Ako začať s chovom kačíc
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

17.05.2022

Ako začať s chovom kačíc

Ak máte pri dedinskom domčeku dvor, pre ktorý hľadáte nejaké praktické využitie, jedným z možných riešení je chovať hydinu pre úžitok aj potešenie. Najčastejšie sa pre vajcia a mäso chovajú sliepky, ale zabudnúť by ste pri rozhodovaní nemali ani na kačice, od ktorých sa vajec aj mäsa tiež dočkáte, a pritom je ich chov podobne nenáročný. Keď budete chcieť, môžete pokojne chovať sliepky aj kačice zároveň. Rozmýšľate nad tým, že s chovom kačíc začnete? V tomto článku sme pre vás pripravili rady, ktoré vám uľahčia rozhodnutie, či kačice naozaj chova. A ak sa rozhodnete kladne, tak vďaka týmto radám budete vedieť, ako sa na ich chov pripraviť.

Kde budú kačice žiť

V prvom rade, pred samotným obstaraním kačíc, musíte pre kačice pripraviť vhodné prostredie. To znamená pripraviť výbeh. Čím väčší, tým lepší – malý výbeh by sa rýchlo premenil na bahenisko. Domáce kačice obvykle nemajú potrebu lietať ani prekonávať prekážky, a tak stačí výbeh iba ohradiť dostatočne vysokým oplotením. Avšak napríklad obľúbené kačice pižmové sú dobrý letci, takže im musíte nechať zastrihnúť krídla, prípadne ich chovať vo voliére.

Kačice sa nezaobídu bez vody, a preto vo výbehu veľmi ocenia jazierko. Každopádne potrebujú stály prísun čerstvej vody, takže pokiaľ vo výbehu nebude trvalý zdroj čerstvej vody, budete im musieť často meniť vodu v napájačke, ideálne dvakrát za deň.

Ďalej je potrebné kačkám zaobstarať (vlastnoručne postaviť) nejaký príbytok. Väčšinou má podobu drevenej búdy, v ktorej kačice prečkajú noc. Búda by mala byť uzatvárateľná, aby ste sa nemuseli obávať nočných návštev predátorov, a jej optimálna veľkosť závisí od počtu kačíc, ktoré budete chovať – kačice by sa v ňom pochopiteľne nemali tlačit. Do búdy treba umiestniť suchú podstielku, ktorá dokáže sať trus, zvoliť môžete slamu, hobliny či špeciálne stelivo. Pri stavbe a umiestnení zázemia pre kačice nezabudnite na to, že kačice nemajú rady veterné počasie.

Výber kačacieho plemena

Správny výber plemena kačíc závisí od toho, aký je hlavný dôvod ich chovu. Niektoré plemená ponúkajú väčšiu znášku vajec za rok (nosné plemená), iné zase znesú vajec menej, ale vynikajú množstvom a chuťou mäsa (mäsné plemená). Pokiaľ preferujete skôr viac mäsa pred čo najväčším počtom vajec, môžete chovať napríklad veľmi rozšírenú kačicu pekinskú. Kačica pekinská má elegantné biele perie a charakteristický je pre ňu rýchly rast a zavalitejšie telo, takže sa pri jej chove môžete tešiť na veľkú porciu chutného mäsa s vyššou tučnosťou.

Kačice a kačery

Kačice môžete chovať aj bez prítomnosti káčera, k životu ho nepotrebujú. Avšak ak chcete, aby sa kŕdeľ rozrastol, bez káčera to nepôjde. V kŕdli môžete mať jedného i viacerých káčerov, ani jedna varianta nie je prekážkou pre to, aby ste sa dočkali malých kačičiek.

Čím kačice kŕmiť

Keď budete kačice chovať v dostatočne veľkom výbehu, dokážu si potravu čiastočne zaistiť samy – nepohrdnú trávou, slimákmi alebo hmyzom. V prípade menších výbehov musíte do výbehu kačicam podstrojovať čerstvú trávu, ktorú samozrejme môžete podávať aj kačiciam vo veľkom výbehu. Určite ju neodmietnu.

Pre dobré prospievanie je vhodné, bez ohľadu na veľkosť výbehu, kačicam dopriať kŕmnu zmes, a to najmä v zime a dobe znášky, kedy je to nutnosť. Kŕmna zmes môže obsahovať napríklad pšenicu, kukuricu, ovos a ďalšie obilniny alebo zeleninu a ovocie. Buď ju môžete pripravovať sami, alebo si možno uľahčiť prácu a kupovať hotové sypké či granulované krmivá určené pre kačice.

Kačkám môžete k bežnému kŕmeniu pridať aj krmivo s vitamínmi a minerálnymi látkami, ktoré priaznivo ovplyvňujú ich zdravotný stav, zvyšujú úžitkovosť, podporujú reprodukčné schopnosti a zlepšujú využiteľnosť krmiva. Pokiaľ chcete patriť medzi starostlivých chovateľov, doplnkové krmivo s týmito látkami im podávajte pokojne celý rok podľa odporúčania výrobcu. Naopak sa snažte vyhýbať podávaniu pečiva, ktoré síce kačice konzumujú, ale nie je príliš výživné a môže im dokonca spôsobiť zdravotné problémy.

Ďalšie články

Druhy vajec

31.03.2025

Druhy vajec

Keď sa povie „vajce“, väčšine z nás sa automaticky vybaví slepačie. Len málokto si ako prvé predstaví iný druh. Pritom dobre vieme, že vajcia znášajú aj iné vtáky – a niektoré z nich sú dokonca bežne dostupné. V obchodoch najčastejšie narazíme na slepačie vajcia, občas aj na prepeličie. Ostatné druhy sú skôr vzácnosťou. Poďme sa teda pozrieť na to, aké vajcia sa dajú konzumovať a čím sa medzi sebou líšia.

Prečítať článok
Chov alpak a lám

30.03.2025

Chov alpak a lám

Chov lám a alpak získava na Slovensku čoraz väčšiu obľubu. Chovatelia oceňujú ich pokojnú a priateľskú povahu, nenáročnosť, všestranné využitie a exotický vzhľad. Tieto zvieratá možno úspešne chovať aj na spoločných pastvinách s inými druhmi. Lamy sú navyše prirodzene dominantné a teritoriálne, vďaka čomu dokážu účinne chrániť stádo pred predátormi. Chcete vedieť, ako sa o tieto impozantné zvieratá správne starať? Pripravili sme pre vás užitočné informácie a praktické tipy, ktoré vám pomôžu porozumieť ich správaniu a zabezpečiť im ten najlepší možný domov.

Prečítať článok
Ako psovi ostrihať pazúriky?

24.03.2025

Ako psovi ostrihať pazúriky?

Rovnako ako nám rastú nechty, aj našim psíkom dorastajú pazúriky. Preto je dôležité ich pravidelne skracovať a udržiavať. Kedysi sa starostlivosť o pazúriky až tak neriešila, pretože psy trávili viac času vonku – behali po záhrade, asfalte alebo iných tvrdých povrchoch, ktoré im pazúriky prirodzene obrusovali.

Prečítať článok