Ako vyzerá životný cyklus sliepok?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

10.05.2024

Ako vyzerá životný cyklus sliepok?

Sliepky sú skvelí pomocníci a fascinujúce tvory. Vo svojom živote prechádzajú niekoľkými fázami, ktoré by ste ako chovateľ mali dokonale poznať. Ako teda vyzerá ich život?


Vek sliepky

Priemerný vek sliepok je stanovený na približne štyri roky. Dĺžka života však závisí od plemena a predovšetkým od podmienok chovu. Ak je všetko v poriadku a sliepky majú všetko, čo potrebujú, môžu sa dožiť až desiatich rokov. Život sliepok môžete predĺžiť kvalitnou a vyváženou stravou, správnou starostlivosťou a dostatočným priestorom na behanie. 


Liahnutie

Životná cesta sliepky sa začína vo vajci. Vajce sa inkubuje približne 21 dní. Počas tohto obdobia sa musí starostlivo monitorovať teplota a vlhkosť, aby sa zabezpečil správny vývoj embrya. Po skončení inkubačného obdobia sa môžeme tešiť na vyliahnutie mláďaťa.


Kuriatko

Mláďa je počas liahnutia úplne závislé od starostlivosti matky. Potrebuje teplé prostredie, ktoré mu poskytuje sliepka pod krídlami, a pravidelné kŕmenie. Mláďatá sú veľmi citlivé a vyžadujú si pozornú starostlivosť, aby prežili prvé týždne života. Viac informácií o starostlivosti o mláďatá nájdete v našom článku: „Čo s kurencami po vyliahnutí?“.


Rast a vývoj

V prvých týždňoch života mláďa rýchlo rastie a vyvíja sa. Po dvoch až troch mesiacoch sa dostatočne vyliahne, vyrastie a postupne sa stáva dospelým. 


Dospelosť

Mláďa sa stáva dospelým, keď znesie svoje prvé vajce. Vtedy môžeme o sliepke hovoriť ako o nosnici. Pohlavnú dospelosť dosahuje okolo 20. týždňa života. To sa však môže líšiť v závislosti od plemena. Prvé vajcia môžu byť menšie a nepravidelné, ale časom sa produkcia zlepší a ustáli. Dospelé sliepky sú už schopné postarať sa o seba samé. 


Znášanie

V najproduktívnejšom období, v prvom roku znášky, môže sliepka znášať až jedno vajce denne. Znášku vajec môžu ovplyvniť rôzne faktory, ako napríklad osvetlenie, kvalita krmiva, genetické predispozície a ročné obdobie. Správna starostlivosť o sliepky a optimálne podmienky môžu viesť k dlhému a stabilnému obdobiu znášky vajec.


Vek

S pribúdajúcim vekom sa produkcia vajec znižuje. Vo väčšine prípadov dospelá sliepka znáša dva až tri roky. Počas tohto obdobia sa chovatelia často musia rozhodnúť, čo ďalej. Či nechať sliepku dožiť svoj prirodzený život, alebo obmieňať chovný materiál a zaobstarať si nové mladé nosnice, ktoré budú produktívne.


Zaujímavosti o sliepkach

Viete, akých zaujímavostí o starších sliepkach je veľa? Napríklad, že v dôsledku veľkých hormonálnych zmien niektoré sliepky trochu zmenia svoju povahu a vlastne aj identitu. Často sa stáva, že sa začnú správať ako kohút. Ak ich máte doma viac ako jednu, môže to medzi nimi poriadne vrieť. 


Sliepka prechádza počas svojho života rôznymi fázami, od vyliahnutia až po starobu. Správna starostlivosť vrátane kvalitného krmiva, dostatočného priestoru a vhodných podmienok pomôže zabezpečiť dlhý a šťastný život. Pochopenie týchto fáz je kľúčom k úspešnému chovu a maximalizácii ich potenciálu.

Ďalšie články

Ako spracovať vlnu?

07.04.2025

Ako spracovať vlnu?

Ručné spracovanie vlny má dlhoročnú tradíciu. Ide o výnimočný materiál s výbornými vlastnosťami. Skôr než sa však z vlny stane napríklad sveter, musí prejsť dlhou cestou rôznych úprav. Aké kroky sú teda potrebné?

Prečítať článok
Druhy vajec

31.03.2025

Druhy vajec

Keď sa povie „vajce“, väčšine z nás sa automaticky vybaví slepačie. Len málokto si ako prvé predstaví iný druh. Pritom dobre vieme, že vajcia znášajú aj iné vtáky – a niektoré z nich sú dokonca bežne dostupné. V obchodoch najčastejšie narazíme na slepačie vajcia, občas aj na prepeličie. Ostatné druhy sú skôr vzácnosťou. Poďme sa teda pozrieť na to, aké vajcia sa dajú konzumovať a čím sa medzi sebou líšia.

Prečítať článok
Chov alpak a lám

30.03.2025

Chov alpak a lám

Chov lám a alpak získava na Slovensku čoraz väčšiu obľubu. Chovatelia oceňujú ich pokojnú a priateľskú povahu, nenáročnosť, všestranné využitie a exotický vzhľad. Tieto zvieratá možno úspešne chovať aj na spoločných pastvinách s inými druhmi. Lamy sú navyše prirodzene dominantné a teritoriálne, vďaka čomu dokážu účinne chrániť stádo pred predátormi. Chcete vedieť, ako sa o tieto impozantné zvieratá správne starať? Pripravili sme pre vás užitočné informácie a praktické tipy, ktoré vám pomôžu porozumieť ich správaniu a zabezpečiť im ten najlepší možný domov.

Prečítať článok