Ako vybrať kŕmidlá pre vtáctvo
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

14.03.2024

Ako vybrať kŕmidlá pre vtáctvo

Kŕmidlo pre vtáctvo nie je iba doplnkom do záhrady. Správne zvolené kŕmidlo môže prilákať rôzne druhy vtákov a pomôcť im prečkať zimu. Avšak ťažké môže byť práve rozhodnutie, aké kŕmidlo zvoliť.


Výber kŕmidla

Predtým, než nejaké kŕmidlo kúpite, porozmýšľajte nad tým, aké druhy vtákov sa vo Vašej oblasti pohybujú. Každý druh totiž preferuje iný typ kŕmidla a kŕmenia. Napríklad sýkorky majú radšej menšie kŕmidlá s otvorenými otvormi, zatiaľ čo vrabce uprednostňujú väčšie kŕmidlá s rovnými plochami na pristávanie. Pri výbere sa zamerajte na typ kŕmidla, materiál a rozmery.


Typy kŕmidiel pre vtáky

Najčastejšie sa stretávame s klasickým modelom – kŕmidlo so strieškou, ktoré môže byť buď zavesené, alebo pripevnené do zeme. Na toto kŕmidlo nalákate skoro všetky druhy vtákov. Naproti tomu existujú kŕmidlá otvorené, ktoré síce poskytujú vtáctvu ľahký prístup k potrave, ale krmivo nie je chránené pred prírodnými javmi. Dobrým riešením sú zásobníky, z ktorých postupne krmivo vypadáva na plochu, z ktorej ho vtáky zobú. Takto je strava veľmi dobre chránená pred vetrom a vodou. Nalákate na nich napríklad sýkorky, vrabce, škorce, ďatle a ďalšie. Na podobnom princípe fungujú aj zásobníky na orechy. Jedná sa o kŕmidlá s drôtenou stenou, cez ktorú ich vtáky ozobávajú. Orechom neodolá napríklad stehlík či červienka.


Ďalej je možné vyberať z kŕmidiel násypných, ktoré sú položené na zemi. Pokiaľ je toto kŕmidlo zastrešené, nie je sa čoho obávať, avšak obyčajné kŕmenie zo zeme je riskantné vzhľadom na rýchle vlhnutie. Takto si pochutí škovránok, strnad či pinka. V prípade, že nemáte záhradu, prídu Vám vhod kŕmidlá, ktoré sa dajú pripevniť pomocou prísaviek na okno.

Materiál

Vtáčie kŕmidlo je vyrábané z rôznych materiálov. Drevené lepšie zapadne do prírodného prostredia, dlho vydrží, avšak údržba je náročnejšia. Kovové a plastové sú často odolnejšie, avšak pôsobia neprirodzeným vzhľadom.


Veľkosť kŕmidla

Veľkosť kŕmidla závisí od počtu vtákov, ktoré očakávate, a tiež od množstva umiestneného krmiva. Do menšieho kŕmidla Vám priletia skôr vrabce či sýkorky, do väčšieho kavky a sokol myšiar.


Umiestnenie kŕmidla

Kŕmidlo umiestnite na bezpečné a viditeľné miesto, ktoré bude ľahko dostupné. V prípade záhrady je ideálne miesto na strome alebo blízko kríkov, ktoré poskytnú úkryt. V byte potom môžete krmítko umiestniť na parapet alebo na balkón.


Čo dať vtákom do kŕmidla?

Kŕmidlo začnite plniť už v priebehu októbra. Vtáčiky si na toto miesto zvyknú a počas zimy ho budú hojne navštevovať. V zime potrebujú predovšetkým stravu s vysokým podielom tukov (rastlinného aj živočíšneho pôvodu). Najčastejšie sa stretávame so slnečnicovými semienkami, obilninami, orechmi, jablkami a hovädzím lojom. Vedľa rozhodne nešliapnete ani s náustkom s čerstvou vodou.


Vybrať správne krmítko nie je žiadna veda. Iba sa treba zamyslieť, akí vtáčiky Vás svojou návštevou najskôr poctia a aké máte možnosti umiestnenia. S ohľadom na potreby vtákov vo Vašej oblasti a správnu starostlivosť o kŕmidlo môžete pomôcť vtákom prekonať náročné zimné obdobie. Pokiaľ by Vás zaujímalo, ako vtáčiky trávia zimu, neváhajte si prečítať článok „Ako vtáky prežívajú zimu: tajomstvo ich prežitia“.

Ďalšie články

Ako spracovať vlnu?

07.04.2025

Ako spracovať vlnu?

Ručné spracovanie vlny má dlhoročnú tradíciu. Ide o výnimočný materiál s výbornými vlastnosťami. Skôr než sa však z vlny stane napríklad sveter, musí prejsť dlhou cestou rôznych úprav. Aké kroky sú teda potrebné?

Prečítať článok
Druhy vajec

31.03.2025

Druhy vajec

Keď sa povie „vajce“, väčšine z nás sa automaticky vybaví slepačie. Len málokto si ako prvé predstaví iný druh. Pritom dobre vieme, že vajcia znášajú aj iné vtáky – a niektoré z nich sú dokonca bežne dostupné. V obchodoch najčastejšie narazíme na slepačie vajcia, občas aj na prepeličie. Ostatné druhy sú skôr vzácnosťou. Poďme sa teda pozrieť na to, aké vajcia sa dajú konzumovať a čím sa medzi sebou líšia.

Prečítať článok
Chov alpak a lám

30.03.2025

Chov alpak a lám

Chov lám a alpak získava na Slovensku čoraz väčšiu obľubu. Chovatelia oceňujú ich pokojnú a priateľskú povahu, nenáročnosť, všestranné využitie a exotický vzhľad. Tieto zvieratá možno úspešne chovať aj na spoločných pastvinách s inými druhmi. Lamy sú navyše prirodzene dominantné a teritoriálne, vďaka čomu dokážu účinne chrániť stádo pred predátormi. Chcete vedieť, ako sa o tieto impozantné zvieratá správne starať? Pripravili sme pre vás užitočné informácie a praktické tipy, ktoré vám pomôžu porozumieť ich správaniu a zabezpečiť im ten najlepší možný domov.

Prečítať článok