ĎAKUJEME ZA VEĽKÝ ZÁUJEM O AKCII BLACK FRIDAY. EXPEDÍCIA PREBIEHA PODĽA DÁTA PRIJATIA OBJEDNÁVOK. AKTUÁLNA DOBA NA ODOSLANIE DROBNÝCH ZÁSILOK 3-4 DNI, VEĽKÝ TOVAR 1-2 DNI.

Ako vybrať vitamíny a minerály pre sliepky

Autor: Juraj Korim

09.11.2023

Ako vybrať vitamíny a minerály pre sliepky

Vitamín D, Magnesium Bisglycinát alebo Tribulus Terrestris. Pravdepodobne ste sa s týmito doplnkami stravy už stretli a možno ich aj pravidelne užívate. Rovnako ako vy, aj sliepky potrebujú suplementáciu skrze vitamíny a minerály pre nich určené. Tak ako nám ľuďom, aj im pomôžu ku kvalitnejšiemu životu. V článku si predstavíme rady a tipy, ako vyberať vitamíny a minerály pre sliepky a čím sa pri tom riadiť.

Podpora vo vývoji kurčiat

Už aj maličké kuriatko by malo dostávať príkrmné vitamíny pre hydinu. Ako ale zariadiť, aby malá sliepka zabezpečený prísun všetkého potrebného? Nemusíte sa báť, že by ste im museli niekoľkokrát denne chystať kôpky s podpornými prostriedkami. Existujú totiž kŕmne doplnky obsahujúce všetky vitamíny a minerály pre sliepky. Vitamínové krmivo hydina zaisťuje optimálne hladiny minerálnych látok aj aminokyselín a obsahuje ich celkovú dennú potrebu. Výživnú zmes zamiešate kuriatkom do bežného krmiva a ani tak nespoznajú, že ste im niečo „podsunuli“.


Dôležité je, aby doplnky stravy neobsahovali žiadne geneticky modifikované suroviny a boli vyrobené z kvalitných surovín, ako je to napríklad pri minerálno-vitamínovom krmive na odchov a chov hydiny alebo doplnkovom minerálnom krmive Vitaplastin s viac ako 50% obsahom uhličitanu vápenatého.

Podpora imunitného systému

Obranyschopnosť kury ovplyvňuje prostredie, v ktorom žije, ale aj hladina minerálov v krvi. S vekom sa menia aj požiadavky organizmu, kedy prirodzená potrava mnohokrát nestačí na to, aby mali sliepky dostatočnú ochranu. Ak vznikne nerovnováha v tele, ovplyvní to ich vitalitu – budú sa menej množiť, objavia sa problémy s úžitkovosťou a stanú sa náchylnejšími k rôznym ochoreniam.

Vitamíny pre sliepky do vody

Znížiť riziká spojené s chorobami je možné pridávaním podporných látok do napájačky. Skvelým pomocníkom je Optimin D slúžiaci ako komplexná podpora imunitného systému hydiny. Rovnako ako pri kŕmnych zmesiach, aj vitamíny pre sliepky do vody musia byť podávané v primeranej miere – nadbytočné dávky sú skôr na škodu. Na úľavu od stresu kúru a rýchlu regeneráciu pri indispozícii je vhodný aj Amivit hydina. Disponuje špeciálnou technológiou, ktorá zamedzuje šíreniu nežiaducich organizmov, pretože bráni zachytávaniu vitamínov na stenách napájačiek.


Rozpustný vitamín C by mal byť kvôli veľkej záťaži sprostredkovaný opereným kamarátkam pri prechode medzi zimou a jarom. Množstvo sa líši u drobnej hydiny a jedincoch vo výkrme, u ktorých môže znamenať dávkovanie až 0,04 g na kus za deň.


Na prevenciu proti množeniu baktérií a vnútrobunkových parazitov, ako sú napríklad kokcídie, primiešajte sliepkam do tekutín Acidomid. Jeho obrovskou výhodou je aj nápomocnosť v stráviteľnosti bielkovín a redukcia tráviacich problémov.

Vitamíny a minerály pre nosnice

Sliepkam v znáške "sa hodí" minerál nosnice s prispôsobeným obsahom - podstatné množstvo tvorí vápnik, ktorý pôsobí priaznivo na udržanie zdravotného stavu sliepok a ich reprodukčné schopnosti. Patrí medzi prvkami, ktoré prispievajú k lepšiemu spracovaniu prijatej potravy. Vitamíny pre hydinu obsahuje aj bielkovinový koncentrát z vysoko kvalitného sójového šrotu s obsahom látok podporujúcich plnohodnotnú výživu nosníc počas znášky.

Zvýšenie reprodukcie

Zásadnú úlohu v reprodukcii hydiny majú kohúty. Aby dochádzalo k rozmnožovaniu, potrebujú kvalitné a pohyblivé spermie. Špecifický komplex látok Karnivit im pomôže zdokonaliť vitalitu. Novonarodené kurčatá sa budú rodiť s väčšou hmotnosťou a imunitou. Podávajte tento prostriedok aj im, aby si udržali odolnosť organizmu.

Čo spôsobí nedostatok vitamínov u sliepok

Pokiaľ bude sliepkam chýbať vápnik, spoznáte to najmä na tenkosti škrupiny, ktorá dokonca môže aj chýbať. Hlavný problém potom ale nastáva v nesprávnej funkcii opornej sústavy (rednutie kostí) a nervovej sústavy. Vitamín D3, ktorého zdrojom je počas letného obdobia slnka, budú operené kamarátky taktiež tu a tam postrádať. Ten sa podpisuje na správnom spracovaní kalcia - je zrejmé, že jeho samotné doplnenie nemusí stačiť, ak sa telo rozhodne dodatočný vitamín pre hydinu neprijať. Vitamín A je extrémne dôležitý vitamín pre nosnice – absencia požadovaného zásobovania má za následok zníženú liahnivosť kvôli redukcii množstva násadových vajec. 


Zabúdať by sa nemalo aj na ďalšie potrebné vitamíny pre sliepky. Kyselina listová hrá tiež roľu pri znášaní, patrí teda medzi nevyhnutné vitamíny pre sliepky. Jej nedostatok môže viesť k vypeľuchaniu. V neposlednom rade sodík reguluje krvný a osmotický tlak a pomáha udržovať správne pH v tráviacom systéme. V opačnom prípade by kyslé prostredie mohlo kury spôsobovať žalúdočné problémy. Stabilný príjem mu teda zaistíte vďaka soľnému lizu.

Výhra-výhra

Investované peniaze do výživových doplnkov sa vráti na kondícii sliepok, znášanlivosti a na ich pohode, budú tak môcť žiť dôstojne a v harmónii. Veríme, že si nebudete už musieť lámať hlavu s krehkými vajcami a neobvyklým správaním kvočiek.

Ďalšie články

Lístie – hrabať či nehrabať?

24.11.2023

Lístie – hrabať či nehrabať?

S príchodom jesene nastáva dilema, či lístie hrabať alebo nehrabať. Touto otázkou sa každoročne nezaoberáme iba my, ale aj množstvo ďalších záhradkárov, ktorých názory sa často rozchádzajú. Poďte sa s nami pozrieť, aké sú možnosti.

Prečítať článok
Chov sliepok na malom priestore – na čo si dať pozor

13.11.2023

Chov sliepok na malom priestore – na čo si dať pozor

Starostlivosť o kur domácu nutne neznamená, že musíte vlastniť dom s veľkou záhradou, na ktorej by bol vyčlenený rozsiahly priestor pre sliepky. Za určitých predpokladov ste schopní stať sa vášnivými chovateľmi aj v mestskej zástavbe či v menších príbytkoch na dedine. Nevhodné podmienky a nerešpektovanie okolia však môžu zapríčiniť problémy nielen samotnej hydine, ale aj vám.

Prečítať článok
Ako vybrať vitamíny a minerály pre sliepky

09.11.2023

Ako vybrať vitamíny a minerály pre sliepky

Vitamín D, Magnesium Bisglycinát alebo Tribulus Terrestris. Pravdepodobne ste sa s týmito doplnkami stravy už stretli a možno ich aj pravidelne užívate. Rovnako ako vy, aj sliepky potrebujú suplementáciu skrze vitamíny a minerály pre nich určené. Tak ako nám ľuďom, aj im pomôžu ku kvalitnejšiemu životu. V článku si predstavíme rady a tipy, ako vyberať vitamíny a minerály pre sliepky a čím sa pri tom riadiť.

Prečítať článok

Odoberajte náš newsletter

... a buďte informovaný o super akcích