáciu aj pocit sebestačnosti. V záhradách sa však nevyskytujú len rastliny – sú tu aj ďalší obyvatelia, ktorí si zaslúžia našu pozornosť.
Prečítať článok
01.07.2025
Ako kŕmiť ošípané?
Ošípané patria medzi nenáročné hospodárske zvieratá, no aj pri nich platí, že kvalita krmiva sa výrazne odráža na raste, zdraví a úžitkovosti. Či už chováte prasiatka, prasnice alebo výkrmové ošípané, správne zostavená kŕmna dávka a dostatok čistej vody sú úplným základom. V tomto článku sa pozrieme na kľúčové zásady výživy ošípaných v domácich podmienkach.
Prečítať článok
24.06.2025
Druhy syrov a odkiaľ pochádzajú
Syr nie je len eidam na chlebe. Na svete existujú stovky druhov syrov – plesňové, tvrdé, čerstvé, parené... Každý región má svoj typický syr, ktorý odráža miestnu tradíciu aj chuť. Pozrime sa, odkiaľ niektoré slávne syry pochádzajú.
Prečítať článok