-800x800.png)

Autor: Pavel Frček
26.07.2024
Ako vyrobiť pascu na kunu?
Kuny bývajú veľmi často nežiadúcimi hosťami v stodolách, staveniskách, ale tiež autách. Ide o chytré zvieratá, ktoré sú tiež rýchle, čo nám značne sťažuje ich odchyt. Pokiaľ sa Vás návšteva kuny týka a nechcete využiť drastickejšie metódy, môžete si vyrobiť vlastnú pascu na kuny. Poďte sa s nami pozrieť, ako takú efektívnu pascu vytvoriť
Čo budete potrebovať?
Najskôr sa pozrieme na potrebné materiály. Pripravte si:
⦁ drevená doska
⦁ plotové pletivo poplastované
⦁ drôtené pletivo s malými okami
⦁ dverové pánty
⦁ nožnice a drôtik
⦁ kladivo a klince
⦁ návnada

Pasca na kuny výroba
Najskôr si pripravíme drevenú dosku, ktorá nám bude slúžiť ako základňa pasce na kuny. Pokiaľ chcete, aby bol povrch jemný, môžete ju obrúsiť.
Ďalej si prichystáme steny pasce. K tomu nám poslúži pletivo, z ktorého si prichystáme štyri kusy. Tie by mali byť dostatočne vysoké a dlhé, aby pokryli všetky strany dosky. Pletivo pripevníme k okrajom dosky pomocou kladiva a klincov tak, aby vytvorilo uzavretý priestor.
Teraz prichádza na radu drôtené pletivo, ktoré poslúži k vytvoreniu vstupného otvoru tak, aby sa jednalo o jednocestnú bránu. Otvor musí byť dostatočne veľký, aby kuna zvládla vliezť dnu. Avšak nielen to, je treba vytvoriť spätný mechanizmus, ktorý zamedzí jej úniku. Toto sprevádzkujeme nasledovne. Drôtené pletivo necháme visieť cez otvor voľne dolu, aby sme vytvorili záclonu. Tá sa síce pri vstupe nadvihne, ale po priechode sa sama zavrie.
V ďalšom kroku sa pustíme do pripevnenia dverových pántov na druhú stranu pasce. Pánty poslúžia ako uzatvárací mechanizmus. Pripevníme k drevenej doske a k pletivu, ktoré bude zastávať funkciu dverí. Je potrebné, aby dvierka boli dostatočne ťažké, aby sa samovoľne zavreli.
Nakoniec ostáva umiestniť do zadnej časti návnadu. Doporučujeme použiť niečo silne aromatického, ako je surové mäso alebo vajcia.
Pascu pravidelne kontrolujte, aby sa čo najskôr po chytení zviera vypustilo do voľnej prírody. Vždy vypúšťajte ďaleko od Vášho obydlia. Kuny sa totiž veľmi rady vracajú, tak aby nedošlo k ich návratu.
Vyrobiť klepec na kunu nie je príliš náročné, avšak je treba obaliť sa trpezlivosťou a starostlivosťou. Vďaka tejto metóde sa dá úspešne riešiť problém s kunami bez nutnosti uchýlenia sa k drastickým a chemickým metódam. Pokiaľ pre Vás kutilstvo nie je to pravé orechové a potrebujete nutne čo najrýchlejšie vyriešiť zápas s kunou, pozrite sa na našu širokú ponuku klepcov.
Ďalšie články

09.07.2025
Prečo sliepky zobú vajcia a ako ich to odnaučiť?
Zobanie vajec je jeden z najčastejších zlozvykov u sliepok. Mnohí chovatelia si s týmto problémom nevedia rady a skúšajú rôzne „babské rady“ – napríklad ponorenie sliepky do vody. Pozrime sa však na účinnejšie a overené spôsoby, ako sliepky tohto neželaného správania odnaučiť.
Prečítať článok
08.07.2025
Prečo sú antiparazitiká dôležité pre našich miláčikov?
Zdravie našich domácich miláčikov je pre nás prioritou – či už ide o morča, psa alebo koňa. Pravidelnou starostlivosťou a prevenciou chránime svojich zvieracích spoločníkov pred rôznymi ochoreniami. Jednou z najčastejších hrozieb sú parazity, ktoré môžu spôsobovať nielen kožné problémy, ale aj vážne vnútorné ochorenia. Práve preto je dôležité nezanedbávať odčervovanie a pravidelne používať antiparazitiká.
Prečítať článok
07.07.2025
Ako na chov perličiek?
Perličky pochádzajú z Afriky a obývajú rôzne prostredia – od saván až po pralesy. Zo siedmich známych druhov je najrozšírenejšia perlička obyčajná, kropenatá a prilbová. Domestikácia prebehla pred 2 000 rokmi v oblasti dnešného Maroka. Dnes sú perličky obľúbené pre svoju úžitkovosť aj nenáročnosť. Pozrime sa, ako ich správne chovať.
Prečítať článok